Aralık 3, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ABD’li bakkal Kroger, rakibi Albertsons ile birleşme görüşmelerinde

ABD'li bakkal Kroger, rakibi Albertsons ile birleşme görüşmelerinde

13 Ekim (Reuters) – ABD’li bakkal Kroger (KR.N) Daha küçük rakip Albertsons Companies Inc ile birleşme görüşmelerinde (ACI.N) Buna aşina olan insanlar, dev bir süpermarket yaratacak bir angajmanda söylediler.

Ülkenin 1 ve 2 numaralı bağımsız bakkallarının birleşmesi, eğer ulaşılırsa, perakendecilere Procter & Gamble gibi tüketici ürünü üreticileriyle müzakereleri ilerletme avantajı sağlayabilir. (PG.N) ve unilever (ULVR.L) Keskin fiyat artışlarının olduğu bir zamanda.

Kimliğinin açıklanmamasını isteyen kaynaklar, görüşmelerin çökmemesi halinde görüşmelerin bu hafta içinde açıklanabileceğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Dünya çapındaki büyük tüketici ürünleri şirketleri, artan hammadde maliyetlerinin marjları üzerindeki etkisini sınırlamaya çalıştıkları için fiyatları daha hızlı artırma planlarını açıkladılar.

Bazı eleştirmenler, birleşmenin ABD market zincirleri arasındaki rekabeti azaltacağını ve potansiyel olarak Amerikalı alışveriş yapanlar için daha yüksek fiyatlara yol açacağını belirtiyor. Anlaşma, perakende alanında son yıllardaki en büyük birleşmelerden birini temsil eden yaklaşık 47 milyar dolarlık piyasa değerine sahip birleşik bir şirket yaratacak.

Ne Krueger ne de Albertsons yorum taleplerine hemen yanıt vermedi. Haber ilk olarak Bloomberg tarafından bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük iki süpermarket zinciri arasındaki birleşme görüşmeleri, Walmart’ın (WMT.N) Bakkal işini büyütmeye odaklandı. Bakkal artık Walmart’ın yıllık satışlarının yaklaşık %55’ini oluşturuyor. Walmart, geleneksel olarak, yiyecek ve içecek tedarikçilerinden mümkün olan en düşük fiyatları talep etmek için kaldıracını kullandı ve rakip süpermarketleri tedarikçilerle müzakerelerinde dezavantajlı durumda bıraktı.

Ancak hem Kroger hem de Albertsons’ın hisselerine sahip olan Şansölye Bert Fleckinger, birleşmenin süpermarket operatörlerine daha fazla satın alma gücü vereceğini ve Walmart ile rekabet etmelerini kolaylaştıracağını söyledi.

Rekabet gücü

Euromonitor tarafından sağlanan verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde marketlere harcanan tüm doların yaklaşık %25’i Walmart’ta harcanıyor. Euromonitor’a göre Kroger ve Albertson, ABD bakkal pazarının sırasıyla yaklaşık %8 ve %5’ine sahip.

READ  ABD hisse senedi vadeli işlemleri Dow kırıldıktan sonra yükseldi, S&P 500 üç gün boyunca düştü

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bağımsız süpermarket zincirlerinin ultra ince marjları, pandeminin zirvesinde yaşanan patlamanın ardından artan maliyetler ve tedarik zinciri kesintileri nedeniyle sıkıştı. Bakkallar Reuters’e, büyük paketlenmiş gıda ve tüketim malları üreticilerinin hala pek çok markete raflarını dolduracak ürünler tedarik etmediğini söyledi.

Albertsons hisse senedi fiyatları Perşembe öğleden sonra %11 artarken, Kroger hissesi %1.4 düştü. İngiliz çevrimiçi süpermarket ve teknoloji grubu Ocado Group Plc’nin hisseleri (OCDO.L) Geç Londra ticaretinde %10’un üzerinde yükseldi. Kroger, Ocado’nun en büyük müşterisidir.

Fred Meyer, Ralphs ve King Soopers gibi süpermarket zincirlerini de bünyesinde barındıran Kroger, Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük bakkalı Walmart’ın izini sürüyor. Boise, Idaho’daki Albertsons’ta bir Safeway işareti var.

Anti-tröst kar amacı gütmeyen Amerikan Ekonomik Özgürlükler Projesi’nin yönetici direktörü Sarah Miller, anlaşmanın “zaten yiyecek satın almak için mücadele eden tüketiciler üzerinde baskı oluşturacağını” söyledi.

Miller, “Bu birleşme, kuru ve kuru bir tekel gücü durumudur ve kolluk kuvvetleri bunu önlemelidir.” Dedi.

Bloomberg, bu hafta içinde bir anlaşmaya varılabileceğini ve nihai bir kararın verilmediğini ve görüşmelerin ertelenebileceğini veya aksayabileceğini bildirdi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

New York’ta Anirban Sen ve Abigail Somerville tarafından ek raporlama New York’ta Siddharth Caval, Jessica Dinapoli ve Ariana McLemore ve Bengaluru’da Aishwarya Venugopal tarafından ek raporlama Sriraj Kalovila ve Matthew Lewis tarafından Düzenleme

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.