Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ağustos ayı Avrupa PMI’ları keskin bir düşüş gösteriyor

Ağustos ayı Avrupa PMI’ları keskin bir düşüş gösteriyor
  • Pandemi ayları hariç tutulursa son rakamlar Nisan 2013’ten bu yana en düşük okumaya işaret ediyor.
  • Aynı para birimini paylaşan 20 ülkeden oluşan euro bölgesi, ilk çeyrekte yüzde 0,1 büyüdükten sonra ikinci çeyrekte yüzde 0,3 büyüdü.
  • Refinitiv anketine katılan analistler, ECB’nin büyük olasılıkla faiz oranlarını değiştirmeden, şu anda %3,75 olan kilit oran ile bırakacağını belirtiyor.

Bir çalışan, Batı Almanya’nın Düren şehrinde elektrikli bir otomobilin fren kaliperlerini monte ediyor.

Ina Fassbender | ap | Getty Images

Avrupa’da ticari faaliyetler Ağustos ayında yeniden daralarak Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Çarşamba günü açıklanan Euro Bölgesi Bileşik PMI, Temmuz’daki 48,6’dan Ağustos’ta 47,0’a düştü. Bu, Dow Jones Endüstri Ortalaması’na göre ekonomistlerin 48,8’lik rakam beklentilerini aştı.

50’nin üzerindeki bir okuma aktivitedeki genişlemeyi, 50’nin altındaki bir okuma ise daralmayı gösterir. Pandemi ayları hariç tutulursa son rakamlar Nisan 2013’ten bu yana en düşük okumaya işaret ediyor.

Hamburg Ticaret Bankası baş ekonomisti Cyrus de la Robbia, avro bölgesindeki hizmet sektörünün “imalattaki zayıf performansa ayak uydurmak için ne yazık ki düşüş işaretleri gösterdiğini” söyledi.

Hizmetler ve imalat arasındaki ayrıma bakıldığında, birincisi 30 ayın en düşük seviyesi olan 48,3’e geriledi ve imalat PMI’ı Temmuz’daki 42,7’den bu ay 43,7’ye hafif yükseldi.

“GSYH PMI rakamlarımıza bakıyoruz [growth] Rubia, mevcut beklentilerin Euro bölgesinin üçüncü çeyrekte %0,2 daralacağı sonucuna varmamıza yol açtığını da sözlerine ekledi.

Aynı euro para birimini paylaşan 20 ülkeden oluşan euro bölgesi, ilk çeyrekte yüzde 0,1 büyüdükten sonra ikinci çeyrekte yüzde 0,3 büyüdü. Bu zayıf büyüme, yüksek faiz oranlarının, enerji fiyatlarının ve düşük dış talebin etkisini yansıtıyor.

Ancak aynı zamanda bölge içindeki keskin farklılıkları da gizlemektedir. Örneğin Almanya, Ağustos ayında iş faaliyetlerinde en derin daralmayı kaydetti.

READ  Dow, Fed toplantı tutanaklarından önce düştü; Perakende satışlar beklentileri kaçırıyor

Robbia, “Ağustos ayında avro bölgesi ekonomisi üzerindeki aşağı yönlü baskı, esas olarak olağanüstü bir hızla büyümeden daralmaya geçiş yapan Alman hizmet sektöründen kaynaklandı” dedi ve imalat sektöründeki düşük üretimin, Almanya’nın ekonomik krize girdiği iddiasını da güçlendirdiğini ekledi. “Avrupa’nın hasta adamı”

Son ekonomik veriler, Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek ayki toplantısında ne yapabileceği konusundaki tartışmayı yönlendiriyor.

Temmuz ayındaki toplantısında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, merkez bankasının faiz oranlarını artırabileceğini ya da duraklatabileceğini söyledi. Sonuçta karar yeni verilere bağlı olacak.

Pantheon Macro Economics’in Avrupalı ​​baş ekonomisti Melanie Debono müşterilere yazdığı bir notta, “Hizmet enflasyonunun önümüzdeki aylarda ECB’yi Eylül ayından sonra faiz oranlarını artırmamaya ikna edecek kadar ılımlı olmasını beklemeye devam ediyoruz.” dedi. Ancak diğerleri bu görüşe katılmıyor.

Rubia, “İstihdamdaki durgunluk, düşük üretimle birleştiğinde kişi başına düşen üretimin azalmasına neden oluyor. Sonuç olarak, ECB, Eylül ayında faiz artırım döngüsünü duraklatma konusunda daha isteksiz olabilir” dedi.

Refinitiv anketine katılan analistler, ana faiz oranının şu anda %3,75 seviyesinde olması nedeniyle merkez bankasının muhtemelen önümüzdeki ay faiz oranlarını değiştirmeyeceğini belirtiyor.