Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Zirvedeki ölümcül trafik sıkışıklığı dağcılar için tehlikeye işaret ediyor

Zirvedeki ölümcül trafik sıkışıklığı dağcılar için tehlikeye işaret ediyor

ABD Haberleri


Dağcılar, dünyanın en yüksek Instagram erişim noktasına ulaşmaya çalışırken yoğun trafik sıkışıklığı, genişleyen, pis bir ana kamp ve giderek artan ölümlerle başa çıkmak zorunda kalıyor.

Kayıp iki dağcının buzlu bir sırtın bir kısmının çökmesi sonrasında bu hafta öldüğüne inanılan Everest Dağı’ndaki kalabalık koşullara yeniden dikkat ediliyor.

Sosyal medya Videolar Salı günü İngiliz dağcı Daniel Patterson (39) ve onun Nepalli rehberi Pass Tinggi Sherpa (23)’nun sert bir buz parçası tarafından dağın yamacından aşağıya sürüklendiği trajik olayın ardından mahsur kalan yüzlerce dağcıdan oluşan bir çizgiyi gösteriyor gibi görünüyor. Uçurumun kenarında asılı kalan kar aniden yağdı, BBC bildirdi.

İngiliz dağcı Daniel Patterson’un bu hafta Everest Dağı’ndaki bir kornişin çökmesi sonucu öldüğüne inanılıyor. Instagram / @danpatwcf

Klipler, dünyanın tepesine doğru sürekli koşuşturmacanın yaşandığı düzinelerce görüntüden sadece birkaçıydı. Son aylarda X’te yayınlanan birden fazla klip, dağcıların yanlarından kayan cesetleri izlerken çığlık attığını gösteriyor.

Patterson ve Tingey, 29.032 fitlik dünyanın en yüksek zirvesinin zirvesine ulaşan 15 kişilik bir grup arasındaydı. Cumartesi günü itibariyle hâlâ kayıplar.

Ayrı bir olayda, 40 yaşındaki Kenyalı dağcı Joshua Cheruiyo Kirui ölü bulundu ve rehberi 44 yaşındaki Nawang Sherpa, Çarşamba günü dağdan kaybolduktan sonra kayıptı.

“Everest Dağı: Dünyanın en yüksek, en kirli ve en tartışmalı yeri.” Kuzey X’e yazdı. “İnsanlar cesetlerin üzerinden geçiyor, insanları ölüme terk ediyor ve yardım çığlıklarını görmezden geliyor, bu da ortamı kirlilik ve insan israfıyla daha da kirletiyor; Hepsi zirvenin şerefi için. Ne zaman duracak?!”

19 Mayıs günü sabah saat 6’da Everest Dağı’na başarıyla tırmanan Hintli dağcı Rajan Dwivedi, Instagram’da şunu yazdı: “Mt. Everest şaka değil, aslında çok tehlikeli bir tırmanış.

READ  İmran Khan ve Navaz Şerif Pakistan'daki anket sonuçlarından sonra süper oldu
Videolar, Everest Dağı’ndaki bitmek bilmeyen trafik sıkışıklığını gösteriyor. @everester.raj / Instagram

“Mayıs 1953’teki ilk tırmanıştan bu yana şimdiye kadar (daha fazla) 7.000 kişinin zirveye ulaştığına inanıyorum. Birçoğu donma, kar körlüğü ve hiçbir veri tabanında sayılmayan çeşitli yaralanmalarla sonuçlanıyor” diye yazdı. v dahil gönderiYükselen ve alçalan dağcıların sonsuz dolambaçlı çizgisine dair bir fikir Nadir hava durumu pencerelerinden birini yakaladıkları yer.

“Bu, çekilen videoyu gösteriyor [sic] Tek bir halat hattında ve memba ve mansap trafiğinde kavşaklarda karşılaştıklarımız! Bunun ana nedeni, saatte 100-240 mil hıza ulaşabilen şiddetli jet akımlarından kaçınmak için hava durumu penceresidir!! Benim için iniş bir kabustu ve yorucuydu, hava koşullarından en iyi şekilde yararlanmak için yükselen çok sayıda dağcı vardı.

Everest Dağı’ndaki aşırı kalabalık yıllardır bir sorundu ancak dünyanın en büyük dağı, son yıllarda yetkililer için giderek artan bir endişe kaynağı haline geldi.

Dağdaki birçok kazaya ve ölüme rağmen Everest Dağı’nın popülaritesi azalmadı.

Yüzlerce dağcının Hillary Step boyunca omuz omuza toplandığı sezon şu anda zirvede.

Vinayak Jaya Malla Dağcılık Rehberi Kornişin çöküşüne tanık oldu Geçtiğimiz hafta başarılı bir şekilde zirveye ulaştıktan sonra düşüşe geçti.

“Zirveye çıktıktan sonra Hillary Basamağını geçtik, trafik yavaş akıyordu ve birdenbire birkaç metre önümüzde bir korniş çöktü. “Mala yazdı. “Korniş çöktüğünde dört dağcı neredeyse ölüyordu ama bir ipe bağlanarak kurtarıldılar. Ne yazık ki iki dağcı hâlâ kayıp. Ancak sabit hattaki trafik nedeniyle bu mümkün olmadı.

The Northerner, “Everest Dağı; Dünya üzerindeki en yüksek, en kirli, en tartışmalı yer” diye yazdı. Hepsi zirvenin şerefi için. Ne zaman duracak?!” x/@ilginç_hepsi

“Birçok dağcı trafiğe takılıp kalmıştı ve oksijenleri tükeniyordu. Yeni bir rota yapmaya başlayabildim ve azalan trafik yeniden yavaş yavaş hareket etmeye başladı.

Dwivedi, tırmanıştan sonra “karışık duygular” yaşadığını söyledi.

“Birkaç dağcının tehlikeli bir pozisyonda ipte asılı olduğunu gördüm ve Şerpalar onları aşağıya çekmekte zorlanıyordu” diye yazdı ve bazı dağcıların “uykulu/zombi durumda” olduğunu gördüğünü ekledi.

READ  Fransa'da emeklilik protestoları: Fransa, Macron'un emeklilik yaşını yükseltme planını yargılamaya hazırlanıyor

Şöyle ekledi: “Titriyor ve ağlıyorlardı, bu da trafiğin sıkışıklığına neden oluyordu.”
Daha fazla yükle…

https://nypost.com/2024/05/25/us-news/mt-everest-lethal-traffic-jams-at-the-top-signal-danger-for-climbers/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign =konum%20düğmeler

Paylaşım URL’sini kopyalayın