Kasım 29, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bankman-Fried, FTX’i kişisel bir derebeylik olarak yönetti, mahkeme duydu

Bankman-Fried, FTX'i kişisel bir derebeylik olarak yönetti, mahkeme duydu

Dava üzerinde çalışan bir iflas avukatına göre, FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fred, kripto para borsasını Bahamalar’daki tatil evleri gibi işle ilgili olmayan şeylere “büyük meblağlar” harcanarak çökmeden önce “kişisel beyliği” olarak yönetti.

Sullivan & Cromwell’den James Bromley Salı günü bir ABD mahkemesinde “Amerikan şirket tarihinin en ani ve şiddetli çöküşlerinden birine tanık olduk” dedi. İflas davasının “herkesin ilk kez yorganın altını görmesine ve İmparator’un kıyafeti olmadığını fark etmesine izin verdiğini” sözlerine ekledi.

FTX, 11 Kasım’da müşterilerinin kaçması ve yöneticilerin milyarlarca doları kayıp fonlarda keşfetmesi nedeniyle ABD’de iflas koruması başvurusunda bulundu ve kripto para piyasalarındaki kargaşayı şiddetlendirdi.

FTX’i bitirmekle görevlendirilen avukatlardan oluşan ekip, alacaklılara ödeme yapmak için karmaşık bir varlık ağı bulmaya çalışır. Davaya, görevi kötüye kullanma ve büyük yönetişim başarısızlıkları iddialarının yanı sıra ABD ile FTX’in küçük iç çevresinin işi yürüttüğü Bahamalar arasındaki bir mahkeme anlaşmazlığı damgasını vurdu.

Şirkete göre, risk sermayesi yatırımcılarından toplanan paraya dayalı olarak, FTX’in genel değerlemesi uluslararası işi için 32 milyar dolar ve ABD operasyonları için 8 milyar dolar olmak üzere 40 milyar dolarla zirve yaptı.

Bromley, iflas ekibinin borsadan Alameda Research’ün kripto koruma fonuna “önemli miktarda fon” aktarıldığını ve “işle ilgili olmayan şeylere önemli miktarda para harcandığını” bulduğunu söyledi.

Buna, FTX’te “üst düzey yöneticiler tarafından kullanılan evler ve tatil mülkleri” olan Bahamalar’daki yaklaşık 300 milyon dolarlık gayrimenkulün de dahil olduğunu söyledi.

Alameda hedge fonu, Sequoia Capital gibi fonlara ve Elon Musk’ın SpaceX ve The Boring Company gibi şirketlere milyarlarca dolarlık likit olmayan girişim yatırımı yapmak için FTX fonlarını kullanmış gibi görünüyor.

Bromley, rakip kripto para borsası Binance’in FTX tarafından çıkarılan kripto para birimi FTX Tokens’i tasfiye etmek için harekete geçmesinin ardından FTX’in “etkili banka tasfiyesi”nin ardından iflas koruması için başvurduğunu söyledi. Token, iki gün içinde değerinin yüzde 80’ini kaybetti ve toplam piyasa değeri 9.6 milyar dolarlık zirveden sadece 422 milyon dolara düştü.

READ  Wendy's restoranlarıyla ilişkili coli salgını 6 eyalette 97 kişiye bulaştı

Bromley ayrıca iflas avukatları ve müfettişlerinden oluşan ekibin geçen yıl FTX ile Binance arasındaki anlaşmayı araştıracağını da açıkladı. Changpeng Zhao tarafından yönetilen rakip bir kripto borsası, FTX’teki bir hisseyi 2,1 milyar dolar nakit ve kripto para karşılığında tasfiye etti.

FTX artık yeni CEO’su ve Yeniden Yapılandırma Başkanı John J. Ray III tarafından yönetiliyor. İflas ekibi, Kroll, blockchain araştırma grubu Chainalysis gibi araştırmacı firmaları ve FTX ve varlıklarına yönelik bilgisayar korsanlığı girişimleriyle mücadele ederken güvenlik kaygıları nedeniyle kimliği açıklanmayan bir siber güvenlik şirketini içeriyor.

Bromley, şirketin ABD hükümeti ve ABD Adalet Bakanlığı ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu da dahil olmak üzere FTX çöküşüyle ​​ilgilenen uluslararası düzenleyicilerle birlikte çalıştığını da sözlerine ekledi.

New York Adalet Bakanlığı Güney Bölgesi ve Bahamalar Mali Suçları Araştırma Şubesi ile birlikte çalışan savcılar, FTX patlamasıyla ilgili iki ayrı cezai soruşturma başlattı.

FTX işindeki en büyük 20 alacaklının listesi mahkeme tarafından mühürlendi. Bununla birlikte, ABD İflas Yargıcı John Dorsey, avukatlara, muhtemelen FTX’te hisse satın almış kurumsal yatırımcıların da yer aldığı iflas alacaklıları panelindeki kişi ve kuruluşların isimlerini kamuoyuna açıklamalarını emretti.

Dorsey, FTX’in kalan çalışanlara ve tedarikçilere ödeme yapma taleplerini de kabul etti.