Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ajanibbe delik bulmacası

Ajanibbe delik bulmacası

Avrupa Uzay Ajansı’nın Mars Express gezgini tarafından çekilen bu görüntü, Mars’taki dev Arsia Mons yanardağının eteklerinde yer alan muhteşem bir kanyon olan Aganippe Fossa Krateri’ni gösteriyor. Resim kredisi: ESA/DLR Merkezi/Berlin Özgür Üniversitesi

Avrupa Uzay Ajansı’nın bu yeni görüntüsünde büyüleyici bir özellik ön plana çıkıyor Mars Ekspresi:Dev bir yanardağın eteğindeki mermer zemini koyu, düzensiz bir yara izi kesiyor.

Aghanbi Krateri olarak bilinen bu iz, yaklaşık 600 kilometre uzunluğunda düzensiz bir özelliktir ve ”Iki karga‘: Her iki tarafında dik duvarları olan hendek benzeri bir oyuk.

Ajanibbe deliği birinin altını kesiyor MarsMars Express gezgini, Mars’ta birkaç dev volkanın bulunduğu Tharsis bölgesindeki Arsia Mons’u ve yakınındaki yoldaşlarını düzenli olarak izliyor. Buna, güneş sistemindeki en yüksek yanardağ olan Olympus Mons da dahildir (bu yeni görüntüyle bağlantılı bağlam haritasında ve Arsia Mons’ta gösterilmektedir).

Arsia Dağı’nın çapı 435 kilometredir ve çevredeki ovalardan 9 kilometreden fazla yüksekliktedir. Örneğin, Arjantin ile Şili arasındaki sınırda yer alan, dünyanın en yüksek sönmüş yanardağı olan Ojos del Salado’nun yüksekliği 7 kilometreden azdır.

Aghanbe kraterinin daha geniş bir görünümü

Bu görüntü, Mars’taki dev Arsia Mons yanardağının eteklerinde yer alan dolambaçlı bir kanyon olan Ajanipi Krateri’ni daha geniş bir bağlamda göstermektedir. Büyük beyaz kareyle işaretlenen alan, 13 Aralık 2023’te Avrupa Mars Express uzay aracındaki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamera tarafından 25189 yörüngesi sırasında görüntülenen alanı belirtirken, daha küçük beyaz kare, bu yeni görüntülerde görünen yüzeyin bir kısmını gösteriyor. Telif Hakkı: NASA Bilim Ekibi/Mars Gözlemevi/Los Angeles Gözlemevi

Lav sızıntısı

Aganibi Kraterinin nasıl ve ne zaman oluştuğundan hala emin değiliz, ancak Tharsis yanardağlarının devasa kütlesinin altında yükselen magmanın Mars kabuğunun genişlemesine ve çatlamasına neden olmasıyla oluşmuş olması muhtemel görünüyor.

READ  Paleontologların arka bahçesindeki keşif, Kuzey Amerika'daki ilk insanların kanıtlarını ortaya koyuyor

Bu görünümde, Mars Express’teki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamera (HRSC) iki farklı arazi türünü yakalıyor: düzensiz şekilli birçok tepe ve vadinin bir arada kümelendiği sözde dağlık arazi ve hafifçe eğimli arazilerden oluşan loblu arazi. yamaçlar ve kayalık kalıntılar.

Aganibi Kraterinin Topografyası

Bu renk kodlu topografik görüntü, Mars’taki dev Arsia Mons yanardağının eteklerinde yer alan dolambaçlı bir kanyon olan Ajanipi Kraterini göstermektedir. ESA’nın Mars Express uzay aracı tarafından 13 Aralık 2023’te toplanan verilerden oluşturuldu ve arazinin topoğrafyasının çıkarılabileceği alanın dijital arazi modeline dayanıyor. Sağ üstteki ölçekte gösterildiği gibi, yüzeyin alçak kısımları mavi ve mor renkte görünürken, yüksek rakımlı alanlar beyaz ve kırmızı renkte görünür. Telif Hakkı: Avrupa Uzay Ajansı/Alman Havacılık ve Uzay Merkezi/Berlin Özgür Üniversitesi

Bu arazi, muhtemelen antik buzullarla ilişkilendirilen, yanardağın tabanı etrafındaki 100.000 kilometre karelik bir disk olan Arsia Dağı’nın “halo”sunun ayırt edici bir özelliğidir. İlginç bir şekilde, bu hale yalnızca yanardağın kuzeybatı tarafında oluşmuş, muhtemelen ters yönden gelen hakim rüzgarların zamanla buzun yerleştiği yeri kontrol etmesi nedeniyle oluşmuştur.

Rüzgâr, toz ve kum da Mars’ın bu parçasının oluşumuna katkıda bulunarak, çerçevenin sağında, koyu renkli malzemenin daha açık renkli zemin üzerinde biriktiği (ya da tam tersi!) ilginç zebra benzeri desenler yarattı. Buradaki yüzey aynı zamanda yanardağın aktif olduğu zamandan kalma lav akıntılarının kanıtlarını da gösteriyor.

Aganibe krateri 3 boyutlu

Bu stereo görüntü, Mars’taki dev Arsia Mons yanardağının eteklerinde yer alan dolambaçlı bir kanyon olan Ajanipi Krateri’ni gösteriyor. Stereoskopik görüntüleme, kırmızı-yeşil veya kırmızı-mavi gözlüklerle bakıldığında üç boyutlu görme sağlar. Resim kredisi: Avrupa Uzay Ajansı/Alman Havacılık ve Uzay Merkezi/Berlin Özgür Üniversitesi

Mars keşfi

Mars Express uzay aracı 2003 yılından bu yana Kızıl Gezegenin yörüngesinde dönüyor. Mars’ın yüzeyini görüntülüyor, minerallerinin haritasını çıkarıyor, ince atmosferinin bileşimini ve dolaşımını belirliyor, kabuğunun altını araştırıyor ve çeşitli olayların Mars’ta nasıl etkileşime girdiğini keşfediyor. çevre.

READ  Bu yeni çalışma, Mars'a yapılacak insanlı görevleri daha gerçekleşmeden mahvedebilir

Uzay aracının bu görüntülerden sorumlu olan HRSC cihazı, son 20 yılda Mars’ın çeşitli yüzeyi hakkında birçok şeyi ortaya çıkardı. Fotoğrafları her şeyi gösteriyor Rüzgârın oyduğu tepeler ve kanyonlar Devasa volkanların kenarlarındaki kraterlerden çarpma kraterlerine, tektonik faylara, nehir kanallarına ve antik lav havuzlarına kadar. Görev, ömrü boyunca son derece üretken oldu ve gezegendeki komşumuz hakkında her zamankinden daha eksiksiz ve doğru bir anlayış yarattı.

Mars Express uzay aracındaki Yüksek Çözünürlüklü Stereo Kamera (HRSC), Mars’ı yüksek ayrıntılarla incelemek için tasarlanmış gelişmiş bir görüntüleme sistemidir. onu serbest bıraktım Avrupa Uzay Ajansı 2003 yılında Yüksek Çözünürlüklü Mars Gözlemevi, Mars yüzeyinin 3 boyutlu görüntülerini yakalamayı başardı ve bilim adamlarının gezegenin topografyasını ve şeklini benzeri görülmemiş ayrıntılarla incelemesine olanak tanıdı. Bu kamera sistemi, topografik haritaların yanı sıra renkli görüntüler üretmek için holografik teknikleri kullanarak araştırmacıların Mars’ın jeolojisini, kompozisyonunu ve fiziksel süreçlerini analiz etmesine yardımcı oluyor. Yüksek çözünürlüklü Mars Gözlemevi, gezegenin geçmiş su aktivitesi, volkanik aktivitesi ve diğer dinamik süreçleri hakkında bilgi sağlamada etkili oldu.