Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim insanları dev bir yırtıcı hayvanın kafatasını dinozorların varlığından çok önce keşfetti: ScienceAlert

Bilim insanları dev bir yırtıcı hayvanın kafatasını dinozorların varlığından çok önce keşfetti: ScienceAlert

Dinozorlar, tarih öncesi çağların en korkunç yırtıcıları olmalarıyla ünlüdür, ancak yeni keşfedilen bir kafatası, ilk “korkunç kertenkelelerin” Dünya’ya gelmesinden 40 milyon yıl önce Dünya’ya hakim olan korkunç bir canavara ışık tutuyor.

Brezilya’da ortaya çıkarılan 265 milyon yıllık bir fosil, zamanının en büyük etoburunun, kemirecek şanssız yaratıklar bulmak için ormanda dolaşan hayvanı ortaya çıkarıyor.

“Bu hayvan tuhaf görünüşlü bir canavardı ve yoluna çıkan her şeyde büyük korku uyandırmış olmalı.” o diyor Harvard paleontologu Stephanie Pierce.

Neredeyse tamamı fosilleşmiş bir kafatası Pampafonus pikai Yakınlarda iskelet kemikleriyle birlikte yaklaşık 36 cm (14,2 inç) uzunluğunda keşfedildi Sao Gabriel Brezilya’nın güneyinde.

Pampafonos Erken therapsid dalına uyar Büyütülmüş kafabir zamanlar gelişen, büyük ve genel olarak korkutucu kara hayvanlarından oluşan büyük bir grup T-Rex Ve meslektaşları. Ancak tüm dinozorlar etobur değildi Pampafonos Elbette öyleydi.

“Hayvanın avını kavramaya uygun büyük, keskin dişleri vardı.” o diyor Felipe Pinheiro, Brezilya’daki Federal Pampa Üniversitesi’nden (UNIPAMPA) paleontolog.

“Dişleri ve kafatası yapısı, ısırığının tıpkı günümüz sırtlanları gibi kemiği çiğneyebilecek kadar güçlü olduğunu gösteriyor.”

Pampafonos Sonunda yaşadı PermiyenDünyadaki tüm hayvan türlerinin yüzde 86’sını yok eden – şimdiye kadarki en büyük – kitlesel yok oluş olayından önce.

“Fosil, kemiklerin pek yaygın olmadığı bir bölgede, Orta Permiyen kayalarında bulundu, ancak her zaman hoş sürprizler barındırır.” o diyor İlk yazar Matthews A. UNIPAMPA’daki paleontolog Costa Santos.

Diğer on bacaklıların fosilleri daha önce Rusya ve Güney Afrika’da bulunmuştu, ancak… Pampafonus pikai Brezilya’da bilinen tek tür bu ve ekip bunun iyi korunmuş bir fosil olduğunu söylüyor.”Bu türün yeni, önceden bilinmeyen karakterlerini ortaya çıkarır“, 2008’de daha küçük bir kafatası bulunduğundan beri.

READ  Webb teleskopu uzayda yüzen 'Jüpiter büyüklüğünde' gezegenler buldu

“Yeni bir şey arıyorum Pampafonos “Uzun bir süre sonra kafatası, hayvan hakkındaki bilgimizi arttırmak açısından son derece önemliydi.” o diyor Santos, “daha önce Rus akrabalarından ayırt edilmesi zor olan.”

Teknik yeniden yapılanma Pampafonus pikai. (Marcio Castro)

Pampafonos Kesinlikle kolay bir iş değildi. Bu hayvanlar, 3 metre (10 fit) yüksekliğinde ve maksimum ağırlığının 400 kilogram (882 pound) olduğu tahmin edilen devasa bir manzaraya sahipti.

Geçtiğimiz on yılda aynı bölge bunun kanıtını sağladı PampafonosPotansiyel av Küçük sürüngenler Rastodon Ve Devasa amfibi Konjokovia. Büyük boy Pampafonos Her iki yaratığın da atıştırmalık gibi görünmesini sağlar.

Pampafonos Pinheiro, “Modern büyük kedilerle aynı ekolojik rolü oynadı” dedi. o diyor. “Güney Amerika’nın Permiyen döneminden bildiğimiz en büyük kara yırtıcısıydı.”

Onu yapan sadece boyu değildi Pampafonos dikkat çekmek. Kafatasları, pek çok dekapitan gibi yoğun bir yapıya sahipti ve bu dala, Yunanca’da “korkunç kafa” anlamına gelen uygun adını kazandırdı.

Yeni bir Pampaphoneus biccai örneğinin kafatası
Yeni bir Pampaphoneus biccai örneğinin kafatası. (Felipe Pinheiro)

Bu kafatasının analiziyle ortaya çıkan yeni bilgiler, araştırmacıları, şu anda tanımlanamayan çene kemiğinin, kafatasının daha büyük ve daha zayıf bir versiyonuna ait olduğuna inandırıyor. Pampafonus pikai. Ekip, hipotezi doğrulamak için daha fazla fosile ihtiyaç olduğunu söylüyor ancak bu, az önce inceledikleri korkunç kafanın bir yetişkine ait bile olmadığı anlamına gelebilir.

Pearce, “Onun keşfi, şimdiye kadarki en büyük kitlesel yok oluş öncesinde karasal ekosistemlerin toplumsal yapısına bir bakış sağlamanın anahtarıdır” dedi. o diyor. “Brezilya’nın fosil kayıtlarının küresel önemini gösteren çarpıcı bir keşif.”

Araştırma şu tarihte yayınlandı: Linnean Topluluğu Zooloji Dergisi.