Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

“15 Dakikalık Şehir” Nasıl Uluslararası Bir Komplo Teorisi Haline Geldi?

(CNN) Duncan Enright, böyle bir plan için ölüm tehditleri alacağını asla düşünmemişti. Şehir trafiğini azaltın.

Ancak Birleşik Krallık’ın yerel siyasetçisinin başına gelen de tam olarak buydu. Kendisini sosyal medyada ve önerilen bir teklifle ilgisi nedeniyle e-posta yoluyla saldırgan mesajlarla dolu buldu. Trafik filtresi test çalıştırması Oxford şehrinde.

Yoğun saatlerde şehrin işlek yollarının kullanımını azaltmak için tasarlanan plan, sakinlerin altı ana yolda kameralarla uygulanan filtrelerden geçmek için izin almalarını gerektiriyor.

Enright’a yöneltilen suçlamaların vahşi ve çeşitli olduğunu, çoğunlukla Oxford’la hiçbir bağlantısı olmayan insanlardan geldiğini söyledi. Birçoğu Birleşik Krallık dışındandı.

İnsanları mahallelerine hapsetmek istediğini iddia ettiler ve onu iklim eylemi adına insanların hareketini kontrol etmeye yönelik kötü niyetli bir uluslararası komplonun parçası olmakla suçladılar.

Enright, CNN’e “Çok rahatsız ediciydi, uzun yıllar süren yerel yönetimimde daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım” dedi.

Enright, dünya çapında hız kazanan, trafiği kesme, hava kirliliğini azaltma ve şehirlerde yürümeyi ve bisiklete binmeyi artırma planlarını “iklim kesintileri” olarak yeniden adlandıran bir komplo teorisine kapıldı.

Oxford, kısmen, trafiği filtreleme planının, komplo teorisyenlerinin öfkesinin ana odak noktası olan “15 dakikalık şehirler” oluşturmak için şehirde ayrı bir teklifle birleştirilmesi nedeniyle bir sıcak nokta haline geldi.

Hangi şehirlere 15 dakika uzaklıkta?

Sosyal medyaya “15 dakikalık şehirler” yazın ve fikrin işe yarayacağına dair bir dizi iddiaya hazırlıklı olun Bir distopyada Usherinsanlar para cezasına çarptırılacak “bölgelerini” terk etmek veya “onlar”şehir hapishanesi. “

Bununla birlikte, konsept oldukça basit: Sağlık ve eğitimden bakkaliye ve yeşil alanlara kadar ihtiyacınız olan her şey evinize yaklaşık 15 dakikalık bir yürüyüş veya bisiklet yolculuğu mesafesinde olmalıdır.

Amaç, daha az özel araba kullanımıyla şehirleri daha yaşanabilir ve birbirine bağlı hale getirmek – bu da daha temiz hava, daha yeşil sokaklar ve ısınan bir gezegenden kaynaklanan daha düşük kirlilik seviyeleri anlamına geliyor. Dünyadaki insan kaynaklı kirliliğin yaklaşık beşte biri küresel ısınmaya neden oluyor ulaşımdan geliyorve binek otomobiller %40’tan fazla bu kim.

READ  Boris Johnson, yasayı çiğnediği için iki gün içinde iki kez özür diledi. Şimdi ne?

Fransa’daki Sorbonne Üniversitesi’nde profesör olan Carlos Moreno, 15 dakikalık şehirler terimini icat etmesiyle tanınır, ancak geniş kavram yeni değildir.

University of Urban Data Science and Sustainability’de Öğretim Görevlisi Alicia Calafiori, “Bu fikir, son on yıllarda kompakt, canlı ve bu nedenle daha yürünebilir kentsel ortamları savunan Jane Jacobs’tan başlayarak birçok şehir akademisyeninden ilham aldı.” Edinburg.

Uluslararası alanda ilgi görmeye başladı. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, 2020 yeniden seçim kampanyasını kısmen 15 dakikalık şehir planına dayandırdı. Şehir, Seine nehrinin bazı bölgelerine arabaları yasakladı, yüzlerce millik bisiklet yolları ekledi ve küçük parklar yarattı.

Ottawa’da var 15 dakika için önerilen mahallelerAvustralya’da Melbourne evlat edinmeyi planlıyor Mahalleler 20 dakika ve İspanya’da Barselona, ​​arabasız bir “büyük blok” stratejisi uyguluyor.

İnsanlar, Paris’in merkezinde arabasız bir gün boyunca Champs-Elysées’de yürüyor.

Hatta bazı Amerikan şehirleri bu fikri benimsedi. Portland mahallelerine 20 dakika uzaklıkta girildi on yıldan fazla Bundan önce, ofallon, il, geçenlerde bir gönderi paylaştım strateji “Tipik bir banliyö topluluğundan, ihtiyacınız olan her şeye 15 dakikada sahip olan bir topluluğa dönüştüğünüz için.”

Pandemik kilitlenme, mahalleleriyle sınırlı insanlar yerel bölgelerini yeniden değerlendirmeye zorlandığından, konseptin popülaritesini artırmaya yardımcı oldu.

Calafiori, “İyi hizmet verilen bölgelerde yaşamanın ne kadar önemli olduğunun giderek daha fazla farkına varıyoruz” dedi.

Ancak, internette sadece 15 dakikalık şehirlerden bahsetmek, çok sayıda öfkeli yorumcu getirir.

“Bu planlama 2023’ün komplo teorisi haline geldi, kimin aklına gelirdi?” diye sordu Liverpool Üniversitesi’nde coğrafya ve planlama öğretim görevlisi olan ve daha sonra mektup yağmuruna tutulmuş olan Alex Nurse. Son makalesi yaklaşık 15 dakikalık şehirler konuşmada.

CNN’e “Gelen kutum öldü” dedi.

READ  Çin, sıcaklıklar arttıkça "aşırı sıcak" güne hazırlanıyor | Çin

Komplo teorisinin doğuşu

Peki bu biraz sıradan strateji, iklimle ilgili yükselen bir komplo teorisi için nasıl bir parlama noktası haline geldi?

Dezenformasyon ve aşırılıkçılığa odaklanan bir düşünce kuruluşu olan Stratejik Diyalog Enstitüsü’nün iklim araştırması ve politikası başkanı Jenny King, dedi.

CNN’e 2020’den önce ilgi çekmek için mücadele ettiler.

Pandemi ile bu değişti.

Gezegeni ısıtan kirlilikteki düşüşleri sürdürebilecek bir Covid sonrası dünyayı yeniden inşa etmemiz gerektiğini savunan bir dizi medya makalesi, hükümetlerin iklim eylemi adına özgürlükleri kısıtlamak istediğini iddia eden bir anlatıyı beslemek için ele geçirildi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun eşitsizlik ve pandemi sonrası iklim kriziyle mücadele çabası olarak tanımlanan “Büyük Sıfırlama” girişimi, ateş yaktım.

“İklim sigortası” terimi, sağcı düşünce kuruluşları ve iklime şüpheyle bakan medya kişilikleri tarafından teşvik edilerek ortalıkta dönmeye başladı. King, oradan QAnon üyeleri ve aşı karşıtı gruplar da dahil olmak üzere daha aşırı komplo topluluklarına geçtiğini söyledi.

Fox News, bununla birlikte Ünlü iklim inkarcıları.

Sıradan insanlar da süpürüldü. King, salgının milyonları gerçek bir travma ve hükümetin aşırıya kaçması konusunda gerçek korkular bıraktığını söyledi. “Ve bu, kötü aktörlerden oluşan geniş bir ekosistem tarafından silah haline getirildi.”

Dezenformasyon fırsatçılıktır

15 dakikalık şehirler fikri, “iklim sigortası” komplo teorisine tam olarak uyuyor, çünkü kısmen bu şekilde döndürmek çok kolay.

MIT Senseable City Laboratuvarı’nı yönettiği Massachusetts Institute of Technology’de mimar, mühendis ve profesör olan Carlo Ratti, CNN’e verdiği demeçte.

Ancak fikri yanlış yorumladığını söyledi. “İnsanlara yerel olarak yaşama özgürlüğü verir, ancak onları buna zorlamaz.”

Ancak King, özellikle iklim söz konusu olduğunda “dezenformasyonun fırsatçı olduğunu” söyledi. Her şeyin yapay tartışmaya engel olabileceğini ekledi ve bir konu dikkat çekmeye başladığında, “bir grup farklı aktör boşluğa akın ediyor”.

READ  Pekin, Çin'de koronavirüs vakaları arttıkça parkları ve müzeleri kapatıyor

Aralık ayında, Kanadalı bir klinik psikolog ve iklim şüphecisi Ürdün Peterson yayınlanan cıvıldamak 15 Dakikalık Şehirlere Saldırmak: “Mahallelerin yürünebilir olması gerektiği fikri harika bir fikir. Aptal zalim bürokratların, nereye araba sürmenize izin verildiğine emirle karar verebilecekleri fikri, muhtemelen bu fikrin hayal edilebilecek en kötü sapkınlığıdır.”

Şubat ayı başlarında, İngiliz siyasetçi Nick Fletcher komployla dalga geçti. Parlamentoda15 Dakikalık Şehirleri “uluslararası sosyalist bir kavram” olarak tanımlıyor ve bunun “kişisel özgürlüğümüze mal olacağını” iddia ediyor.

Ve geçen hafta sonu, internet teorileri gerçek hayattaki protestolara sıçradı. binlerce insanBölge dışından pek çok kişi, trafiğin açılmasını ve şehrin önerilerini 15 dakika boyunca protesto etmek için Oxford sokaklarına döküldü.

Bir kadın, 18 Şubat 2023’te İngiltere’nin Oxford kentinde düzenlenen 15 Dakikalık Şehirler protestosu için pankart tutuyor.

Elbette 15 Dakika Şehirler hakkında, daha zengin ve daha fakir bölgeler arasındaki mevcut eşitsizlikleri şiddetlendiren şehirleri bölme yeteneği de dahil olmak üzere pek çok eleştiri var.

Ve Oxfordshire’daki Enright, yerel sakinlerin trafik filtreleme planı hakkında meşru endişeleri olduğunu kabul etti. İstişarelere devam edeceklerini söyledi.

King, 15 Dakikalık Şehirlerin niyetlerini yanlış anlayan bir mega komplo teorisinin bu başarılı dönüşünün, iklim eylemi için rahatsız edici uzun vadeli sonuçları olduğunu söyledi.

Hem yerel hem de ulusal hükümetlerin iklim krizine dokunan herhangi bir politikayı uygulamada çok zor bulabilecekleri konusunda uyardı. “Şu anda bu büyük düşmanlık dalgasına ve genel seferberliğe karşı en savunmasız olanlar onlar.”