Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Afgan-Türk okullarına bu yıl 2.000 öğrenci kayıt yaptırdı – Bajwok Afghan News

Kabil (Bajwok): Bir kaynak Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Afgan-Türk okulunun yeni akademik yılda 3.500 aday arasından en az 2.000 öğrenciyi kaydettireceğini söyledi.

Afganistan’daki Türk Eğitim Vakfı başkanı Shoaib Rahman Keferi, Pajhwok Afganistan Haberleri’ne şunları söyledi: “Dün giriş sınavına yaklaşık 3.500 kabul adayı katıldı.”

Başkent ve illerde eş zamanlı seçimlerin şeffaf bir şekilde yapıldığını söyledi. Sonuç olarak, en iyi 2.000 öğrenci Afgan-Türk okul şubelerinde yedinci sınıfa kaydolacak.

Yetkili, sınava giren 3 bin 500 öğrencinin yüzde 40’ının kadın, yüzde 60’ının erkek olduğunu söyledi. Haziran ve Temmuz 2022’de daha sıcak illerde bir seçim daha yapılacak.

Ghafari, birinci ve alt sınıflarda kabule devam etti, ancak herhangi bir test yapılmadı.

Şu anda Kabil, Jawzan, Maidan Wardak, Balk, Kandahar, Herat, Nangarhar ve Helmand illerindeki dokuz Afgan-Türk okulunda kız ve 12 erkek okullarında 6.000’den fazla öğrenci kayıtlıdır..

1400’lü yıllarda bu liselerin 300’den fazla mezununun yüksek öğrenim için Türkiye’ye gönderileceğini söyledi. Birçoğu zaten Türkiye’ye ulaştı ve geri kalanı takip edecek.

Çamurda

Başarılar: 63

READ  AB-ABD Enerji Konseyi, ikili işbirliğinin önemini yineledi