Ocak 27, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BMW Rusya’da üretimi durdurdu ve ülkeye ihracatı durdurdu

BMW Rusya'da üretimi durdurdu ve ülkeye ihracatı durdurdu

BERLİN – Alman lüks otomobil üreticisi Bayerische Motoren Werke AG Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya’ya otomobil ihracatını durdurduğunu ve Kaliningrad’daki bir ortağıyla araç montajını durduracağını söyledi.

Bir BMW sözcüsü, “Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı kınıyoruz ve gelişmeleri büyük bir endişe ve dehşetle takip ediyoruz.” dedi. Mevcut jeopolitik durum nedeniyle bir sonraki duyuruya kadar yerli üretimimizi ve Rusya pazarına ihracatımızı durduracağız” dedi.

BMW ayrıca Ukrayna’daki bazı tedarikçi fabrikaların kapatılması gibi tedarik zinciri aksaklıklarının bazı fabrikalarda üretimi etkileyeceğini söyledi.

BMW, iki yıl önce Kaliningrad’da kendi fabrikasını kurmamaya karar verdi ve bunun yerine BMW otomobillerini yarı nakavt setlerden monte eden Rus otomobil üreticisi Avtotor ile bir ortaklık kurdu.

Kitler, araç bileşenlerini içerir ve fabrikada çalıştırılan araçlara monte edilir; bu, tam teşekküllü bir tesisi çalıştırmanın ekonomik olarak uygun olmadığı otomobil endüstrisinde yaygın bir uygulamadır.

BMW’nin kararı, artan sayıda otomobil şirketinin Rusya’daki fabrikaları kesintiye uğratması veya Batılı ülkelerin bir dizi ekonomik ve finansal önlem uygulaması sonrasında orada otomobil satışını durdurmasının ardından geldi. Moskova’ya Yaptırımlar.

READ  Enflasyonun ana ölçüsü hala yükseliyor ve savaş onu daha da kötüleştirebilir