Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fosil analizi, Denisovalıların ‘dünyanın çatısında’ nasıl başarılı olduklarını ortaya koyuyor

Fosil analizi, Denisovalıların ‘dünyanın çatısında’ nasıl başarılı olduklarını ortaya koyuyor

Dongju Zhang Koleksiyonu/Lanzhou Üniversitesi

Karst Baixia Mağarası’ndaki kazılar, Denisovalıların Tibet Platosu’ndaki yaşamına ilişkin daha önce bilinmeyen ayrıntıları ortaya çıkarıyor.

Editörün Notu: Bu hikayenin bir versiyonu CNN’in bilim bülteni Wonder Theory’de yayınlandı. Bunu e-postanıza almak için, Buradan ücretsiz üye ol.



CNN

Tibet Platosu’nun otlakları, buzulları ve karla kaplı zirveleri büyüleyici manzaralardır, ancak Orta Asya’nın uçsuz bucaksız genişliği aynı zamanda Dünya üzerindeki en zorlu ortamlardan biridir.

Otuz yıl önce yaylaya seyahat ettiğimde başım zonkluyordu ve irtifa hastalığı nedeniyle uyuşuk hissediyordum.

Arkeologlar uzun zamandır deniz seviyesinden 13.000 feet (yaklaşık 4.000 metre) yüksekte olan Tibet Platosu’nun gezegendeki son yerleşim yerlerinden biri olduğuna inanıyorlardı.

Ancak yeni araştırmalar, gizemli bir antik insan türünün, türümüz Homo sapiens’in ortaya çıkmasından çok önce, dünyanın sözde çatısı denilen yerde gelişebildiğini gösteriyor.

Dongju Zhang Koleksiyonu/Lanzhou Üniversitesi

Baishya karst mağarası, Tibet Platosu’ndaki Gangya Havzası’nın kenarında yer almaktadır.

Denisovalılar ilk kez 2010 yılında Sibirya’da bulunan nadir küçük bir parmak kemiği parçasından elde edilen DNA dizileri kullanılarak tanımlandı.

Artık Tibet Platosu’nun kuzeydoğu ucundaki karst Baixia Mağarası, Denisovalıların kimliğine ilişkin birçok soruyu yanıtlamaya yardımcı oluyor.

Arkeologlar, mağara alanında bulunan bir çene ve kaburga kemiğinin yanı sıra 2018 ve 2019 yıllarında yapılan kazılarda ele geçen binlerce hayvan kemiği parçasını inceledi.

Analizde öne çıkanlar Buzul Çağı ortamında nesli tükenen insanlar nasıl gelişti? 100 bin yıldan fazla bir süredir.

Chang’e 6 ay misyonunun 25 Haziran’da geri dönmesiyle Çin hükümeti, başka hiçbir insanın karşılaşmadığı bir şeye sahip oldu: Ay’ın uzak tarafındaki kayalar ve toprak.

Çin Ulusal Uzay İdaresi, NASA’nın Apollo misyonlarından sonra belirlediği emsallere benzer şekilde, ay örneklerini yine dünya çapındaki bilim insanlarıyla paylaşacağını söyledi.

READ  Yeni bir çalışma, Dünya'nın üst atmosferinin evrenin eksik bir parçasını içerebileceğini öne sürüyor

Ancak NASA’nın Çin veya Çin kurumlarıyla ikili işbirliği için hükümet fonlarını Kongre veya FBI’ın izni olmadan kullanmasını yasaklayan ve Wolf Değişikliği olarak bilinen bir ABD yasası, ABD’nin örneklere erişimini engelleyebilir.

NASA Yöneticisi Bill Nelson bu hafta CNN’e federal ajansın bunu sağlamak için çalıştığını söyledi… Ay toprağı örneklerine erişim yasanın ihlali anlamına gelmezÖrnek analizinin sonuçları, bilim adamlarının Ay’ın, Dünya’nın ve güneş sisteminin ilk günlerine gitmesine yardımcı olabilir.

Beyin Google Sanatları

Çizilen sahne izi, domuzla etkileşime giren insansı karakterleri (H1, H2 ve H3) göstermektedir.

Araştırmacıların dünyanın bilinen en eski hikayesi olduğunu söylediği şeyi düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Şu anda Endonezya’da bulunan bir mağaranın duvarına boyanmıştır ve bir domuzla etkileşime giren üç insanı tasvir etmektedir.

Araştırma ekibi, sanat eserleri üzerinde oluşan kalsiyum karbonat kabuğunun yaşını 50.000 yıldan fazla bir süre öncesine kadar belirlemek için yeni bir teknik kullandı.

Keşif, bölgedeki ilginç kireçtaşı mağaralarında bulunan en son kaya sanatıdır ve Lascaux gibi Avrupa’daki ünlü Paleolitik bölgelerden en az 33.000 yıl daha eskidir.

Bazı uzmanlar resimlerin… Zamanla kaybolan sözlü tarihlere görsel bir tamamlayıcı.

Nehirler akarken sıklıkla yollarını değiştirirler. Ancak Himalayalar’dan Hindistan ve Bangladeş’e uzanan Ganj Nehri’ni inceleyen bir araştırma ekibi, antik geçmişinde çok daha dramatik bir şeyin kanıtını buldu.

Bilim adamları, kil ve kum tanelerinde gizlenen kanıtlara dayanarak, güçlü bir depremin 2500 yıl önce nehrin yönünü değiştirdiği sonucuna vardılar; bu doğal fenomen ilk kez keşfedildi.

Ekip bulundu Kum volkanları – depremden etkilenen nehir yatağının ayırt edici işareti – Hemen hemen aynı zamanlarda çamurla dolu büyük bir nehir kanalı.

Benzer bir deprem bugün Ganj Deltası’nda meydana gelseydi, bölgedeki 140 milyondan fazla insan etkilenebilirdi.

READ  Asteroit örneklerindeki baz RNA, Dünya'daki yaşamın kökenlerine işaret ediyor: bir çalışma

Gerard Talavera

Yeni bir araştırmaya göre bilim insanları, bir grup Painted Lady kelebeğinin Atlantik Okyanusu boyunca hiç durmadan seyahat ettiğine dair kanıtlar buldu.

Entomolog Dr. Gerard Talavera, yaklaşık on yıl önce Fransız Guyanası’ndaki bir plajda 10 adet rengarenk kelebek buldu. Böcekler, deliklerle dolu yırtık kanatlarla yorgun görünüyordu.

Boyalı kadın, binlerce kilometreye yayılan göç yolları ile güçlü bir uzun mesafe gezgini olmasına rağmen, durup dinlenebilmek için genellikle karada seyahat eder.

İspanya’nın Barselona kentindeki Botanik Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Talavera, kelebeklerin durmadan Atlantik Okyanusu’nu geçtiğine inanıyor. Yeni bir çalışmada kendisi ve uluslararası bir ekip bu kelebekler üzerinde bir çalışma yürüttü. Bu destansı yolculuğa çıkmak için gereken her şeyi topladım.

Diğer böcek haberlerinde araştırmacılar şunu keşfetti: Karıncalar yaralı arkadaşlarının yaralı uzuvlarını kesiyor.

Bu düşündürücü okumalara dalın.

Dünya çekirdeğinin dönüşü yavaşladı Geçtiğimiz birkaç on yılda, yeni bir çalışma bunu doğruladı. İşte bunun anlamı şu olabilir.

– Paleontologlar dev fosiller keşfetti Kafatası klozet kapağı şeklinde olan bir bataklık yaratığı Bu muhtemelen dinozorların Dünya’da ortaya çıkmasından 40 milyon yıl önce en büyük yırtıcı hayvandı.

Fosilleşmiş üzüm çekirdeklerinin keşfi, onların varoluş nedenini ortaya çıkardı İçeceğiniz bir kadeh kırmızı şarabın sebebi dinozorların yok oluşu mu?.

— 2018’deki bir kazadan sonra bir uzvunu kaybeden Massachusetts’li bir kadın herkes gibi yürüyor ve hareket ediyor Artık beynine tamamen bağlı bir protez bacağı var.

– A Yeni bir NASA radar görüntüsü küçük bir ayı gösteriyor Bir asteroitin Dünya’nın yakınından geçmesi hakkında.

Okuduğunu beğendin mi? Ama dahası da var. Buradan kaydolun CNN Uzay ve Bilim yazarları tarafından size sunulan Wonder Theory’nin bir sonraki baskısını gelen kutunuza almak için Ashley Strickland Ve Katie AvıGüneş sistemimizin dışındaki gezegenlerde harikalar buluyorlar ve antik dünyadan keşifler buluyorlar.