Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Meksika’da binlerce kişi seçim reformunu protesto etti

MEKSİKO (26 Şubat) (Reuters) – Başkan Andres Manuel Lopez Obrador’un değişikliklerin demokrasiyi tehdit ettiğini savunarak bağımsız seçim otoritesini kısıtlama yönündeki baskısını protesto etmek için Pazar günü Meksika’nın dört bir yanındaki şehirlerde toplanan binlerce kişi, bu suçlamayı kesinlikle reddediyor.

Meksika Kongresi geçen hafta, Lopez Obrador’un defalarca yozlaşmış ve etkisiz olmakla suçladığı Ulusal Seçim Kurumu’nun elden geçirilmesini onayladı.

Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün bütçesini ve personelini azaltacak yasayı eleştirenler, tartışmalı değişikliğin Meksika Yüksek Mahkemesi’ne götürülmek üzere göründüğü için Mexico City ve diğer büyük şehirlerde mitingler düzenliyor.

Protestoya katılan Mexico City’den 58 yaşındaki psikiyatrist Veronica Echevarría, López Obrador’un INE reformunun, iktidarda kalabilmek için seçim gücünü kontrol etme girişimi olduğundan endişelendiğini söyledi.

En son güncellemeler

2 hikaye daha görüntüle

“Demokrasimizi savunmak için savaşıyoruz” dedi ve “INIS’den Ellerinizi Çekin” yazılı bir şapka taktı.

O ve diğer binlerce kişi, Pazar sabahı şehrin Paseo de la Reforma’sının karşısındaki Zocalo’ya doğru bir araya geldi, çoğu INIS’in renkleri olan pembeler giymişti.

Sosyal medyadaki video görüntüleri, insanların meydana “Oy kullanmaktan çekinin” yazan pankartlarla yaklaştığını gösteriyor.

Birkaç siyasi analistin görüşüne göre, Ulusal Seçim Enstitüsü ve selefi, 2000’lerde onlarca yıllık tek parti yönetimini sona erdiren çoğulcu bir demokrasi yaratmada önemli bir rol oynadı.

Protestoların düzenlenmesine yardımcı olan muhalefet siyasetçisi Fernando Belonzaran, değişikliklerin seçim sistemini zayıflattığını ve Lopez Obrad’ın halefinin seçileceği 2024 seçimlerinde sürtüşme riskini artırdığını söyledi.

Belonzaran, “Genellikle şefler, halefleri için yönetişim ve istikrar sağlamaya çalışırlar, ancak şef belirsizlik yaratır” dedi. “Ateşle oynuyor.”

Belonzaran Pazar günü attığı tweet’te 100’den fazla şehirde mitingler yapılacağını söyledi.

Meksika cumhurbaşkanları yalnızca altı yıllık bir dönem görev yapabilir.

READ  Arjantinli savcı, VP Kirchner için 12 yıl hapis cezası talep etti

2018 seçimlerinde ezici bir zafer kazanmadan önce iki kez cumhurbaşkanlığı görevinden alındığını iddia eden 69 yaşındaki solcu López Obrador, INES’in çok pahalı olduğunu ve rakiplerine karşı önyargılı olduğunu söylüyor.

Enstitü bunu reddediyor.

Ulusal Seçim Enstitüsüne göre, cumhurbaşkanında reform yapmak anayasayı ihlal ediyor, enstitünün bağımsızlığını sınırlıyor ve seçim sürecini korumak için belirlenmiş binlerce işi ortadan kaldırarak özgür ve adil seçimlerin yapılmasını zorlaştırıyor.

López Obrador, kamu fonlarını tükettikleri ve siyasi projesine düşman oldukları gerekçesiyle otoritesini kontrol eden diğer bağımsız kuruluşları da zayıflattı. INE’sini değiştirmenin yılda 150 milyon dolar tasarruf edeceğini söylüyor.

Geçen hafta, Ulusal Seçim Kurumu’nu “anti-demokratik” ve yönetici seçkinlerin elinde bir araç olarak nitelendirerek, onu seçim hilesini kışkırtmakla suçladı.

Anketler, Başkan Morena’nın birkaç yıl içinde Meksika’da baskın güç haline gelen Ulusal Yenilenme Hareketi’nin 2024 seçimlerini kazanmak için güçlü aday olduğunu gösteriyor.

INEE’nin kapsamlı reformunu eleştirenler, López Obrador’un Morena’nın seçim sürecine müdahale etmeden iktidarı elinde tutabileceğinden emin olmadığını savunuyor. bunu reddediyor.

Belonzaran ve protestocu arkadaşları, Mexico City’nin başkanlık sarayına bitişik olan ve siyasi öneme sahip ana meydanını doldurmayı hedefliyor.

Yıllar içinde Zocalo, López Obrador’un önünde hem başkan olarak hem de Meksika düzenine muhalefet belası olarak uzun kariyeri boyunca çok sayıda mitinge ev sahipliği yaptı.

Protestocular, Pazar günkü protestonun, Kasım ayında Lopez Obrador’un Ulusal Seçim Kurumu’nda reform yapmak için anayasal değişiklikleri zorlama konusundaki başarısız girişimini kınamak için ortaya çıkan on binlerce kişiden daha fazlasının desteğini alacağını umuyor.

(Raporlayan Dave Graham) Ek raporlama Diego Orr ve Valentine Hillier Editing Josie Kao ve Diane Kraft

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.