Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Biden, US Steel'in Amerika'nın sahibi ve işletmecisi olarak kalmasının önemli olduğunu söyledi

Biden, US Steel'in Amerika'nın sahibi ve işletmecisi olarak kalmasının önemli olduğunu söyledi

Jane J.Pushkar/AP

USA Steel Mon Valley Works'ün Pensilvanya'daki Clairton fabrikası, 26 Şubat 2024.CNN

Başkan Joe Biden Perşembe günü yaptığı açıklamada, US Steel'in ABD'ye ait olmasının ve ABD tarafından işletilmesinin “hayati” olduğuna inandığını ve bunun, dönüm noktası niteliğindeki şirketin Japon Nippon Steel'e planlanan satışına darbe indirdiğini söyledi.

Bu duyuru, Beyaz Saray'ın tartışmalı anlaşmaya karşı şimdiye kadarki en güçlü muhalefetini temsil ediyor İki partiden bazı eleştirilere maruz kaldı.

Biden yaptığı açıklamada, “Amerikan çelik şirketlerini güçlü tutmamız ve Amerikalı çelik işçileri tarafından desteklenmemiz önemli. Çelik işçilerimize onları desteklediğimi söyledim ve bunu kastettim” dedi. “US Steel, 2000'den fazla yıldır ikonik bir Amerikan çelik şirketi olmuştur. Bir Amerikan çelik şirketinin yerel olarak sahip olunması ve işletilmesi önemlidir.”

Biden yönetiminin Nippon'un Çin'deki bazı varlıklarından endişe duyduğunu söyleyen Biden yönetiminin düşünce tarzına aşina bir kişi, CNN'e şunları söyledi:

Anında yorum yapmak için US Steel'e ulaşılamadı.

Nippon Steel yaptığı açıklamada, “Hedefimiz US Steel'i yetenekli çalışanlarına öncelik verecek şekilde ABD pazarında güçlendirmek ve büyütmek ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüme ulaşmak için devam eden çabalarımızda USW'ye önemli taahhütlerde bulunduk” dedi. …Nippon Steel, ikonik bir Amerikan şirketi olarak US Steel'in gelecek nesiller için başarısını garantileyecek doğru ortaktır.

Daha önce Biden yönetimi anlaşmanın kapsamlı bir şekilde gözden geçirilmesine desteğini açıklamıştı 14,1 milyar dolarlık anlaşma Aralık ayında açıklandı. Ulusal Ekonomi Konseyi direktörü Lael Brainard, o ay Biden'ın anlaşmanın ulusal güvenlik ve tedarik zincirleri üzerindeki etkisi açısından “ciddi incelemeyi” hak ettiğine inandığını belirten bir açıklama yaptı.

Pittsburgh merkezli US Steel'in hisseleri Çarşamba günü %13 düşüşle 2020'den bu yana en kötü gününü yaşadı. Washington Post Diğer medya, Biden'ın satışa karşı üstü kapalı muhalefetini Japonya Başbakanı Fumio Kishida'nın 10 Nisan'da resmi ziyaret için Washington'a gelmesinden önce ifade etmeyi planladığını bildirdi.

READ  'Durgunluğa dayanıklı' iklim girişimleri, teknoloji gerilemesinde parlıyor

US Steel hisseleri Perşembe günü %3 daha düştü.

Biden, özellikle ABD'deki Yabancı Yatırım Komitesi (CFIUS) tarafından devam ettiğine inanılan ulusal güvenlik incelemesi öncesinde anlaşmaya karşı olduğunu ifade etti. Bu kurumlar arası komiteye Hazine Bakanı başkanlık ediyor ve anlaşmaları siyaseti hesaba katmadan incelemesi gerekiyor.

Hazine Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı.

Biden'ın açıklamasının ardından ABD Ticaret Odası, ABD çelik anlaşmasının siyasallaştırılmasına karşı uyarıda bulundu ve ABD'deki Yabancı Yatırım Komitesi tarafından yapılan incelemede herhangi bir ulusal güvenlik endişesinin ortaya çıkmaması durumunda anlaşmanın devam etmesi gerektiğini söyledi.

ABD Ticaret Odası uluslararası ilişkiler başkanı John Murphy, yaptığı açıklamada, CFIUS'un satışla ilgili incelemesinin “hedefini siyasallaştırma girişimlerinin” “uygunsuz ve ters etki yarattığını” söyledi. “Japonların ABD'deki yatırımı yaklaşık 1 milyon Amerikalının işini destekliyor ve yetkililer, uluslararası şirketlere, ABD politikasının ABD'de istihdam yaratılmasına yönelik yatırımlarını tehlikeye atabileceği yönünde tüyler ürpertici bir sinyal göndermemeye dikkat etmeli.”

Skadden hukuk firmasının ABD'deki Yabancı Yatırım ve Ulusal Güvenlik uygulamaları başkanı Michael Leiter, CNN'e Biden'ın yorumunun “son derece sıra dışı olduğunu, ancak ABD yatırım konularının giderek siyasallaştığı göz önüne alındığında eşi benzeri görülmemiş bir durum olmadığını” söyledi.

Leiter, “Beyaz Saray'ın, sonucu dikte etmeden bu konu hakkında defalarca yorum yapması, kesinlikle CFIUS'un onaylanması için yolun hiç de kolaylaşmadığını gösteriyor ve bu aynı zamanda Japonlar gibi müttefiklerimize korumacılığın uygun olmadığı sinyalini veriyor” dedi. ölü.”