Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere ve AB, Kuzey İrlanda’da Brexit sonrası ticaret anlaşmasına varıyor: canlı güncellemeler

LONDRA — İngiltere ve Avrupa Birliği’nin haftalarca süren gizli görüşmeler ve çok sayıda yanlış başlangıcın ardından Pazartesi günü vardıkları anlaşma, İngiltere ile Avrupa Birliği arasında olası bir ticaret savaşını önleyerek ve İngiltere’ye kapıyı açarak geniş kapsamlı ekonomik ve siyasi sonuçlar doğurabilir. AB. Kuzey İrlanda’da devredilen hükümetin restorasyonu.

Aynı zamanda İngiltere ile ABD arasındaki süregelen sıkıntıları da ortadan kaldırabilir. Başkan Biden, Bay Sunak’tan ticaret çıkmazına bir son vermesi için müzakere etmesi için yalvardı ve bir anlaşma, on yıllardır akan kanı sona erdiren Hayırlı Cuma Anlaşması’nın 25. yıldönümünü kutlamak için Londra ve Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’a yaptığı ziyareti kolaylaştırabilir. . problemler olarak bilinir.

Ancak anlaşma Bay Sunak için büyük bir risk oluşturuyor ve onu kendi Muhafazakar partisi içindeki Brexit yanlısı radikallerin ve Brexit sonrası ticaretin kurallarını basit bir şekilde yeniden yazmak yerine yeniden yazmak için kampanya yürüten Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi’nin tepkisine açık hale getiriyor. Bay Sunak ve Bayan von der Leyen olarak onları ince ayar yapıyor.

إن الوضع الفريد لأيرلندا الشمالية – وهي جزء من المملكة المتحدة ولكنها تشترك في حدود برية مع أيرلندا ، وهي عضو في الاتحاد الأوروبي وسوقها الموحدة – جعلت شروطها التجارية الحالية قضية طوطمية لمؤيدي البريكست والنقابيين ، الجزء البروتستانتي إلى حد كبير من سكان الإقليم الذين يريدون أن يظلوا في İngiltere.

Kurallar, İrlanda ve Kuzey İrlanda milliyetçileri için kabul edilemez olan kara sınırındaki kontrolleri önlemek için tasarlanmıştır; bu, bölgenin İrlanda ile yeniden bir araya gelmesini isteyen nüfusun büyük ölçüde Katolik kısmıdır.

Geçen Ekim ayında iktidara gelen ve kamuoyu yoklamalarında muhalefetteki İşçi Partisi’ni geride bırakan Bay Sunak için anlaşma, genç hükümeti için kritik bir sınav. Olumsuz tepki, seleflerinden biri olan ve geçen yıl görevden alınan ancak geri dönme hırsları olabilecek Boris Johnson’ı cesaretlendirebilir.

READ  Fiona Kasırgası: Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti'ni vurmadan önce sel ve elektrik kesintileriyle Porto Riko'yu vurduğunda 1000 kişi kurtarıldı
İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, solda; Harland & Wolff’un CEO’su John Wood; ve Kuzey İrlanda dışişleri bakanı Chris Heaton-Harris, Aralık ayında Belfast’taki Harland & Wolff tersanesinde.kredi…Charles McQuillan’ın havuz fotoğrafı

Sorunun bir kısmı, Bay Sunak’ın Bayan von der Leyen ile anlaşmayı bir gizlilik perdesi altında müzakere etmesi. Bu, AB ticaret kurallarını Kuzey İrlanda’ya uygulayan herhangi bir anlaşmaya karşı çıkan ve ona Birleşik Krallık’taki diğer ülkeler gibi davranmayan sendikacılar ve Brexit yanlıları arasındaki şüpheciliği artırdı.

Bay Sunak, Parlamento’nun bunu onaylamasına izin verilip verilmeyeceği konusunda da bağlayıcı değildi. Pazar günü Sunak’ın başbakan yardımcısı Dominic Raab, Westminster’daki milletvekillerinin anlaşmayı oylayacaklarını doğrulamayı reddetti.

Sky News’e konuşan Raab, “Parlamento söz sahibi olmanın bir yolunu bulacaktır” dedi ve bunun ne anlama geldiğini detaylandırmadı.

Ana hat anlaşması, Kuzey İrlanda ile İrlanda arasındaki siyasi açıdan hassas sınırdan geçen mallar üzerinde gümrük kontrollerine ihtiyaç duyulmaması için oluşturulan ve Kuzey İrlanda Protokolü olarak bilinen bir belgeyi yenileyecek ve 2021’in başlarında yürürlüğe girecek. Protokol kapsamında, İrlanda ekonomik kural kitabına bağlı kalarak Avrupa tek pazarının bazı bölümlerinde kalmaya devam ediyor.

Ancak protokol, İngiltere’den Kuzey İrlanda’ya taşınan mallar üzerinde kontrol yapılmasını gerektiren farklı bir ticaret engeli de yarattı. Bu, kendileri ile Birleşik Krallık’ın geri kalanı arasında bir boşluk yaratacağından korkan Kuzey İrlanda’nın sendikacı topluluğunun çoğunu kızdırdı.

New Deal’ın şartlarına göre, İngiltere’den Kuzey İrlanda’ya taşınan ve orada kalması gereken mallar, rutin kontroller yapılmadan “yeşil” bir kanaldan geçecekti. İrlanda’ya gidenler, daha fazla kontrole sahip olacak bir ‘Kırmızı’ kanaldan geçecekler.

Demokratik Birlikçiler için belki de en önemlisi, Kuzey İrlandalı politikacılara herhangi bir yeni veya güncellenmiş Avrupa yasasını yürürlüğe koyma zorunluluğu konusunda bir “acil durum freni” verme hamleleridir.

READ  Tayvanlı Politikacılar Elon Musk'ın 'Bilgisiz ve Yetersiz' Çin Yorumlarını Reddetti | elon musk

DUP, protokolü protesto etmek için Kuzey İrlanda Meclisini ve devredilen hükümeti boykot etti. Sendikacılar ve milliyetçiler arasında güç paylaşımını sağlamak için, her iki taraftaki en büyük partiler katılmayı kabul etmedikçe sistem kapanır.

Yeni anlaşmanın partiyi Kuzey İrlanda hükümetine dönmeye ikna edecek kadar güçlü olup olmadığı, Bay Sunak’ın müzakerelerinin başarısının testlerinden biri olacak.

Demokratik Birlik Partisi lideri Geoffrey Donaldson, Bay Sunak’ın 17 Şubat’ta Kuzey İrlanda Protokolü hakkında Stormont liderleriyle buluştuğu Belfast’taki bir otel olan Culloden Hotel’de gazetecilere konuştu.kredi…Lauren O’Sullivan/Reuters

The Sunday Times’a verdiği bir röportajda Sunak, “Demokrasi açığını düzeltmek istiyorum çünkü egemenlik gerçekten önemli ve bu nedenle AB’nin Kuzey İrlanda’ya kendi görüşlerini bildirmeden yasalar dayatabileceği fikri kabul edilemez” dedi.

Diğer büyük tepki, Bay Johnson da dahil olmak üzere Brexit destekçilerinden gelecek. Görevde olduğu süre boyunca Protokolü kabul etti, ancak daha sonra İngiliz hükümetine bazılarını geçersiz kılma yetkisi vermeyi amaçlayan yasalar getirerek AB ülkelerini çileden çıkardı.

Yasa şu anda İngiliz Parlamentosu’nun seçilmemiş inceleme kurulu Lordlar Kamarası tarafından inceleniyor, ancak Sunak Brüksel’in sunduğu tavizlerin bedeli olarak yasayı rafa kaldırmayı kabul etti. Bay Johnson, İngiliz haberlerine göreMüttefikler için tasarıdan vazgeçmek “büyük bir hata” olur.

Bazı gözlemciler, Bay Johnson’ın Bay Sunak’ın liderliğini istikrarsızlaştırmaya hazırlandığına ve Muhafazakar Parti’nin Mayıs’ta yapılacak yerel belediye seçimlerinde başarısız olması durumunda muhtemelen onu koltuğundan indirmeye çalıştığına inanıyor.

“Rişi Sunak’ı devirmek istiyor ve bunu yapmak için her türlü aracı kullanacak.” George Osborne, Bir vali ve eski maliye bakanı Channel 4’e söyledi Şubat sonunda. “Kuzey İrlanda müzakereleri bu araç olsaydı, onu alır ve onunla Bay Sunak’ın kafasına vururdu.”