Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Merkez Bankası, faiz oranları yükselirken bankaların beklenmedik şekilde milyarlarca avro kar elde etmesini önlemeyi tartışacak

Avrupa Merkez Bankası, faiz oranları yükselirken bankaların beklenmedik şekilde milyarlarca avro kar elde etmesini önlemeyi tartışacak

Avrupa Merkez Bankası, bu ayın sonlarında faiz oranlarını artırmaya başladığında, pandemi sırasında başlattığı ultra ucuz kredilendirme programından bankaların milyarlarca avroluk ekstra kar elde etmesini önlemenin yollarını arıyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın bankalara sağladığı 2,2 trilyon avroluk sübvansiyonlu krediler, Kovid-19 krizinin vurduğu kredi sıkışıklığının önüne geçilmesine yardımcı oldu. Ancak analistlere göre merkez bankası şimdi faiz oranlarını yükseltmeyi planlarken, euro bölgesi kreditörlerine 24 milyar avroya kadar ek kar sağlayacak.

Planlara aşina olan üç kişiye göre, Avrupa Merkez Bankası yönetim konseyi, yüzlerce bankanın sübvansiyonlu kredilerinden kazanabilecekleri ekstra marjı merkez bankasındaki mevduata iade edildikten sonra nasıl sınırlayabileceğini tartışmaya hazırlanıyor.

İnsanlar bunun siyasi olarak kabul edilemez olduğunu söyledi. Avrupa Merkez Bankası Hanehalkı ve işletmeler için borçlanma maliyetlerini artırırken, bankalara vergi mükelleflerinin sübvansiyonlu karları sağlamak için, ticari borç verenlerin çoğu, çalışanlara ikramiye öder ve kârları yatırımcılara dağıtır.

Avrupa Merkez Bankası, niyetini açıkladı. Mevduat faizinin yükseltilmesi 21 Temmuz’daki toplantısında eksi yüzde 0,25’e yükselirken, Eylül ayında daha büyük bir artış sinyalinin on yıl içinde ilk kez sıfırın üzerine çıkması ve ardından enflasyon yüksek kalırsa daha fazla artış olması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın 2020’de pandemi başladıktan sonra bankaları daha cazip hale getirdiği gibi, bankaların otomatik fon getirisi yapma şansını azaltmak için kredi şartlarını değiştirmesi bir seçenek olabilir.

Avrupa Merkez Bankası, bankalara verdiği ucuz kredileri savundu ve “Onlar olmasa salgın reel ekonomiyi çok daha fazla vururdu” dedi. Borç verenlerin beklenmedik kazançlar elde etmesini nasıl engelleyebileceği konusunda yorum yapmayı reddetti.

Morgan Stanley, kısmen oranların ne kadar hızlı olduğuna bağlı olarak, geçen aydan Aralık 2024’e kadar merkez bankasındaki mevduatlara ucuz ECB kredileri koyarak bankaların 4 milyar ila 24 milyar Euro arasında ek kar elde edebileceğini tahmin ediyor. yakın gelecekte ilgi artacaktır. aylar.

READ  Avrupa Birliği, MiCA kripto para birimi düzenlemesi ile ilgilenmeyi kabul etti

Konuya aşina olan bir kişi, ECB’nin bankalara sağlanan toplam kazançların Morgan Stanley tarafından yapılan maksimum tahminin yaklaşık yarısı olduğunu tahmin ettiğini söyledi. 740’tan fazla banka uygulamalı Krediler için, 1,3 trilyon avronun dağıtıldığı Haziran 2020’de zirvede, ancak programdaki toplam katılımcı sayısı kamuya açık değil.

Avrupa Merkez Bankası, Hedefli Uzun Vadeli Yeniden Finansman Operasyonları (TLTRO’lar) olarak bilinen krediler sağlamaya başladı.TLTRO) – Eylül 2019’da. Başlangıçta %0,5’lik ECB mevduat faiz oranıyla mevcuttu. Ancak pandemi krizinden sonra, Avrupa Merkez Bankası faiz oranını yüzde -1’e indirdi ve aslında bankalara borç defterlerini küçültmemeleri koşuluyla daha fazla borç para ödüyor.

Avrupa Merkez Bankası geçen ay TLTRO oranını mevduat faizine iade etti. Ama en önemlisi, kredi faizi, üç yıllık ömrü boyunca bir ortalama olarak hesaplanır. Bankalar parayı her üç ayda bir geri ödeyebilir. Geçen ay, faiz oranları yükseldikçe sistemin artan çekiciliğini yansıtarak, beklenenden çok daha az 74 milyar Euro tutarında erken ödeme yapıldı.

Bir yetkili, “Bazı bankalar, Avrupa Merkez Bankası’ndaki kazanç hesaplarını gözden geçirdi ve ardından erken geri ödeme fikrinden vazgeçti” dedi.

Moody’s’in kıdemli kredi yetkilisi Fabio Ian, “Avrupa bankalarının TLTRO’larını mümkün olduğunca uzun süre tutmalarını bekliyoruz, çünkü bunlar sadece bedava paradır” dedi. ECB’nin likiditesinin büyük kısmının kredileri finanse etmeyeceğini, merkez bankasına yatırılacağını tahmin etti.

Morgan Stanley, Avrupa Merkez Bankası’nın bu yılın sonuna kadar mevduat faizini yüzde 0,75’e yükseltmesi halinde, Haziran 2020’de TLTRO kredisi alan bankanın, vadesi gelene kadar para üzerinden yüzde 0,6 kar marjı elde edebileceğini hesapladı. . Haziran 2023’te ödenecek.

Bir Avrupa bankasının finans müdürü, “Bu ticaret bizim için çok karlı oldu” dedi. “Bankaların bu konuda yüksek sesle bağırması zor oldu – bir bankacı olarak pandemiden kâr ettiğinizi söylemek istemiyorsunuz.”

READ  Chevy'nin ilk elektrikli Blazer'ı 47.000 dolardan başlıyor ve FWD, RWD veya AWD seçenekleri sunuyor

Avrupa Merkez Bankası, verileri bankalara göre ayırmazken, Fransız borç verenler, Nisan ayında yaklaşık 500 milyar Euro’luk risk ile ucuz likiditenin en büyük kullanıcılarıydı ve onu İtalya ve Almanya’daki muadilleri izledi.

Almanya’nın en büyük bankası olan Deutsche Bank’ta TLTRO’nun 44,7 milyar Euro’luk borçlanması, toplam 481 milyar Euro’luk kredi defterinin yaklaşık yüzde 9’una eşdeğerdi.

Geçen yıl, Deutsche’nin faiz geliri, ECB destekli likiditeden 494 milyon € veya vergi öncesi kazançlarının yüzde 15’i kadar artırıldı. TLTRO’yu hesaplarında bir “devlet teşviği” olarak gören Deutsche, ECB’ye ne kadar yatırıldığını açıklamayı reddetti.

Bankanın karar verme sürecine aşina olan bir kişi, “Deutche Bank’ın TLTRO anlaşmasının amacı nakit için mobil ticaret değildi” dedi.