Şubat 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Zelensky yolsuzluk iddialarının ardından bayrak sallıyor

  • Zelensky, hükümet ve bölgelerdeki yaklaşan değişikliklerin, yolsuzluk iddialarının savaşta en belirgin olduğunu söylüyor
  • Eski Ekonomi Bakanı hükümetin tepkisini övdü
  • İktidar partisi başkanı yetkilileri hapisle tehdit ediyor

Kiev (Reuters) – Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rusya’nın işgalinden yaklaşık bir yıl sonra yolsuzluk iddialarının ardından Pazartesi günü hükümet, bölgeler ve güvenlik güçlerinde yapılması muhtemel değişikliklerin açıklanacağını söyledi.

2019’da hükümetin çalışma şeklini değiştirme taahhüdüyle ezici bir çoğunlukla seçilen Zelenskiy, her gece yaptığı video adresinde hangi yetkililerin değiştirileceğini belirtmedi.

Zelensky, “Bakanlıklar ve diğer merkezi hükümet yapılarının yanı sıra bölgelerde ve kolluk sisteminde çeşitli seviyelerdeki yetkililerle ilgili – bazıları bugün, bazıları yarın – zaten personel kararları var” dedi.

Başkan, baskının bir kısmının resmi işlerle ilgili olarak yurt dışına seyahat üzerindeki kontrollerin sıkılaştırılmasını içereceğini söyledi.

Ukrayna medyası, Zelensky hükümeti düzene sokmaya çalışırken bazı bakanların ve üst düzey yetkililerin görevden alınabileceğini bildirdi.

Başkanın kıdemli bir müttefiki daha önce, yolsuzluğa bulaşmış yetkililerin “aktif” olarak hapse atılacağını söyleyerek, iddiaların ortaya çıkmasının ardından sıfır tolerans yaklaşımı getirdi.

Yolsuzluk tarihi

Ukrayna’nın uzun bir yolsuzluk ve kırılgan yönetişim geçmişi var, ancak geçen yılki işgalden bu yana Kiev, Rus güçleriyle savaşmak için Batı’dan mali ve askeri destek ararken çok az örnek var.

Yolsuzlukla mücadele polisi Pazar günü yaptığı açıklamada, bir altyapı bakan yardımcısını geçen Eylül ayında savaş zamanı Ukrayna’ya jeneratör ithalatını kolaylaştırmak için 400.000 $ rüşvet alma şüphesiyle tutukladığını söyledi.

Pazartesi günü bir parlamento komitesi, Savunma Bakanlığı’nın askerlere yiyecek tedarik eden tedarikçilere fazla ödeme yaptığı yönündeki haberlerde yer alan iddiaların ardından, satın almayla ilgili düzenlemeleri sıkılaştırmayı kabul etti. Çatışma zamanlarında satın alma fiyatlarının kısmi reklamına ilişkin bir yasa tasarısı çıkarılacaktı.

READ  Kuzey Almanya'da 'kötü amaçlı ve hedefli' sabotaj trenleri durdurdu

Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov’un komiteye raporların para alışverişi yapılmadan “teknik bir hataya” dayandığını söylediği basına yansıdı.

Ulusal Yolsuzlukla Mücadele Bürosu, basında çıkan haberlerden haberdar olduğunu ve 13 milyar Grivnası’ndan (352 milyon $) fazla değere sahip satın almalarla bağlantılı olarak olası bir fon tahsisi veya gücün kötüye kullanılması suçunu soruşturduğunu söyledi.

Zelenskiy’nin Halkın Hizmetkarı partisinin başkanı David Arakhami, Rus işgalinden bu yana yetkililerin “savaşa odaklanması, kurbanlara yardım etmesi, bürokrasiyi azaltması ve karanlık işleri durdurması” gerektiğinin açıkça ortaya çıktığını söyledi.

“Birçoğu mesajı aldı. Ne yazık ki çoğu almadı. Bu baharda mutlaka aktif olarak staj yapacağız. İnsani yaklaşım işe yaramazsa sıkıyönetim doğrultusunda yapacağız.” dedi.

Eski Ekonomi, Ticaret ve Tarım Bakanı Timofey Milovanov, hükümetin iddialara verdiği “çok proaktif ve hızlı” yanıtı övdü. Altyapıdan sorumlu bakan yardımcısının derhal görevden alındığını söyledi ve toplumun konuya “benzeri görülmemiş” düzeyde ilgi gösterdiğine dikkat çekti.

Ekonomisi geçen yıl üçte bir oranında küçülen Ukrayna, büyük ölçüde Batı mali yardımına güveniyor ve Uluslararası Para Fonu ve Avrupa Birliği gibi bağışçılar defalarca daha fazla şeffaflık ve daha iyi yönetişim çağrısında bulundu.

(1 $ = 36.9250 Grivna)

(Tom Palmforth ve Olenna Harmash tarafından bildiriliyor) Kurgu: Peter Graf ve Stephen Coates

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.