Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Adani, Hindenburg’a, vahyedilen her şeyi teslim ettiğini söyleyerek cevap verdi.

Adani, Hindenburg’a, vahyedilen her şeyi teslim ettiğini söyleyerek cevap verdi.
  • Adani, Hindenburg Raporu’na 413 sayfalık bir çürütme yayınladı
  • ABD’deki açığa satış raporu Adani hisselerinde düşüşü tetikledi
  • Al-Adani, yasalara ve gerekli açıklamalara uyduğunu söylüyor
  • Adani CFO’su, 2,5 milyar dolarlık hisse satışının başarısından emin

YENİ DELHİ (Reuters) – Hintli Adani Group Pazar günü, tüm yerel yasalara uyduğunu ve gerekli düzenleyici açıklamaları yaptığını söyleyerek hisselerinde 48 milyar dolar kaybetmesine neden olan Hindenburg Research raporuna ayrıntılı bir yanıt yayınladı.

Asya’nın en zengin adamı Hintli milyarder Gautam Adani liderliğindeki grup, geçen haftaki Hindenburg raporunun amacının ABD’li açığa satış satıcılarının herhangi bir kanıt göstermeden kâr elde etmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

60 yaşındaki Adani için, borsadaki çöküş, geçen hafta Forbes listesinde yedinci sıraya gerilemeden önce, son yıllarda dünyanın en zengin üçüncü adamı olmak için hızla yükselen okulu terk bir kişi için dramatik bir başarısızlıktı. en zengin

Adani Group’un yanıtı, öncü bir şirket olan Adani Enterprises olarak geldi. (ADEL.NS), 2,5 milyar dolarlık hisse satışıyla yoluna devam ediyor. Bu, borç seviyeleri ve vergi cennetlerinin kullanımıyla ilgili endişeleri dile getiren Hindenburg Raporu tarafından gölgelendi.

Pazar günü geç saatlerde yayınlanan 413 sayfalık yanıtta Adani, “Hindistan yasaları ve muhasebe standartları uyarınca ‘ilişkili taraf’ olarak nitelendirilen kuruluşlarla girdiğimiz tüm işlemler tarafımızca usulüne uygun olarak ifşa edilmiştir.” dedi.

Açıklamada, “Bu, çıkar çatışmalarıyla dolu ve yalnızca, tanınmış bir açığa satış satıcısı olan Hindenburg’un sayısız yatırımcı pahasına yasadışı yollardan büyük mali kazançlar elde etmesini sağlamak için sahte bir borsa yaratmayı amaçlıyor” dedi.

Hindenburg, Adani’nin Pazar günü verdiği yanıtla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Raporu, Adani Group’un Mauritius ve Karayip adaları gibi vergi cennetlerinde offshore kuruluşları nasıl kullandığını sorgulamış ve bazı offshore fonların ve paravan şirketlerin Adani’de borsaya kote şirketlerde “el altından” hisse sahibi olduğunu eklemişti.

READ  Rivian, elektrikli araç fiyatlarındaki baskının artması nedeniyle iş gücünün %10'unu işten çıkarıyor

Adani, araştırma raporunun herhangi bir kanıt olmaksızın “dış varlıklar hakkında yanıltıcı iddialarda bulunduğunu” söyledi.

Perşembe günü Adani, aynı gün böyle bir hareketi memnuniyetle karşıladığını söyleyerek yanıt veren Hindenburg’a karşı harekete geçmeyi düşündüğünü söyledi.

Hindenburg raporu ayrıca, Adani’de işlem gören yedi büyük şirketten beşinin, “kısa vadeli likidite riskinin arttığını” gösterdiğini söylediği 1’den az, likit varlıklar eksi kısa vadeli borçların bir ölçüsü olan cari oranlar bildirdiğini söyledi.

Adani’de işlem gören başlıca şirketlerin, tüm grubu “güvencesiz bir mali duruma” sokan “önemli miktarda borcu” olduğunu ve Adani’de işlem gören yedi şirketin hisselerinin “aşırı yüksek değerlemeler” olarak adlandırdığı şey nedeniyle% 85’lik bir düşüşe sahip olduğunu söyledi.

Adani’nin yanıtı, son on yılda grup şirketlerinin “sürekli olarak kaldıraçlarını kaldırdığını” belirtiyor.

Ortakların – veya ana hissedarların – hisselerini rehin verme uygulamalarını savunan Adani Group, teminat olarak öz sermaye finansmanının artırılmasının küresel olarak yaygın bir uygulama olduğunu ve kredilerin büyük kuruluşlar ve bankalar tarafından kapsamlı bir kredi analizinin ardından verildiğini söyledi.

Grup, Hindistan’da güçlü bir ifşa sisteminin yürürlükte olduğunu ve portföy şirketlerindeki destekçilerin sigortalama pozisyonlarının Mart 2020’de borsaya kote bazı hisselerde %50’den fazla iken Aralık 2022’de %20’nin altına düştüğünü ekledi.

‘karşıya yelken aç’

Hindenburg Raporu ve sonuçları, ticari ilgi alanları limanlar, havaalanları, madencilik ve enerjiden medya ve çimentoya kadar uzanan milyarderin karşılaştığı en büyük kariyer zorluklarından biri olarak görülüyor.

Al-Adani’nin yanıtı, yıllık raporlardan, kamuya açıklamalardan ve önceki mahkeme kararlarından alıntılar içeren 350 sayfadan fazla ek içeriyordu.

Adani, Hindenburg’un raporunda 88 soruya yanıt aradığını, ancak bunların 65’inin Adani’nin portföy şirketleri tarafından faaliyet raporlarında açıklanan konulara ilişkin olduğunu söyledi.

Al-Adani, geri kalanının kamuya katkıda bulunanları ve üçüncü tarafları içerdiğini, bunların bir kısmının “kurgusal gerçek modellerine dayanan asılsız iddialar” olduğunu söyledi.

READ  Facebook COO'su Sheryl Sandberg'in vefatı, teknolojide kadınlar için bir dönemin sona erdiğini gösteriyor

Hindenburg, daha çok elektrikli kamyon üreticisi için Nikola Corp. kısaltması ile bilinir (NKLA.O) ve Twitter, Adani Şirketlerinde ABD’de işlem gören tahviller ve Hindistan dışı türev enstrümanlar aracılığıyla kısa pozisyonlara sahip olduğunu söyledi.

Adani, Hindenburg’un şirketin denetçileriyle ilgili iddialarına da, “Tarafımızdan atanan bu tür tüm denetçiler, ilgili yasal kurumlar tarafından usulüne uygun olarak onaylanmış ve yetkilendirilmiştir” şeklinde yanıt verdi.

Yanıtı, halka arzın ikinci gününde 2,5 milyar dolarlık ikincil hisselerin satışa başlayacağı Hindistan piyasasının açılmasından sadece birkaç saat önce geldi. Cuma günkü düşüş, Adani Enterprises’ın hisselerini ihraç fiyatının altına göndererek başarısı hakkında şüpheler uyandırdı.

Grup Finans Direktörü Adani Jugeshinder Singh, Pazar günü yaptığı ayrı bir açıklamada, hisse satışına odaklandıklarını ve başarılı olacağından emin olduklarını söyledi. Ayrıca ana yatırımcıların inanç gösterdiğini ve yatırımlarına devam ettiğini söyledi.

“FPO’nun (takip halka arzı) da başarılı olacağından eminiz” dedi.

Aditya Kalra, Aditi Shah, Jishree Upadhyay ve Anirudh Saligrama’nın Bengaluru’daki ek raporları; Kevin Levy ve Alexander Smith tarafından kurgu

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.