Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tyson Foods, Perry, Iowa'daki domuz eti tesisini kapatarak 1.276 işçiyi işten çıkardı

Tyson Foods, Perry, Iowa'daki domuz eti tesisini kapatarak 1.276 işçiyi işten çıkardı

Arkansas merkezli Tyson Foods, Perry domuz eti paketleme tesisini kalıcı olarak kapatacağını açıkladı; bu, şehrin en büyük işverenindeki 1.276 işçinin işsiz kalmasına neden olacak.

Bir şirket sözcüsü Pazartesi günü gönderdiği e-postada, “Dikkatlice düşündükten sonra Perry, Iowa'daki domuz eti tesisimizi kalıcı olarak kapatmak gibi zor bir karar aldık” dedi.

Tyson, bunun çalışanları şirket içindeki diğer pozisyonlara başvurmaya teşvik edeceğini söyledi. Tyson, Iowa'da halen 9.000 kişiye istihdam sağladığını ve Waterloo, Storm Lake ve Columbus Junction'da domuz eti tesisleri bulunduğunu söyledi.

Bu, geçen Ocak ayında okulda üç kişinin ölümüne ve altı kişinin de yaralanmasına yol açan silahlı saldırının sersemlemiş durumdaki yaklaşık 7.930 nüfuslu bir şehir olan Perry'ye bu yıl gelen ikinci büyük darbe oldu.

Belediye Başkanı Dirk Kavanaugh, “Bu bizim ekonomik tabanımız” dedi ve Perry'nin işçilerinin taşınacağı diğer fabrikaların topluluk içinde kalacak kadar yakın olmasının pek mümkün olmadığını ekledi.

Kavanaugh, şirket yetkililerinin kendisine kapanışın Haziran ayı sonlarında gerçekleşeceğini söylediğini söyledi.

Tyson işçilerinin hepsi Perry'de yaşamasa da, yine de oradan yiyecek, benzin ve diğer hizmetleri satın aldıklarını söyledi. “Topluluğumuzun büyük bir yüzdesi bu” dedi ve fabrika alanını kullanacak yeni bir işveren bulmak için yerel ve eyalet liderleri ve işletmelerle birlikte çalışmayı planladığını ekledi.

Vali Kim Reynolds Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Tyson çalışanları, Perry topluluğu ve Iowa domuz eti üreticileri, tesisin kapanmasından önceki ve sonraki aylarda devletin tam desteğine sahip olacaklar” dedi.

Reynolds, Iowa Ekonomik Kalkınma Otoritesi ve Iowa İşgücü Geliştirme Otoritesi'nin “zaten meşgul” olduğunu söyledi. Yaklaşık 60.000 açık iş ilanıyla birlikte, “Etkilenen çalışanların bölgede mümkün olan en kısa sürede yeni işler bulmasına yardımcı olmaya hazırız” dedi. IowaWorks.gov.

READ  Dow vadeli işlemleri: yükselişte piyasa esnekliği; Apple, Tesla, bu beş yonga seti bunu kullanabilir

Birleşik Gıda ve Ticari İşçiler Yerel 1149 sendikası fabrika çalışanlarının 700 ila 800'ünü temsil ediyor.

Sendika başkanı Roger Kyle, “Tyson'ın bu (Perry) topluluğa ve çalışanlara bir tür tazminat, bir tür eğitim ve bu ailelerin çoğuna bir tür fayda borçlu olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Kyle, “Bu insanlar için kesinlikle bir tür tazminat arayacağız. Bu insanlar için elimizden geldiğince fazla para almaya çalışacağız çünkü onlar bunu hak ediyorlar” dedi.

Sendikanın mümkün olduğu kadar çok insanın başka iş bulmasına yardımcı olacağını ancak diğer paketleme fabrikalarındaki iş imkanlarının daralmaya başladığını söyledi.

Pazartesi öğleden sonra vardiyadan çıkan işçiler öğle yemeği çantalarını taşıyarak ve başları eğik yürüyerek Tyson fabrikasından ayrıldılar.

Şirkette üç yılı aşkın süredir çalışan Jaime Morales, İspanyolca Register gazetesine “Bir toplantıda bize işletmeyi kapatacaklarını söylediler” dedi.

Morales, fabrikanın kapatılmasına ilişkin konuşmaların işçiler arasında yayıldığını ancak Pazartesi günü itibarıyla şirketten resmi bir açıklama gelmediğini söyledi. “Başka bir iş bulmaktan başka yapabileceğiniz hiçbir şey yok” dedi.

Kapanış duyurusu domuz eti endüstrisi için zor bir yılın ardından geldi

Bu hamle, domuz eti endüstrisinin geçen yıl şaşırtıcı kayıplarla karşı karşıya kalmasının ardından geldi.

Iowa Domuz Üreticileri Birliği CEO'su Pat McGonigle, domuz eti üreticilerinin karşı karşıya olduğu kasvetli ekonomik koşullar göz önüne alındığında, “Hayal kırıklığına uğradım ama şaşırmadım” dedi.

Perry tesisi her gün yaklaşık 9.000 domuzu kesip işliyor ve bu tesise satış yapan Iowa üreticilerinin artık başkalarını araması gerekecek. McGonigle, “Genellikle bu değişimin maliyeti üreticiler tarafından karşılanır” dedi.

“Sektörümüzde ekonomik zamanlar şu anda çok zor” dedi.

Uzmanlar, geçen yılın Iowa ve ABD'deki domuz eti üreticileri için son çeyrek yüzyıldaki en kötü mali kriz olduğunu, artan maliyetlerin çiftçilerin besi hayvanları için aldıkları fiyatları geride bıraktığını söyledi.

READ  Fed Hakkında Endişelenmek Yerine 'Dayanıklı Olmak İçin İnşa Edilen' Özel Şirketler

Iowa Eyalet Üniversitesi ekonomisti Lee Schulz geçen ay domuz eti üreticilerinin kayıplarının geçen yıl domuz başına ortalama 32 dolar olduğunu söyledi. Kayıpların bu yıl kişi başına 18 dolara düşmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

McGonigle, “Bu yıl biraz güneş ışığı olduğunu söyleyebiliriz” dedi ve Iowa'da yakınlarda başka domuz eti fabrikası olmayacağını umduğunu da sözlerine ekledi.

Teksas merkezli bir tarım teknolojisi, risk yönetimi ve pazar analizi firması olan Ever.Ag'in hayvancılık baş ekonomisti Steve Mayer, “Ambalaj pazarı geçen yılın ortasından bu yana iyi durumda” dedi.

Meyer, “Bir sürü domuzumuz olacak ve orada kalan tüm alana ihtiyacımız olacak” dedi.

Tyson'ın muhtemelen Perry tesisini hedef aldığını, çünkü tesisin büyüklüğü ve yaşının ikinci bir vardiya eklemeyi zorlaştırdığını ve işletme verimliliğini sınırladığını söyledi.

Tyson'ın kapatma kararının muhtemelen en büyük motivasyonunun bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Tyson, Jacksonville, Florida'daki tavuk işleme tesislerini kapattığı geçen yıldan bu yana ters rüzgarlarla karşı karşıya; Columbia, Güney Karolina; Van Buren ve North Little Rock, Arkansas; Glen Allen, Virginia; Corydon, Indiana; ve Dexter ve Noel, Missouri.

Tyson, “bu kararın ekip üyelerimiz ve Perry topluluğu üzerinde yaratacağı etkiyi” anladığını söyledi. Şirket, “Etkilenenlere ek kaynak sağlamak için eyalet ve yerel yetkililerle de yakın işbirliği içinde çalışıyoruz” dedi.

Sözcü, “Bu karar kolay olmasa da müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için operasyonlarımızın verimliliğini artırmaya odaklandığımızın altını çiziyor” dedi.

Kapatma duyurusu Berry Factory için ilk değil

Tyson, 2018 yılında 44 milyon dolar değerindeki tesisi yenileyerek devlet teşviklerinden 674.000 dolar kazandı. Iowa Ekonomik Kalkınma Otoritesi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, proje için nihai olarak herhangi bir teşvik verilmediğini söyledi.

Cavanaugh, genişlemenin Perry'deki tesisin çalışır durumda kalmasına yardımcı olacağından umutlu olduğunu söyledi. Topluluğun daha önce de benzer bir durumda olduğunu ve onlarca yıldır sektörün iniş ve çıkışlarını gördüğünü söyledi.

READ  Hisse senedi vadeli işlemleri Wall Street'in Ağustos'ta kayıplarla kapanmasının ardından düştü

Perry'nin et paketleme fabrikasının 1950'lerin ortalarında kapanmasının ardından, Iowa Pork Co., 1962'de mevcut Tyson tesisinde yeni bir fabrikanın inşasını organize etti ve Perry'nin ekonomik gelişim geçmişine göre, kısa sürede Perry'nin en büyük işvereni haline geldi.

Perry Economic Development, Oscar Mayer'in tesisi 1965'te satın aldığını söyledi. 1988 Noel Arifesinde Oscar Mayer tesisi kapatmaya hazırlanırken, fabrika bunun yerine tesisi IBP Inc.'e satacağını ve faaliyette kalacağını duyurdu. . Tyson, 2001 yılında IBP'yi devraldı.

Daha: Iowa Anketi: Perry Lisesi'ndeki silahlı saldırının ardından çoğu Iowalı, öğretmenlerin okulda silah taşımasına izin verilmesini destekliyor

Personel yazarı Jose Mendiola bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Donnelle Eller, Kayıt için tarım, çevre ve enerjiyi kapsamaktadır. Erişim tarihi: [email protected] veya 515-284-8457.

Kevin Baskins, Des Moines Register için ekonomi reklamcılığı işlerini ele alıyor. Kendisine [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.