Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir Amerikan telgrafı, Çin’in Rusya’ya askeri ve mali yardım sağlamaya biraz açıklık gösterdiğini gösteriyor

Bir Amerikan telgrafı, Çin'in Rusya'ya askeri ve mali yardım sağlamaya biraz açıklık gösterdiğini gösteriyor

İstihbarata aşina olan ABD’li yetkililer CNN’e verdiği demeçte, Çin’in Rusya’ya bu tür bir yardımı sağlayıp sağlamayacağının henüz belli olmadığını söyledi. Ancak üst düzey bir yönetim yetkilisi, Roma’daki yedi saatlik yoğun bir toplantı sırasında, Başkan Joe Biden’in üst düzey bir yardımcısının Çinli mevkidaşını Çin için yakında Rusya’yı desteklemesi gereken “potansiyel sonuçlar ve sonuçlar” konusunda uyardığını söyledi.

Biden, Ukrayna’daki saldırganlığı nedeniyle Rusya’yı tecrit etmeye ve cezalandırmaya çalışırken, olaylar dizisi, ABD’li yetkililer arasında Moskova ve Pekin arasında ortaya çıkan ortaklığa ilişkin artan endişenin altını çizdi. Yetkililer, Çin cumhurbaşkanının Rus işgalinden bu yana olanlardan endişe duyduğunu söylese de, Çin’in desteğini tamamen kesmeye istekli olduğunu gösteren çok az şey var.

Bu, ABD’li yetkililer için Çin’in giderek sivilleri öldüren kanlı bir çatışmayı uzatmaya yardımcı olurken, aynı zamanda ABD ile doğrudan rekabet halindeki otoriter bir ittifakı güçlendirebileceği konusunda rahatsız edici bir olasılığı açık bırakıyor.

Amerika Birleşik Devletleri diplomatik bir telgrafta, Avrupa ve Asya’daki müttefiklerine Çin’in askeri destek talep eden Rusya’ya yardım etmeye hazır olduğunu ifade ettiğini iletti. Telgraf, yardımın sağlandığını kesin olarak belirtmedi. Bir yetkili ayrıca ABD’nin kabloda Çin’in yardım sağlama isteğini muhtemelen reddedeceği konusunda uyardığını söyledi.

Rusya’nın talep ettiği yardımlar arasında, konuyla aşina olan iki kaynağa göre, ABD’de “yemek yemeye hazır” veya MRE’ler olarak bilinen önceden paketlenmiş, bozulmayan askeri gıda kitleri vardı. Talep, analistler ve askeri yetkililerin Rusya’nın Ukrayna’daki ilerleyişini engellediğini söylediği temel lojistik zorlukların altını çiziyor ve Rus ordusunun temel hazırlığı hakkında soruları gündeme getiriyor.

Cepheye konuşlandırılan birlikler, tedarik konvoylarını rutin olarak atladı ve açık kaynak raporları, işgal ilerledikçe Rus kuvvetlerinin yiyecek aramak için marketlere saldırdığını gösterdi. Bir kaynak, Batı’nın çok kışkırtıcı olarak görebileceği ölümcül yardımın yetersiz kalması nedeniyle gıdanın Çin’in yerine getirmeye istekli olduğu bir talep olabileceğini öne sürdü.

Bir kaynak, ÇKP liderliğinin tamamının Rusya’nın yardım talebine nasıl cevap verileceği konusunda anlaşmaya varmadığını söyledi. İki yetkili, Çin’in ekonomik sonuçlardan kaçınma arzusunun Rusya’nın yardımına olan iştahını azaltabileceğini söyledi. Yetkililer ayrı ayrı CNN’e Çin cumhurbaşkanının Xi Jinping savaş için endişeliydi Ukrayna’da NATO’yu yeniden harekete geçirdi.

Kaynaklardan biri, “Bazıları arasında, katılımlarının Çin’in bağlı olduğu Batı ile ekonomik ilişkilere zarar verebileceği konusunda gerçek bir endişe var” dedi.

Yetkililer ayrıca Çin’in ekonomik ve Diğer şekillerde Rusya için diplomatik yardımBirleşmiş Milletler’deki çekimser oylar gibi.

Roma’da, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve üst düzey Çinli diplomat Yang Jiechi ile bir araya gelen ABD heyeti, “işgalin ardından Çin’in Rusya’ya verdiği destek ve bu tür herhangi bir desteğin etkileri hakkında çok doğrudan ve açık bir şekilde endişelerini dile getirdiler.” Devlet Departman sözcüsü Ned Price, “Çin’in ABD ve Dünya Çapındaki Ortakları ile İlişkileri” dedi.

READ  Biden: Putin, Bucha'nın öldürülmesiyle ilgili olarak savaş suçları yargılanmalı

Price, Pazartesi günü Dışişleri Bakanlığı’na verdiği bir brifingde, “Bu, Avrupa ve Hint-Pasifik bölgesindeki müttefikleri ve ortakları kapsıyor.” dedi.

Çin’in savaşa olası katılımıyla ilgili endişeler, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in bombalanması ve Rus ordusunun yoğunlaşmasıyla ortaya çıktı. Kampanya batıya taşındı. Ancak, Ukraynalı savaşçıların Rus silahlı kuvvetlerini engellediğine dair hala işaretler var ve bu da Rusya’nın dışarıdan yardıma ihtiyacı olduğunun altını çiziyor.

Üst düzey bir ABD savunma yetkilisi Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, Ukrayna kuvvetlerinin savaşta “Rusya’nın lojistik yeteneklerini ve yeterliliğini etkili bir şekilde vurduğunu” söyledi. ABD, Ukrayna’nın batısındaki bir Ukrayna askeri eğitim merkezine Rus füze saldırılarının ABD’nin bu ülkenin ordusuna silah sevkiyatı sağlama çabalarını etkileyeceğine inanmıyor.

Ukrayna için uluslararası destek toplamak için çalışan Biden, Yakında Avrupa’ya seyahat edebilir Oradaki müttefiklere daha fazla danışmak için, planlara aşina olan kişiler, Pazartesi günü hiçbir uçuşun tamamlanmamış olmasına rağmen, dedi. Yönetimi de yeniden yerleşimi hızlandırmayı düşünüyor Ukraynalı mülteciler ABD’ye bağlı. ABD başkanı, yakında yerinden edilmiş Ukraynalılara yardım etmesi için artan bir baskıyla karşı karşıya kalabilir – ülkenin başkanı Volodymyr Zelensky, Ortak bir oturumu kabaca ele almayı planlamak Kongre Çarşamba günü.

ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline Çin’in nasıl tepki vereceğini izliyor

Toplantı öncesinde ABD’li yetkililer, Yang’ın Çin’i iki taraf arasındaki düşmanlıkları sona erdirmeyi amaçlayan müzakereleri kolaylaştırmaya yardımcı olmaya istekli tarafsız bir ortak olarak göstermesini beklediklerini söyledi. Çin tırmandı Diplomatik çabalarını son günlerde yoğunlaştırdıGeçen hafta Xi ile Fransa ve Almanya liderleri arasında krizde daha aktif bir rol üstlenme isteğinin sinyalini vermeyi amaçlayan bir çağrı da dahil olmak üzere.

Çin’in Rusya ile yakın zamanda yakınlaşması göz önüne alındığında, ABD bu çabalara biraz şüpheci yaklaştı. Hafta sonu boyunca ABD’li yetkililer, işgali Kremlin’in beklediğinden daha yavaş ilerlediği için Rusya’nın Çin’den insansız hava araçları da dahil olmak üzere askeri destek istediği konusunda bilgi sahibi olduklarını söylediler. Çin ve Rus hükümetleri, talebin sunulduğunu alenen reddetti.

READ  Arjantin, Çin ithalatını dolar yerine yuan ile ödeyecek

Sullivan, CNN’e Pazar günü yaptığı açıklamada, Çin’in Rusya’ya verdiği desteğin “endişe verici” olduğunu söyledi.

“Çin’in Rusya’ya gerçekte ne kadar maddi destek, maddi destek veya ekonomik destek sağladığını da yakından izliyoruz. Bu bizi endişelendiriyor. Pekin’e herhangi bir şeye seyirci kalmayacağımızı ve buna izin vermeyeceğimizi söyledik. Rusya’ya ekonomik yaptırımlardan kaynaklanan kayıplarını tazmin edecek.”

ABD’li yetkililer, Xi’nin Rus işgali ve işgalin başlamasından bu yana iki haftadan uzun bir süre önce lojistik ve stratejik gerilemeler yaşayan Rus ordusunun performansından rahatsız olduğunu düşündüklerini söylüyorlar. Yetkililer, Xi’nin, ABD’nin haftalardır bir işgal uyarısı yapmasına rağmen, istihbaratının ne olduğunu tahmin edemediğini şaşkınlıkla Pekin’den izlediğini söyledi.

Sullivan Pazar günü CNN’e verdiği demeçte, “Muhtemelen bunun tam boyutunu anlamadılar, çünkü Putin’in Avrupalılara ve diğerlerine yalan söylediği gibi onlara da yalan söylemiş olması çok muhtemel” dedi.

Rusya’nın eylemlerinin küresel olarak onaylanmaması, Çin’in Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bağlı kalarak itibarına verebileceği zararı değerlendirmesine neden oldu. Avrupa ya da ABD ile ekonomik bir kopuş, halihazırda 30 yıl öncesine göre daha yavaş büyüyen Çin ekonomisine zarar verebilir.

Tüm bu nedenlerle, ABD’li yetkililer, Rusya’nın saldırganlığının ortasında nasıl hareket edileceğini belirlediğinden, Çin ile ilişkiye girmenin zorunlu bir an olduğuna inanıyor. ABD’li ve Çinli yetkililer, Rus işgaline giden yol da dahil olmak üzere son birkaç haftadır düzenli temas halindeler.

Price, ABD’nin “Çin Halk Cumhuriyeti’nin – Çin’in diğer adı – veya bu konuda herhangi bir başka ülkenin ne ölçüde maddi destek ya da ekonomik destek sağladığını yakından izlediğini” söyledi. , Bunun Rusya için mali destek olup olmadığı.”

“Dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir destek bizim için büyük endişe kaynağı olacaktır” dedi.

Diplomatik telgrafla ilgili raporlar hakkında özel olarak yorum yapmayı reddetti.

“Pekin’e çok net bir şekilde boş durmayacağımızı söyledik… Her ülkenin Rusya’nın kayıplarını tazmin etmesine izin vermeyeceğiz” diye ekledi.

READ  Etiyopya dev Nil hidroelektrik santralinde türbinleri işletiyor

Price, Çin’in Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline verdiği yanıtı biraz “paradoksal” olarak nitelendirdi.

“Birkaç gün önce Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki bir yetkilinin durumu karmaşık olarak nitelendiren bir açıklamasını okudum. Bunda karmaşık bir şey yok. Bu düpedüz saldırganlıktır” dedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali Çin ile ilişkilerini bozdu

Sullivan’ın Pazartesi günkü Roma’daki toplantısı, ABD Başkanı Joe Biden ve Xi’nin Kasım ayındaki yaklaşık üç saatlik sanal zirvesinin devamı niteliğindeydi. sınır boyunca birlikler.Ukrayna sınırı. Bu çağrıda Xi, bir Çin okumasına göre Biden’ı dünyayı rakip bloklara bölmenin “kaçınılmaz olarak felakete yol açacağı” konusunda uyardı.

Yine de Rus işgali, Biden’ın ABD ilişkilerini güçlendirmek amacıyla yaptığı her şeyden çok, rekabet halindeki ittifaklar içinde dünyayı hizaya sokmak için daha fazlasını yaptı – ABD istihbaratının Xi’nin hazırlıksız bulduğu ve bunun yerine Avrupa ekonomik çıkarlarının oradaki ülkelerin bunu yapmasını engelleyeceğine inandığı bir sonuç. . Ağır cezalar uygulayın.

Bu dinamik, Xi ve Putin’in Şubat ayında Putin’in Pekin’i ziyaret edip Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine katıldığı uzun bir belgede “sınırsız” ilan ettiği ilişkiyi karmaşıklaştırdı. Yetkililer, ABD’nin diplomatik oyunları boykot kararının Xi’yi kızdırdığını ve Putin’in stadyumdaki varlığını daha da önemli hale getirdiğini söyledi.

Çin’in Rus işgaline karşı gelişen tepkisi -kamuoyunun kınamasından kaçınmaktan kendisini potansiyel bir arabulucu olarak sunmaya kadar- Moskova-Pekin ittifakının potansiyeli görüldüğünden Beyaz Saray tarafından yakından izlendi. artan endişe. CIA Direktörü Bill Burns geçen hafta, ortaklığın “birçok acımasız nedenle” dayandığını söyledi.

Ekonomik, siyasi ve askeri sektörler de dahil olmak üzere, Ukrayna’daki savaş öncesinden bu yana, ABD liderliğindeki bölgesel güvenliği güçlendirme çabalarına karşı yeni bir “eksen” oluşturuldu. Ancak Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines geçen hafta milletvekillerine ABD’nin ortaklığı tam olarak gelişmiş olarak görmediğini söyledi.

Haines, “Örneğin müttefiklerle bulunduğumuz noktada bunu henüz görmüyoruz” dedi. “Bu tür bir işbirliğine sahip değiller ve önümüzdeki beş yıl içinde bu bağlamda diğer NATO üyeleriyle müttefik olma şeklimiz haline gelmelerinin pek olası olmadığını düşünüyoruz.”

Bu hikaye ek raporlarla güncellendi.