Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Birliği: Bosna-Hersek bloğa katılma görüşmelerine başladı

Avrupa Birliği: Bosna-Hersek bloğa katılma görüşmelerine başladı

Görüntü kaynağı, Getty Images

Fotoğrafa yorum yapın,

Konsey Başkanı, Bosna-Hersek Başbakanı ile çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı

Balkan ülkesi Bosna-Hersek, bloğa katılmak için resmen başvurduktan sekiz yıl sonra AB üyelik müzakerelerine başlamaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği'nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu geçen hafta müzakerelerin başlamasını tavsiye etti.

Avrupa Birliği liderleri artık plana onay verdi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, ülke liderlerini tebrik ederek şunları söyledi: “Sizin yeriniz bizim Avrupalı ​​ailemizdir.”

Bosna-Hersek Başbakanı Borjana Kresto ile el sıkışırken çekilmiş bir fotoğrafını yayınladı.

“Bugünkü karar, Avrupa Birliği yolunda atılmış büyük bir adımdır. Artık Bosna-Hersek'in, halkınızın istediği gibi istikrarlı bir şekilde ilerlemesi için sıkı çalışmaya devam edilmelidir.”

Kısa bir süre sonra Bayan Christou, şunları söyleyerek teşekkürlerini dile getirdi: “Karşılıklı kararlılık ve çaba, gerekliliklere ve standartlara gerekli düzeyde uyum sağladı.”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Bosna'nın desteğini tüm bölge için “iyi bir mesaj” olarak nitelendirdi.

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkoviç, bunun “komşumuz ve dostumuz Bosna-Hersek için tarihi bir gün” olduğunu söyledi.

Bosna uzun süredir müzakereler için yeşil ışığı bekliyordu.

Avrupa Birliği 2003 yılında Selanik Deklarasyonu'nu yayınlayarak Batı Balkan ülkelerinin kendisine katılmasını istediğini belirtti. O tarihten bu yana karmaşık katılım sürecini yalnızca Hırvatistan tamamladı.

2016 yılında üyelik başvurusunun ardından Bosna'ya Ekim 2022'de aday statüsü verildi.

Geçtiğimiz yıl, komite tarafından belirlenen, demokrasi, devletin performansı, hukukun üstünlüğü, temel haklar ve kamu yönetimi reformuna odaklanan önceliklere ilişkin kanunları kabul etti.

Bu yasalardan bazıları arasında kara para aklama, çıkar çatışmaları ve hatta Avrupa sınır kurumu Frontex ile bir anlaşmaya ilişkin müzakerelerin onaylanması yer alıyor.

Bosna, 1992 ile 1995 yılları arasında ülkeyi parçalayan, 100.000'den fazla kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin yerinden edilmesine neden olan savaştan onlarca yıl sonra bile etnik ve siyasi olarak bölünmüş durumda.

Daha fazla ekonomik ve demokratik reformun uygulanması gerekeceğinden, ülkenin resmi olarak Avrupa Birliği'ne katılması daha uzun yıllar alabilir.

Arnavutluk, Gürcistan, Kosova, Moldova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Sırbistan, Türkiye ve Ukrayna bloğa katılmak için başvuruda bulundu ve başvuru sürecinin farklı aşamalarındalar.

Ukrayna'daki savaş, Avrupa Birliği'nin Batı Balkanlar'a olan bağlılığını gösterme ihtiyacı konusundaki farkındalığını artırdı.

READ  Savaş protestosunun arkasındaki Rus kadın ev hapsinden kurtuldu | Rusya