Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yükselen İslami nefret ve ırkçılık Fransa’daki Türkleri tehdit ediyor: Subsidiary FM

Çarşamba günü, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Youssef Selim Grann, Türkiye’deki yabancı delegasyonlar ve ülkedeki kuruluşlarla, Avrupa’da artan İslam karşıtı, ırkçılık ve Türk karşıtı duygu ve söylemlerin Fransa’da yaşayan Türkler için en büyük tehdidi oluşturduğunu görüştü. Bu tehditlerle mücadele edilmelidir.

Kıran, Fransa’nın başkenti Paris’te Türk STK’larının (STK) temsilcileriyle bir araya geldi. Paris’teki Türkiye Büyükelçiliği’nde düzenlenen etkinliğe Paris Büyükelçisi Ali Öner, Paris Büyükelçisi General Cர்தrdar Belenteb ve çeşitli gönüllü kuruluşların temsilcileri katıldı.

Kıran, “Bu konuda gerekli adımları attık ve atmaya da devam edeceğiz” diyen Kıran, “Unutmamamız gereken önemli bir ilke var. Mücadelemiz zor olacak.”

Türkiye Cumhuriyeti’nin herkes için ortak olduğunu ortaya koyan Kıran, Fransa’daki Türk gönüllü kuruluşlarının bu sınıf çerçevesinde faaliyet gösterdiğinde güçlü olacağını söyledi.

Kıran, buradaki Türkler birleşirse kimsenin çelişki yaratamayacağını söyledi.

Kıran, farklılıkların bir kenara bırakılması gerektiğini belirterek, yurt dışında yaşayan vatandaşların sorunlarının çözülmesi için çaba sarf edileceğini söyledi.

Devletin milletinin yanında olduğunu ve vatandaşlarına yaptığı hizmetin onu anlamlı kıldığını belirten Kıran, şöyle devam etti:

Önceliklerinin nerede olurlarsa olsunlar vatandaşları zarardan korumak olduğunu vurgulayan Kıran, “Maalesef Avrupa’daki mevcut gerçekler göz önüne alındığında İslam ve Türk düşmanlığını besleyen tavırlar görüyoruz. Siyasete hakim olun. Şirket sistemli hareket etmeli. tüm yönleriyle.”

Türk vatandaşlarının yaşadıkları ülkenin temel unsurları olduğunu vurgulayan Kıran, bu kabul edilene kadar mücadelenin devam edeceğini söyledi.

“Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk toplumu o ülkelerin vatandaşı değil, denizde bir adada izole edilmiş, o topluluğa hiçbir katkısı olmayan marjinal bir topluluk olarak gösteriliyor. Bunu reddediyor ve kınıyoruz. Biraz ilerleme kaydettik ama yeterli değil” dedi.

Bu yılın başlarında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Batılı ulusları artan İslam karşıtı duygulara karşı harekete geçmemeye çağırdı. Erdoğan ayrıca Türk şirketlerine bu ülkelerdeki Müslümanları ve Türkleri ilgilendiren konularda harekete geçme çağrısında bulundu. Başta Fransa olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri son yıllarda Müslüman karşıtı bir duruş sergilemektedir.

READ  Milli Hawa Platformlar Türk Muhentisleri Bağışçı

Fransa Ulusal Meclisi’ndeki özel bir komisyon, geçen yıl Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron tarafından “ayrılıkçılığa” karşı mücadelenin bir parçası olarak tanıtılan İslam’ın “Cumhuriyet Değerleri Bildirgesi”ni Ocak ayında onayladı. Sözde İslami “bölücülük”le mücadele etmek için yasanın gerekli olduğu iddiası, Müslüman toplumun eleştirilerine ve reddedilmesine yol açtı.

Yasa, Müslüman toplumu hedef aldığı ve hayatlarının her alanına kısıtlamalar getirdiği için eleştirildi. Camilerin ve camilerin idaresinden sorumlu derneklerin müdahalesinin yanı sıra Müslümanlara ait derneklerin ve STK’ların finansmanının kontrol edilmesini sağlar.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.