Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir fizikçi “paradokssuz” zaman yolculuğunun teorik olarak mümkün olduğunu keşfeder

Bir fizikçi “paradokssuz” zaman yolculuğunun teorik olarak mümkün olduğunu keşfeder

Henüz hiç kimse zamanda yolculuk yapmayı başaramadı – en azından bizim bilgimize göre – ancak böyle bir başarının teorik olarak mümkün olup olmadığı sorusu bilim adamlarını büyülemeye devam ediyor.

Filmleri beğen Durum veya son, Donnie Darko, Geleceğe Dönüş Pek çok kişi, zamanda ilerlemenin evrenin temel kuralları açısından pek çok sorun yarattığını gösteriyor: Eğer zamanda geriye giderseniz ve örneğin ailenizin buluşmasını engellerseniz, zamanda geriye gitmek için nasıl var olabilirsiniz? öncelikle?

Bu, Büyükbaba Paradoksu olarak bilinen çok büyük bir sürpriz, ancak birkaç yıl önce Avustralya’daki Queensland Üniversitesi’nden fizik öğrencisi Jermaine Tobar, paradokslar olmadan zaman yolculuğunu mümkün kılmak için “sayıların karesinin” nasıl alınacağını buldu.

“Klasik dinamik, eğer bir sistemin belirli bir andaki durumunu biliyorsanız, bunun bize tüm sistemin geçmişini anlatabileceğini söylüyor.” Tobar 2020’de açıkladı.

“Ancak Einstein’ın genel görelilik teorisi, zaman döngülerinin veya zaman yolculuğunun (bir olayın hem geçmiş hem de gelecek olabileceği durumlarda) varlığını öngörüyor ve teorik olarak dinamik çalışmalarını tersine çeviriyor.”

Hesaplamaların gösterdiği şey, uzay-zamanın paradokslardan kaçınmak için kendisini uyarlayabildiğidir.

Güncel bir örnek vermek gerekirse, bir zaman yolcusunun bir hastalığın yayılmasını önlemek için geçmişe yolculuk yaptığını hayal edin; eğer görev başarılı olursa, zaman yolcusunun yenmek için zamanda geriye gitmesi gereken bir hastalığı olmayacak.

Tobar’ın çalışması, hastalığın başka bir yoldan, farklı bir yoldan ya da farklı bir yoldan kaçarak paradoksu ortadan kaldıracağını ileri sürdü. Zaman yolcusu ne yaparsa yapsın hastalık durmayacaktır.

Matematikçi olmayanlar için Tobar’ın çalışmalarını derinlemesine incelemek kolay değil ama kendisi bunun etkisini araştırıyor Deterministik süreçler (herhangi bir rastgelelik olmadan) uzay-zaman sürekliliğindeki rastgele sayıda bölgede ve her ikisinin de nasıl olduğunu gösterir. Kapalı zaman eğrileri (Einstein’ın öngördüğü gibi) Özgür irade ve klasik fizik kurallarına uyabilir.

READ  Apple Vision Pro sanal klavyesi 'tamamen iptal' olarak eleştirildi

“Matematik doğrulandı ve sonuçlar bilim kurgu ürünü.” dedi fizikçi Fabio Costa Araştırmayı denetleyen Queensland Üniversitesi’nden.

Fabio Costa (solda) ve Jermaine Tobar (sağda). (ho fu)

Araştırma, zamanda yolculuğun mümkün olduğu ancak zaman yolcularının bir paradoks yaratmasını önlemek için yaptıklarının kısıtlanacağı yönündeki başka bir hipotezle sorunu çözdü. Bu modelde zaman yolcuları istediklerini yapmakta özgürdür ancak paradokslar mümkün değildir.

Sayılar işe yarayabilirken, geçmişe ulaşmak için uzayı ve zamanı bükmek hâlâ çok uzakta; bilim adamlarının şimdiye kadar yarattığı zaman makineleri o kadar yüksek konseptli ki, şu anda yalnızca bir sayfadaki hesaplamalar olarak var oluyorlar.

Bir gün oraya varabiliriz -Stephen Hawking kesinlikle bunun mümkün olduğunu düşünüyordu- ve eğer bunu başarabilirsek, bu yeni araştırma, dünyanın geçmişte yapmasını istediğimiz şeyi yapmakta özgür olacağımızı gösteriyor: Dünya kendini buna göre ayarlayacak.

“Ne kadar paradoks yaratmaya çalışırsanız çalışın, herhangi bir çelişkiyi önlemek için olaylar her zaman kendilerini ayarlayacaktır.” Costa dedi ki.

“Keşfettiğimiz matematiksel işlemler dizisi, evrenimizde özgür iradeyle zaman yolculuğunun herhangi bir paradoks olmadan mantıksal olarak mümkün olduğunu gösteriyor.”

Araştırma şu tarihte yayınlandı: Klasik ve kuantum yerçekimi.

Bu makalenin önceki bir sürümü Eylül 2020’de yayınlandı.