Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD, İsrail’in Gazze’de ABD silahlarıyla uluslararası hukuku ihlal etmiş olabileceğini söylüyor

ABD, İsrail’in Gazze’de ABD silahlarıyla uluslararası hukuku ihlal etmiş olabileceğini söylüyor
  • Yazan: Tom Pittman, Dışişleri Bakanlığı muhabiri
  • BBC haberleri

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın, ABD, Gazze’de artan sivil ölümlerinden giderek daha fazla endişe duymaya başladı.

ABD, İsrail’in Gazze’deki savaş sırasında bazı durumlarda ABD tarafından sağlanan silahları uluslararası insancıl hukuku ihlal edecek şekilde kullanmış olabileceğini söylüyor.

Dışişleri Bakanlığı, ABD tarafından sağlanan silahların İsrail’in yükümlülüklerine aykırı şekilde kullanıldığının “değerlendirilmesinin makul” olduğunu söyledi.

Ancak ABD hükümetinin değerlendirmesinde “tam bilgiye” sahip olmadığını da sözlerine ekledi.

Rapor, bir gecikmenin ardından Cuma günü Kongre’ye sunuldu.

Beyaz Saray’ın talimatıyla yapılan incelemede, ülkenin ve çatışmaya dahil olan diğer altı ülkenin geçen yılın başından bu yana ABD tarafından sağlanan silahları nasıl kullandığı incelendi.

Rapor, İsrail’in Gazze’deki bazı operasyonlarına yönelik açık bir eleştiri olsa da, İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin harekâtının uluslararası hukuku ihlal ettiğini kesin olarak söylemekten öteye geçemedi.

İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı mücadelesinde “olağanüstü bir askeri zorlukla” karşı karşıya olduğunu da sözlerine ekledi.

ABD silahlarının yasal kullanımına ilişkin taahhüt konusunda İsrail’den aldığı güvencelerin “inandırıcı ve güvenilir” olduğunu ve bu nedenle silah sevkiyatının devam edebileceğini ekledi.

Belgede ayrıca, Hamas’ın “sivil altyapıyı askeri amaçlarla ve sivilleri de canlı kalkan olarak kullanması” nedeniyle meşru hedeflerle ilgili “aktif bir savaş bölgesinde sahadaki gerçekleri belirlemenin genellikle zor” olduğu belirtiliyor.

Ancak İsrail’in Amerikan yapımı silahlara olan büyük bağımlılığı göz önüne alındığında, bunların muhtemelen “uluslararası insancıl hukuka aykırı durumlarda” kullanıldığını söyledi. [international humanitarian law] Sivillere verilen zararı hafifletmeye yönelik taahhütler veya yerleşik en iyi uygulamalar.”

Kendisi, “İsrail’in, askeri operasyonlarında sivillere verilen zararı azaltmak için en iyi uygulamaları uygulayacak bilgi, deneyim ve araçlara sahip olduğunu” ancak “yüksek düzeyde sivil kayıpları da dahil olmak üzere sahadaki sonuçların, İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin bu konuda kararlı olup olmadığı konusunda temel soruları gündeme getirdiğini” de sözlerine ekledi. bunları “Tüm durumlarda” etkili bir şekilde kullanmak.

READ  Tunus'un komşuları akaryakıt gemisi battıktan sonra hasarı kontrol altına almak için yardım teklif ediyor | Tunus

Raporda, Birleşmiş Milletler ve insani yardım kuruluşlarının, İsrail’in sivillerin zararını hafifletmeye yönelik çabalarını “tutarsız, etkisiz ve yetersiz” olarak nitelendirdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, çatışmanın ilk aylarında İsrail’in ABD’nin Gazze’ye insani yardımı artırma çabalarıyla tam olarak işbirliği yapmadığını tespit etti. Ancak durumun değiştiğini söyledi.

Raporda, “Şu anda İsrail hükümetinin ABD insani yardımının transferini veya dağıtımını yasakladığına veya kısıtladığına inanmıyoruz” denildi.

Rapora katkıda bulunanlardan biri olan ABD’nin eski Türkiye büyükelçisi David Satterfield, BBC’ye raporun türünün ilk örneği olduğunu ve ABD’nin İsrail’in eylemlerini “inceleme altında” tutmaya devam edeceğini söyledi.

Şöyle ekledi: “Bu, dünyanın tanık olduğu hiçbir çatışmaya benzemeyen bir çatışma.” “Çok açık ve aynı zamanda güvenilir bir karara varmak için tüm bu faktörleri hesaba katmaya çalıştık.”

Birleşmiş Milletler Pazartesi gününden bu yana 80.000’den fazla kişinin Refah’tan kaçtığını söylerken, İsrail tanklarının devam eden bombardıman nedeniyle yerleşim bölgelerinin yakınına toplandığı bildirildi.

İsrail güçleri, Mısır ile Refah sınır kapısını kontrol altına alarak operasyonun başlangıcında kapatırken, Birleşmiş Milletler, İsrail ile yeniden açılan Kerem Şalom sınır kapısına çalışanlarının ve kamyonlarının gelmesinin son derece tehlikeli olduğunu söyledi.

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’in güneyine düzenlediği saldırıya tepki olarak Gazze’de askeri harekat başlattı; bu saldırıda yaklaşık 1.200 kişi öldü, 252 kişi de rehin alındı. Hamas yönetimindeki Şeridi Sağlık Bakanlığı’na göre, o tarihten bu yana Gazze’de 34.900’den fazla insan öldürüldü.