Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Apple’ın yeni iPad reklamı izleyicilerin yaratıcılığını boşa çıkarıyor…

Apple’ın yeni iPad reklamı izleyicilerin yaratıcılığını boşa çıkarıyor…

Ezilecek ilk şey boynuzdur. Endüstriyel bir sıkıştırıcı daha sonra bir dizi boya kutusunu düzleştiriyor, bir piyanoyu bağlıyor ve mermer bir büst gibi görünen şeyi düzleştiriyor. Son yıkım eyleminde gözlerini sarı top şeklindeki emojiden çıkarıyor.

Kompresör yükseldiğinde Apple’ın en yeni ürünleri ortaya çıkıyor: güncellenmiş iPad Pro.

Apple CEO’su Tim Cook, şirketin yeni tabletlerini duyurmak için Salı günü düzenlediği etkinlik sonrasında “Crush” adlı reklamı yayınladı. Bay Cook, “Yeni iPad Pro ile tanışın: şimdiye kadar yarattığımız en ince ürün” diye yazdı. “Onun yaratmak için kullanılacağı her şeyi hayal edin.”

Onlarca yıldır Apple, yaratıcı sınıfın kadehi oldu. Tasarımcıları, müzisyenleri ve film editörlerini, ürünlerinin “farklı düşünmelerine” yardımcı olacağı vaadiyle büyüledi.

Ancak bazı yaratıcılar bir dakikalık iPad reklamından farklı bir mesaj aldı. Bay Cook’un önerdiği gibi, yaratmalarına yardımcı olabilecek bir cihaz görmek yerine, büyük teknoloji şirketlerinin, insanlığın yüzyıllardır kullandığı teknik araçları yok ederek veya onları benimseyerek işlerinden nasıl kâr elde edebileceklerine dair bir metafor gördüler.

Sanatçıların şiir yazabilen ve film yaratabilen üretken yapay zekanın işlerini elinden alabileceğinden korktuğu bir dönemde bu görüntü özellikle rahatsız ediciydi.

Animasyon çalışmaları yapan ve uzun süredir Apple kullanıcısı olan Portland, Oregon’daki yazılım tasarımcısı Justin Ouellette, “Zalimliği olağanüstü” diyor. “Pek çok insan bunu onun insanın yaratıcı ifadesine olan bağlılığına ihanet ve bu sanatçıların şu anda hissettiği baskılara karşı sağırlık olarak görüyor.”

Apple yorum taleplerine yanıt vermedi.

Bu, yaygın olarak pazarlamanın ezici gücü olarak kabul edilen bir şirketin son dönemdeki tanıtım amaçlı yanlış adımları serisinin sonuncusuydu. bu o Apple Vision Pro cihazının pazarlanmasıOcak ayında piyasaya sürülen bu cihazın çok sayıda müşteriye ulaşması için uğraştı. Geçen yıl Apple tuhaf bir oyuncu taslağı yaptığı için eleştirilmişti Octavia Spencer Toprak Ana rolündeşirketin 2030 yılına kadar karbon nötr olma çabalarıyla ilgili bir şirket toplantısına hakim oldu.

READ  Samsung, karma gerçeklik cihazlarının yol haritası üzerinde çalışıyor

Apple, 1980’lerden beri bir reklam vizyoneri olarak görülüyor. Macintosh bilgisayarını tanıtan “1984” Super Bowl reklamı tüm zamanların en ünlü reklamları arasında yer alır. Chiat/Day ajansı tarafından geliştirilen reklamda, bir aktörün, IBM için bir metafor olması amaçlanan “Büyük Birader” karakterinin yüzünün yer aldığı ekrana balyoz fırlatması gösteriliyordu.

Steve Jobs, 12 yıl aradan sonra 1997’de Apple’a döndüğünde, şirketin pazarlama büyüsünü yeniden yakalamaya çalıştı. O ve “1984” fragmanının arkasındaki reklam tasarımcısı Lee Clow birlikte geliştirdiler “Düşünme şeklinizi değiştirin” kampanya. Popüler “Mac edinin” sitelerinin yolunu açtı. Mac ve PCve orijinal iPhone reklamıKlasik filmlerde ve TV şovlarında insanların telefonu alıp “merhaba” dediğini gösteren görüntüler.

Apple’ın pazarlaması, ürünlerini kullanımı kolay olarak sundu. PC’ler ve Android telefonlar, elektronik tablolar üzerinde çalışan işletme yöneticilerine yönelik cihazlar olarak tanımlanırken, Mac’ler ve iPhone’lar film editörleri, fotoğrafçılar ve yazarlar için araçlardı.

Ancak Apple’ın reklamları son on yılda istikrarsızlaştı. O. 2012 kampanyasını perçinledi Apple Store’un “dahileri” uçaklarda sergilendi. Eleştirmenler daha sonra “California’da Apple tarafından tasarlandı” başlıklı bir mekanı “Kaliforniya’da tasarlandı” diyerek reddetti.çaresiz“.

Bu yanlış adımların ardından Bay Cook, reklamcılık yönetimini şirketin uzun süredir pazarlama müdürü olan Phil Schiller’den, küçük e-ticaret şirketini kuran reklam ajansı Gray’in eski başkanı ve kreatif direktörü Tore Mehren’e devretti.

Apple, 2016 yılında aramıza katılan Myhren Bey’in liderliğinde, reklamlarının bir kısmını kendi kreatif ekibiyle, bir kısmını da dışarıdan bir ajans olan Media Arts Lab ile işbirliği içinde geliştirdi. Reklamcılık sektörünün önde gelen etkinliği Cannes Lions Ödülleri’nde AirPods’ta müzik dinlerken kaldırımda atlayan bir adamın gösterildiği “Bounce” adlı reklamla onurlandırıldı. Geçtiğimiz yıl Apple, bir adamın, bakımındaki bir kertenkelenin öldüğünü söyleyen bir iPhone mesajı gönderdiği, ardından kertenkele aniden arkasını dönünce mesajı sildiği “RIP Leon” reklamı nedeniyle Yılın Yaratıcı Markası seçildi.

READ  Bu ilk sızıntılarda Pixel 8A kıvrımlı ve renkli görünüyor

Bay Myhren ve Medya Sanatları Laboratuvarı, “Crush” reklamının arkasında kimin olduğuna ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi.

Risk sermayesi şirketi Hannah Gray’in baş marka sorumlusu Michael J. Miraflor, Channel’da şunları söyledi:

Bay Miraflor “Sıkıcı ya da sıradan değil” kitabın. “Bu beni kötü hissettiriyor mu? Üzgün ​​müsün?”