Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İngiltere ile yapılan 3 milyar dolarlık anlaşma, Avustralya'yı nükleer enerjiyle çalışan bir denizaltı filosuna sahip olmaya yaklaştırıyor

İngiltere ile yapılan 3 milyar dolarlık anlaşma, Avustralya'yı nükleer enerjiyle çalışan bir denizaltı filosuna sahip olmaya yaklaştırıyor

SYDNEY (AP) — İki ülke Cuma günü yaptığı açıklamada, Avustralya'nın nükleer enerjili denizaltıların inşasını desteklemek ve yeni filosunun zamanında varmasını sağlamak için İngiliz endüstrisine 4,6 milyar Avustralya Doları (3 milyar ABD Doları) sağlayacağını duyurdu.

Bu duyuru, iki ülkenin anlaşma imzalamasından bir gün sonra geldi. Savunma ve Güvenlik Anlaşması Çin'in Güney Çin Denizi ve Güney Pasifik'te artan faaliyetleri gibi zorluklarla daha iyi başa çıkmak.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, denizaltı programının pahalı ama gerekli olduğunu söyledi.

Shapps şunları söyledi: “Nükleer enerjili denizaltılar ucuz değil ama Çin ile daha iddialı bir bölge gördüğümüz için daha tehlikeli bir dünyada yaşıyoruz ve Orta Doğu ve Avrupa'da olup bitenlerle her yerde daha tehlikeli bir dünya görüyoruz.” Avustralya Yayın Kurumu.

“Devletlerin, örneğin seyrüsefer özgürlüğünü savunmak gibi, düşmanlarımızın güvenliğimiz konusunda ciddi olduğumuzu görmelerini sağlamak için yatırım yapmaları gerekiyor.”

Yıllık bakanlar toplantısında açıklanan on yıllık anlaşma, Rolls-Royce'un İngiltere'nin Derby kentindeki fabrikasının, Avustralya'nın Adelaide kentinde BAE Systems tarafından inşa edilecek denizaltıları harekete geçirecek nükleer reaktörlerin inşasına yönelik kapasitesini artıracak.

Virginia sınıfı denizaltılar öncelikle İngiltere tasarımı olacak ve ABD silah sistemi taşıyacak.

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles, anlaşmanın nükleer denizaltı programının tamamlanacağını ve yeni denizaltı üretim kapasitesi yaratılacağını gösterdiğini söyledi. Okos OrtaklarıAvustralya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri'nin toplanmasına atıfta bulunarak.

“Bunlar, Avustralya'nın AUKUS bayrağı altında nükleer güçle çalışan bir denizaltı kapasitesine sahip olmasına giden yolun ilerlediğini ve bunun sonucunun burada ülkenin en gelişmiş üretimi ve dünyanın önde gelen denizaltı üreticilerinden biri olacağını gösteren önemli temel kararlardır.” Marles, Cuma günü Adelaide'deki Osborne Tersanesi'nde gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, dünyadaki en gelişmiş imalat üretim hattıdır” dedi.

READ  Candace Owens, çevrimiçi kavga nedeniyle 'duygusal açıdan rahatsız' olan Ben Shapiro'yu eleştirdi

Avustralya kazanıyor En az üç ABD nükleer denizaltısı AUKUS anlaşması kapsamında 2030'ların başından itibaren.

Marles, Shapps ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin tarafından Cuma günü yayınlanan ortak üçlü açıklamada, “Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD bu ortak çabaya tamamen bağlı kalmaya devam ediyor” denildi.

“Avustralya'nın denizaltı inşa etme ve bakımını yapma kapasitesini artırmaya yönelik bu adımlar, AUKUS ortaklığı için kritik önem taşıyor, üçlü endüstriyel kapasiteyi genişletiyor ve AUKUS ortaklarının geleneksel nükleer silahlı denizaltıları önümüzdeki on yıllar boyunca üretmek ve sürdürmek için kolektif dayanıklılığını inşa ediyor.”