Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD’de iş fırsatları Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde arttı ve bu durum iş piyasasının hâlâ dirençli olduğunu gösteriyor

ABD’de iş fırsatları Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde arttı ve bu durum iş piyasasının hâlâ dirençli olduğunu gösteriyorCNN

Amerika Birleşik Devletleri’nde mevcut işlerin sayısı Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde arttı. Sürekli esneklik Ulusal işgücü piyasasında.

İş fırsatları mayıs ayında 8,14 milyona yükseldi Nisan ayında 7,91 milyona revize edildiÇalışma İstatistikleri Bürosu tarafından Salı günü yayınlanan en son İş Olanakları ve İşgücü Devri Anketi raporuna göre.

FactSet konsensüs tahminlerine göre ekonomistler açık iş sayısının 7,91 milyona düşmesini bekliyorlardı.

İlan edilen iş sayısındaki artışa rağmen… Tamamen kararsız, Mayıs ayı JOLTS raporu olağanüstüydü ABD işgücü piyasası için önemli olay: Açık işlerin işsizlere oranı, iş arayan başına 1,22 işe düştü; bu, pandemik karantinaların küresel ekonomiyi şok etmesinden bir ay önce, Şubat 2020’de görülen sayıyla aynıydı.

Bu oran, 2,0 gibi rekor bir seviyeye ulaştığından beri istikrarlı bir şekilde düşüş eğilimi gösteriyor Mart 2022’deJOLTS verileri gösterilmektedir.

Navy Federal Credit Union’dan ekonomist Robert Frick, Salı günü yaptığı açıklamada, “Rapor, işgücü piyasasının istikrara kavuştuğunun bir başka işareti” dedi ve şöyle devam etti: “Şu ana kadar bu yıl istihdam büyümesinin yavaşlayacağına dair bir işaret yok, bu nedenle tüketici alımları. güç devam edecek.” “Yükselişte ve genişleme güçlü görünüyor.”

İşgücü devir hızına ilişkin mevsimsellikten arındırılmış diğer ölçümler, son aylarda giderek yavaşlayan ancak tarihsel olarak güçlü kalmayı sürdüren ABD işgücü piyasasında istikrarın devam ettiğini gösterdi.

Tahmini randevu sayısı Nisan ayında 5,62 milyondan 5,76 milyona yükseldi; İşten çıkarmalar ve işten ayrılmalar Mayıs ayında 1,54 milyondan 1,65 milyona yükseldi; Gönüllü istifa sayısı ise 3,45 milyondan 3,46 milyona yükseldi.

Mayıs ayında istihdam ve iş açılış oranları (toplam istihdamın yüzdesi olarak) artarken, istifa oranı ve işten çıkarma oranı değişmedi.

Ekonomistler, art arda yedi aydır %2,2’de sabit kalan işten ayrılma oranını yakından izliyor çünkü bu, işçilerin işgücü piyasasını test etmeye hazır olduklarının bir sinyali olarak hizmet ediyor. İnsanlar iş değiştirdiğinde bu genellikle ücretlerdeki artışla ilişkilidir ve bu da enflasyonun kontrol edilmesini zorlaştırabilir.

READ  Ford'un elektrikli araç işi, 2022'de filo ve mirasla dengelenen 2 milyar dolar kaybetti

İş değiştiren işçilerin ücret artışları, “Büyük Çıkış” döneminden bu yana önemli ölçüde düştü. Yakın zamanda yapılan bir analize göre Bank of America’dan.

Oradaki ekonomistler dahili müşteri verilerini analiz ettiler ve ortalama maaş artışlarının, pandemi dönemindeki iş değişikliklerinin en yoğun olduğu dönemdekinin yaklaşık yarısı kadar olduğunu buldular.

Bank of America Enstitüsü baş ekonomisti David Tinsley, CNN’e yaptığı açıklamada, aslında ortalama ücret artışlarının 2019 seviyelerinin biraz altında olduğunu söyledi.

“İnsanlar hâlâ pandemi öncesine göre biraz daha hızlı bir şekilde işler arasında geçiş yapıyor… ancak bu hamleleri yaptıklarında elde ettikleri maaş artışları biraz daha düşük” dedi. “Bu, sarkacın bir miktar şirketlerin lehine ve işçilerin lehine döndüğünü gösteriyor.”

Indeed Hiring Lab ekonomik araştırma başkanı Nick Bunker, Salı günü yayınlanan bir yorumda, işgücü piyasasının bir dönüm noktasında göründüğünü yazdı.

Bunker, “‘Küçük değişiklik’ ifadesi, Mayıs JOLTS sürümünde en az altı kez tekrarlandı ve izlenen ana göstergelerin neredeyse tamamı, yukarı veya aşağı doğru sınırlı gözle görülür hareket gösterdi” diye yazdı. “Kısa vadeli istikrar iyi bir şey ancak bu sakinlik döneminin devam edip edemeyeceği veya ufukta daha çalkantılı zamanların olup olmadığı sorusu hala devam ediyor.”

“İş fırsatlarının mevcut seviyesi sağlıklı, sürdürülebilir ve dengeli bir pazarla tutarlıdır, ancak mevcut seviyelerin altında devam edecek herhangi bir düşüş daha endişe verici hale gelecektir” diye ekledi.

Alabilir Faiz oranının düşürülmesi Bunun, işverenlerin işçi talebinin önemli ölçüde azalmamasını sağlamayı amaçladığını da sözlerine ekledi.

ABD Merkez Bankası yetkilileri hâlâ işgücü piyasasının sağlam temeller üzerinde durduğuna inanıyor ve bu da Fed’in enflasyonun kontrol altında olduğuna dair daha fazla kanıt beklerken faiz oranlarını rahatça 23 yılın en yüksek seviyesinde tutmasına olanak tanıyor.

READ  Birinci Cumhuriyet'in Çöküşü: Standard & Poor's'un notunun düşürülmesi

Ancak bazı Fed yetkilileri, işgücü piyasasının son zamanlarda ivme kaybettiğini ve istikrarlı kalmaya devam edip etmeyeceğinin veya daha da zayıflamasının büyük ölçüde belirsiz olduğunu belirtti.

Chicago Fed Başkanı Austin Goolsbee Salı günü Bloomberg Televizyonu’na verdiği demeçte, “Eğer işe alımlar çökmeye başlarsa veya ekonomi zayıflamaya başlarsa, ki bunun bazı uyarı işaretlerini gördüm, o zaman bunu gerçekleşecek ilerlemeyle dengelemeniz gerekir” dedi. Avrupa Merkez Bankası’nın Portekiz’in Sintra kentinde ev sahipliği yaptığı konferans fiyatlar açısından başarılı oldu.

“İşsizlik oranı hala çok düşük ama artıyor” dedi.

Mayıs ayında ABD’de işsizlik oranı Ocak 2022’den bu yana görülmeyen bir oran olan %4’e yükseldi. Ancak istihdam artışı, tahmini 272.000 iş artışıyla Mayıs ayında güçlü kalmayı sürdürdü.

Ekonomistler büyük ölçüde istihdam artış hızının Haziran ayında yavaşlamasını bekliyor. Salı günü itibarıyla, FactSet konsensüs tahminleri net 189.000 iş artışına işaret ediyor.

İşten çıkarmaların yerine geçen işsizlik yardımlarına ilişkin ilk başvurular, son haftalarda salgın öncesi ortalamalarla eşleşecek şekilde arttı.

Moody’s Analytics baş çalışma ekonomisti Marissa Di Natale bir röportajda CNN’e şöyle konuştu: “İşsizlik oranları tarihsel olarak hâlâ düşük, ancak Mayıs ve Haziran ayları arasında yüksek, bu nedenle ay boyunca iş büyümesinde bir miktar yavaşlama görebileceğimizi düşünüyoruz.” .

Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun en son istihdam raporunu Cuma günü saat 08:30’da (ET) yayınlaması planlanıyor.