Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Disney, Nelson Peltz’in son teslim tarihi yaklaşırken tüzüğünü değiştirerek temettülerini geri alıyor

Disney, Nelson Peltz’in son teslim tarihi yaklaşırken tüzüğünü değiştirerek temettülerini geri alıyor

Disney bugün, 2023 mali yılının ikinci yarısı için hisse başına 0,30 dolar nakit temettü dağıtacağını duyurdu; bu, temettü dağıtımının üç yıl önce KOVİD krizi sırasında durdurulmasından bu yana bu türden ilk temettü oldu.

Bu tutar, 10 Ocak 2024 tarihinde kayıtlı hissedarlara 11 Aralık mesai bitiminde ödenecek. Şirket, Şubat ayında, bu yıl temettü dağıtımı yapmayı planladığını açıklamıştı.

Yönetim Kurulu Başkanı Mark Parker, “Bu, The Walt Disney Company için stratejik yeniden yapılanma ve uzun vadeli büyümeye yeniden odaklanılmasıyla tanımlanan önemli ilerlemelerin olduğu bir yıl oldu” dedi. “Disney temel stratejik hedefleri doğrultusunda ilerlerken, şirketin geleceğine yatırım yapmaya ve anlamlı değer yaratmaya öncelik vermeye devam ettiğimiz için hissedarlarımıza bir temettü duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Temettü hamlesi, Disney’in büyük hissedarları ve eski Marvel şefi Ike Perlmutter tarafından desteklenen aktivist yatırımcı Nelson Peltz’in, Disney’in kararını reddetmesinin ardından bugün mücadeleyi “doğrudan hissedarlara” taşıyacağını söyleyerek medya devinin yönetim kuruluna katılma arayışında olduğu dönemde geldi. onun yerine yeni yöneticiler teklif edin ve atayın. Kurucu Trian Partners’ın bu hamlesi Disney’i, yönetim kurulunda yer arayan dışarıdan adaylarla ilgili kurumsal tüzüklerini yeniden yazmaya ve değiştirmeye yöneltti.

Hissedarlar, şirketin yıllık toplantısında yönetim kurulu üyelerini seçerler. Şirketler, aday gösterdikleri yöneticileri toplantıdan önce bir vekalet beyanında listeler ve hissedarlara vekalet kartlarındaki isimlerin bir listesini sunar. Peltz’in yapmayı planladığı gibi hissedarlar, şirket tarafından onaylanmayan başka dışarıdan yönetici adaylarını da öne sürebilirler. Kaç tane yönetim kurulu koltuğu aradığı belli değil. Disney’in mali yılı Eylül ayında sona eriyor ve yıllık toplantısı genellikle Mart ayında yapılıyor. Yılın ilerleyen zamanlarında, 3 Nisan’da düzenlenen etkinlikte, şirket ilk kez yılın başında Peltz ile karşılaştı. Şubat ayında toplantıdan önce kavgadan çekildi. Bundan önce, Disney’in başarısızlıkları olarak gördüklerini ayrıntılarıyla anlatan Restore the Magic adlı özel bir web sitesi oluşturdu. Bu sefer ne yapacağı henüz belli değil. Disney bugün erken saatlerde Perlmutter’ın Iger’e karşı “uzun süredir devam eden kişisel bir gündemi” olduğunu söyledi.

READ  Virginia Polisi: Tesla, traktör-römork çarpışmasından birkaç dakika önce Otomatik pilottaydı

Disney’in bugünkü SEC dosyasında yaptığı değişiklikler şunları içeriyor:

– “1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Kanunu kapsamındaki Kural 14a-19’da yakın zamanda kabul edilen değişiklikleri, yönetim kurulu adayları dışında bir yönetici adayının desteklenmesi için vekalet talep eden herhangi bir kişinin, söz konusu kişinin bu kurallara uyacağına dair bir beyanda bulunmasını zorunlu tutarak ele almaktadır. Kural 14a-19 ve Kural 14a-19’un gerekliliklerinin yerine getirildiğine dair şirket tarafından makul kanıt sağlanması.”

Bu Kural (14a-19), bir tarafın yıllık toplantıda seçilmek üzere hem yönetim hem de hissedarlar tarafından sunulan tüm yönetici adaylarını listeleyen “küresel” bir vekalet kartı kullanmasını gerektirir. Talep eden taraflara yönelik yeni bildirim ve dosyalama gereklilikleri ile küresel vekil kartlar için biçimlendirme ve görüntüleme gerekliliklerini belirler. Bu, hissedarların, seçimde oy kullanma hakkına sahip hisselerin oy gücünün en az yüzde 67’sini elde etmek için adaylarını yarışmadaki yöneticilerine sunmalarını gerektiriyor. Bu birçokları için pahalı olabilir ve milyarder Peltz’i caydırmayacak.

– “Acente kartını kullanarak doğrudan veya dolaylı olarak acente talebinde bulunan herkesin beyaz dışında bir acente kartı kullanmasını zorunlu kılmak.” (Beyaz kart genellikle yönetim tarafından kullanılır.)

– “Hissedarlar tarafından sunulan iş teklifleri ve yapılan yönetici adaylarıyla ilgili prosedür mekanizmalarını ve açıklama gerekliliklerini güçlendirin; buna aşağıdakileri zorunlu kılmak da dahildir: önerilen herhangi bir hissedar, önerilen herhangi bir yönetici adayı, işletme ve ilgili diğer kişilerle ilgili belirli ek arka plan bilgileri, açıklamalar ve temsiller Hissedarların vekalet talebi ile.” Bir yönetici adaylığına ilişkin herhangi bir bildirime, Şirket yöneticileri için gerekli olan, önerilen yönetici adayları tarafından doldurulan ve imzalanan tüm yazılı anketler eşlik edecektir.

Daha fazlası geliyor…