Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol varil başına 100 doların üzerine çıktı, stoklar Ukrayna’daki çatışma nedeniyle düştü

Petrol varil başına 100 doların üzerine çıktı, stoklar Ukrayna'daki çatışma nedeniyle düştü
  • Tüccarlar, Ukrayna krizinden kaynaklanan piyasa kargaşasından endişeli
  • Duyarlılık bozulmaya devam ettikçe hisse senetleri düşüyor
  • Tahvil piyasaları faiz artırımı beklentilerini düşürdü

NEW YORK/LONDON (Reuters) – Petrol, varil başına 100 doların üzerine çıktı ve ABD ve Alman hükümet borçları, Salı günü, Ukrayna’yı işgalinden sonra Rusya’ya uygulanan sert yaptırımların etkisine ilişkin endişelerin artması ve Avrupa ve Avrupa’daki hisse senetlerini daha da aşağı çekmesiyle yükseldi. Wall Street’te.

Rus borsaları askıda kaldı ve bazı tahvil alım satım platformları artık fiyat göstermiyor, ancak dünyanın önde gelen finans merkezlerindeki işlemler gergin olsa da düzenliydi.

Almanya’nın ana hisse senedi endeksleri (.GDAXI)Fransa (.fchi)İtalya (.FTMIB) ve İspanya (.karibu) Pan-Avrupa Stoxx 600 kapanırken %3’ten fazla kapandı (.stoxx) %2,4 düştü.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

ABD kapanırken Dow, S&P 500 ve Nasdaq hisse senedi endeksleri yaklaşık %1,5 oranında kapandı. (.BKX) ve Avrupa (.SX7P) Banka endeksleri, her biri %5,6 oranında düşerek ikinci gün sert bir darbe aldı.

Tüm ülkeler için MSCI Küresel Endeksi (.MIWD000000PUS) %1,35 azaldı.

Almanya’nın 10 yıllık tahvil getirileri, Ocak ayının sonundan bu yana ilk kez negatif bölgeye düştü ve ABD Hazine tahvilleri, tahvil getirileriyle ters yönde hareket eden fiyatların güvenli liman alımıyla artmasıyla beş haftanın en düşük seviyelerine geriledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin altıncı gününde, yaptırımların yarattığı çalkantı, krizin küresel büyüme ve enflasyon üzerindeki etkisine ilişkin soruları gündeme getirdi.

Jefferies, New York’ta para piyasası ekonomisti Tom Simmons, “Rusya, Ukrayna’da gıda ve enerji için daha fazla üretim kapasitesini ve bu tür şeyleri kontrol ederse, dünyadaki herkes için daha pahalı hale gelebilir” dedi. “Bunun ekonomik sonuçları uzun vadeli olabilir.”

READ  Dow Jones Endeksi, Fed Toplantı Tutanakları Öncesinde Düştü Tesla hissesi yeni bir dip seviyeye düştü

Citi araştırmacıları bir notta, Rus ticaretinin yükselişinin birçok Avrupa yargı yetkisi için kısa vadede enflasyon hızını artırabileceğini söyledi.

Ameriprise Financial’ın küresel piyasa analisti Anthony Saglimpin, yatırımcıların piyasa açısından rasyonel davrandıklarını, tedarik zincirinde aksama olabileceğini fark ettikleri için petrol, gaz ve emtia fiyatlarını artırdıklarını söyledi.

Sağlimbin, “İleriye dönük olarak, piyasanın hala anlamaya çalıştığı tüm bu ikinci ve üçüncü türev etkiler var” dedi. “Rusya küresel finansal sistemden çıktığında, sadece Rusya için değil, şimdi Avrupa genelinde istikrar için de etkileri nelerdir?”

Rusya, sert Batı yaptırımlarının tetiklediği yatırımcı çıkışını hızlandırarak Rus varlıklarından çıkmak isteyen yabancılara geçici kısıtlamalar getirdiğini söyledi.

Rusya Plumet’in Kökenleri

1 Mart 2022’de çekilen bu çizimde Rus Rublesi banknotları hisse senedi azalan grafiğin önünde gösterilmektedir. REUTERS / Dado Ruvic / İllüstrasyon

Rus varlıkları, Londra’da listelenen iShares MSCI Russia ETF ile serbest düşüşte (CSRU.L) %33 düşüşle yeni bir rekor kırdı ve Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank’ın hisseleri işgalden önceki 9 dolardan 21 sente düştü.

Dolar rubleye karşı %8.9 yükseldi ve ABD altın vadeli işlemleri %2.3 artarak ons ​​başına 1.943.80$’a yükseldi.

Hızlı bir zafer elde edemeyen Rus liderler, Ukrayna şehirlerinin bombalanmasını yoğunlaştırmak için taktik değiştirirken, Rusya Kiev sakinlerini evlerinden kaçmaları konusunda uyardı ve Kharkiv’e füze yağdırdı. Daha fazla oku

Ham petrol stoklarının koordineli bir şekilde küresel olarak serbest bırakılmasıyla ilgili görüşmelerin savaş nedeniyle arz kesintilerine ilişkin endişeleri giderememesi nedeniyle petrol fiyatları bir noktada %10’dan fazla yükseldi.

Piyasaya sürüldüğüne dair haberler – dünya çapında bir günden az petrol tüketimi – piyasa arzının ham petrol piyasasında artan kargaşayı karşılamaya yetmeyeceğine dair korkuları doğruladı.

ABD ham petrol vadeli işlemleri 7.69$ yükselerek varil başına 103.41$’a, Brent ham petrolü 104.97$’a yükselirken, Avrupa’da doğal gaz fiyatları yaklaşık yüzde 29 arttı.

Beyaz Saray petrol satışlarının bir yaptırım hedefi olmadığını söylese de, ABD’nin en büyük petrol merkezlerindeki tüccarlar Rus şirketlerinden ithalatı durdurdu. Bu, yaptırımların beklenenden daha kafa karıştırıcı hale geldiği anlamına geliyor. Daha fazla oku

READ  Cantor CEO'su ve Deutsche Bank'ın eski CEO'su Anshu Jin öldü

Petrol ve gaz fiyatları, Ukrayna’nın işgali korkusunun Kasım ayında artmaya başlamasından bu yana yaklaşık %60 arttı.

Küresel bir ekonomik yavaşlama beklentisi, Federal Rezerv ve diğer merkez bankalarının önümüzdeki aylarda faiz oranlarını yükseltme konusunda agresif olmayacaklarına dair endişelere yol açtı.

Natixis Amerika Kıtası baş ekonomisti Joseph LaVorgna, tahvil piyasasının düşük reel faiz oranlarından çok büyümeyle ilgilendiğini söyledi.

LaVorgna, nominal oranlar ile enflasyon korumalı menkul kıymetler arasındaki farkla ilgili olarak, “Gerçek fiyat çöktü. İki hafta içinde yaklaşık 50 baz puan düştü,” dedi. ‘Gerçek endişe hala büyüme.’

10 yıllık Hazine’nin getirisi 11.8 baz puan düşüşle 1.7207’ye, Alman Bund eşdeğeri oranı 2.2 baz puan düşüşle -%0.091’e geriledi.

Şubat ayı Satın Alma Yöneticileri Endeksi verileri, Euro bölgesindeki imalat büyümesindeki ivmenin, nispeten güçlü kalmasına ve şirketler tedarik zinciri kısıtlamalarının hafiflediğini söylemesine rağmen, aslında geçen ay hafifçe düştüğünü gösterdi.

Euro, Haziran 2020’den bu yana dolar karşısında en düşük seviyesine dokundu. Doların bir kur sepeti karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi, en son %0,65 yükselerek sıçradı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Herbert Lash ve Mark Jones tarafından ek raporlama, New York’ta Karen Brittel ve Londra’da Sujata Rao tarafından ek raporlama; Kurgu: Keizo Nomiyama, Will Dunham, Bernadette Bohm ve Mark Heinrich

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.