Eylül 26, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yunanistan’daki Türkler, ülkenin AB mahkeme kararlarına uymasını bekliyor

Kaynaklar Cuma günü, Yunanistan’daki Türk azınlık Müslümanlarının ülkenin 10 Aralık’ı İnsan Hakları Günü olarak kutlayan Avrupa Mahkemesi kararlarına uymasını beklediğini söyledi.

Ülkenin 150.000 güçlü Müslüman-Türk azınlığının en eski derneklerinden biri olan İskeçe Türk Birliği (ITB), Yunanistan’ın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) azınlık haklarına ilişkin kararlarını ihlal ettiği bir web seminerine ev sahipliği yaptı.

ITB Başkanı Ozan Ahmetoğlu, sendikanın 1927 yılında kurulduğunu ve 1983 yılına kadar yasal olarak faaliyetine devam ettiğini söyledi.

Ancak o yıl Yunan hükümeti IDP ve iki azınlık derneği, adlarına ‘Türkiye’ kelimesini kapatmak için dava açtı” dedi. Bu, Yunanistan’ın azınlıkların etnik kimliğini inkar etmesinin ve Batı Trakya’da Türk azınlıkların olmadığını iddia etmesinin bir yansımasıdır.”

2005 yılında iç hukuk yoluna karar verildikten sonra, ITB davayı AİHM’e taşıdı ve 2008’de mahkeme sendika lehinde karar verdi. Ahmedoclu, kararın Yunanistan’ın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğini doğruladığını belirtti.

Ancak Yunanistan, AİHM kararını kabul etmeyi reddettiğini söyledi.

Uzun hak mücadelesi

Çarşamba günü bir Yunan mahkemesi, AİHM’nin Yunanistan’ın on yıldan fazla bir süredir uygulamadığı kararına cevaben İskeçe’nin Türk Birliği’ne yeniden kayıt olma başvurusunu reddetti.

2008 AİHM kararı uyarınca, Batı Trakya’daki Türklerin sendika adlarında “Türkiye” kelimesini kullanma hakları garanti altına alındı, ancak Atina karara uymayarak Türk grup kimliğini etkin bir şekilde engelledi.

Batı Yunanistan’da 150.000 Müslüman Türk topluluğu var.

1983’te İskeçe Türk Birliği’nin (İskeçe Türk Birliği) isim levhası kaldırıldı ve 1986’da adının “Türk” olduğu gerekçesiyle grup tamamen yasaklandı.

AİHM kararını kullanmak için, Yunan Parlamentosu 2017’de yasaklı derneklerin yeniden kayıt için başvurmasını gerektiren bir yasa çıkardı, ancak bu yasa karmaşık uygulamaları içeren önemli istisnalar içeriyor.

Türkiye, camileri ve okulları kapatmaktan Müslüman Türklerin kendi dini liderlerini seçmelerine izin vermeye kadar, Yunanistan’ın Müslüman ve Türk azınlıkların haklarını ihlal etmesini uzun süredir kınadı.

READ  Türkiye Camii, Pakistan ile Türkiye arasında bir başka bağlantı

Haziran ayında Türkiye, seçilmiş Iskain Müftüsü’nü (Shanti) batı Yunanistan’da 15 ay hapis cezasına çarptıran yakın tarihli bir Yunan mahkemesi kararını kınadı. Türk azınlığın kendi özgür iradesiyle seçtiği müftüleri sınır dışı edin.”

Ahmed Mettek, bir Yunan mahkemesi tarafından ülkedeki etnik Türk azınlığı bastırmaya yönelik bir başka bariz girişimde 15 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Selanik’te bir ceza mahkemesi, Mete’nin “kamu düzenini bozarak kamu düzenini bozmak” suçundan cezasını üç yıl erteledi.

Yunanistan’ın kuzeydoğusundaki Gடிmülcine’nin seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, 2016 yılında bir sünnet törenine katıldıktan sonra 2018 yılında Yunan makamları tarafından iktidarı gasp etmekle suçlandı. Geçen hafta sorgulanmak üzere Selanik’e geldi.

Neyse ki, bir Yunan mahkemesi ülkenin 150.000 kişilik Müslüman-Türk azınlığının seçilmiş müftüsünü, dini bir yetkili olarak görevlerini yerine getirerek yetkisini ihlal etmekten masum buldu.

Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Şerif’in avukatı Ercan Ahmet, mahkemeden Müftü’nün mahkum edilmesi için yeterli delil bulunmadığını söyleyerek beraat etmesini istedi.

İstanbul, Türkiye merkezli Uluslararası Hukukçular Birliği ve İkinci İstanbul Barosu avukatları da mahkemedeydi.

Açıklamada, Batı Trakya’daki Türk Müslüman azınlığın 1923 Lozan Anlaşması da dahil olmak üzere çeşitli ikili ve uluslararası anlaşmalar kapsamındaki haklarını kullanamamasından endişe duyduklarını vurguladılar.

Türk yetkililer, hareketin 1923 Lozan anlaşmasını ve AİHM kararlarını ihlal ederek Yunanistan’ı yasalara saygılı bir ülke haline getirdiğini söylüyor.

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.