Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Roaring Kitty Trader GameStop’a karşı açılan dava, açıldıktan birkaç gün sonra reddedildi

Roaring Kitty Trader GameStop’a karşı açılan dava, açıldıktan birkaç gün sonra reddedildi

Cuma günü, Roaring Kitty olarak bilinen Keith Gill’e karşı, popüler sosyal medya faaliyetlerinin GameStop’un (GME) hisse senedi fiyatını kişisel kazancı için artırdığını iddia eden bir toplu dava açıldı. Davacılar Pazartesi günü gönüllü olarak davayı reddettiler.

Radev v. Gill davası etkili oldu Mahkeme kayıtlarında bir iş günü boyunca – ve mahkemenin Gill’e 21 gün içinde şikayete yanıt vermesini talep eden bir celp göndermesinden birkaç saat sonra geri çekildi.

Davacıların avukatı tarafından yayınlanan iki cümlelik bildiri, mahkemeye davanın herhangi bir önyargı olmaksızın düşürüleceğini bildirdi.

Haber ABD’de piyasaların kapanmasından kısa bir süre önce geldi; GME hisseleri günü %5, geçen aya göre ise %16 düşüşle 23,33 dolardan tamamladı.

Hızlı dönüşüm, ilk kez 2021’de proto-mem stok hareketinde lider olarak üne kavuşan Gill’in renkli ve çoğu zaman karmaşık öyküsünün bir başka kısa bölümüdür. Robinhood gibi uygulamalar aracılığıyla borsaya erişim sağlayan bireysel yatırımcıların GameStop gibi şirketlerin hisselerinin arkasında toplanması Wall Street’in kafasını karıştırdı.

Düşen davada, davacılar Gill’in 2021 borsa yükselişindeki rolünü anlattılar, ardından bu yılın başındaki faaliyetlerini (Mayıs ayında Twitter’a dönüşünden Haziran ayında Reddit’e dönüşüne kadar) izlediler ve sosyal medya gönderileriyle bağlantı kurmaya çalıştılar. – ve hisse senetleri ve opsiyonlara ilişkin daha sonraki açıklamalar – GME hisselerinin değişken hareketleriyle bağlantılıdır.

Dava, Twitter görüntülerinin ve Reddit gönderilerinin çok sayıda ekran görüntüsünü içeriyordu. Savcılar, mali düzenleyicilerin Gil’in faaliyetlerini araştırdığı ve ETrade’in onu ticaret platformundan atmayı düşündüğü yönündeki haberlere bile atıfta bulundu.

Son olarak dava, Gill’in GameStop hisseleriyle “bir pompalama ve boşaltma planına giriştiğini”, federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini ve “GameStop menkul kıymetlerini yapay olarak şişirilmiş fiyatlarla satın alan” mağdurlarda “önemli kayıplara ve zararlara” neden olduğunu iddia etti.

READ  HCA Healthcare, Kimberly Clark, Gap ve daha fazlası

Davanın önyargısız bir şekilde reddedilmesi, davacıların daha sonraki bir tarihte Jill’e karşı yeniden dava açmasını engellemez.

Bu arada Gill, sevgisinin odağını GameStop’tan çevrimiçi evcil hayvan maması perakendecisi Chewy’ye kaydırmış gibi görünüyor; Pazartesi günü, geçen ay şirketten 9 milyon hisse satın aldığını açıkladı.

Gill ve davacıların hukuk firması, yorum talebine hemen yanıt vermedi. Şifre çözme.