Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Chandrayaan-3 inişten önce ayın fotoğraflarını çekiyor

Chandrayaan-3 inişten önce ayın fotoğraflarını çekiyor

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Şaşırtıcı keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

Hindistan’ın Chandrayaan-3 uzay aracı, tarihi iniş girişimi öncesinde ay yüzeyine doğru fırladı ve yolda çarpıcı fotoğraflar çekti.

Hindistan Uzay Araştırma Organizasyonu Kesin Salı günü Chandrayaan-3’ün programa uygun olduğu ve “sorunsuz gidişatın devam ettiği” bildirildi. Uzay aracının ay yüzeyine doğru son inişine Çarşamba günü saat 17:45 EDT’de (08:15 ET) başlaması planlanıyor.

Başarılı olması halinde bu görev, bir Hint uzay aracının Ay’a ilk yumuşak inişini gerçekleştirecek ve Hindistan’ı böyle bir başarıya ulaşan dördüncü ülke haline getirecek. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve eski Sovyetler Birliği, uzay aracının aya kontrollü inişini gerçekleştiren tek ülkelerdir.

Hindistan Uzay Ajansı, İniş girişiminin canlı yayını Çarşamba günü 17:20 EST’den (07:50 ET) başlıyor.

Salı günü, Chandrayaan-3’ün iniş arifesinde ISRO, uzay aracının kameralarıyla çekilen fotoğrafları ve görüntüleri paylaşarak kutlama yaptı.

Yüzeyden 70 kilometre (43,5 mil) yüksekten çekilen Ay’ın üstten görünümü, ayın yakın tarafının uzak kenarında eski asteroit çarpmalarının oluşturduğu büyük siyah nokta olan Mare Marginis gibi özellikleri tasvir ediyor. .

20 Ağustos’ta uzay aracı geçerken çok daha yakın bir noktadan çekilen başka bir görüntü, ayın gri, tozlu arazisinin yakından görünümünü gösteriyordu.

Uzay ajansına göre uzay aracı, kameraları tarafından çekilen görüntüleri, yerleşik bilgisayarında programlanan ay haritasıyla eşleştirerek konumunu ayarlayabiliyor.

READ  Ukrayna, şehir havaalanlarını kapatırken Moskova'yı drone saldırılarıyla hedef alıyor

Sanskritçe’de “ay arabası” anlamına gelen Chandrayaan, 14 Temmuz’da güney Hindistan’ın Andhra Pradesh eyaletindeki Sriharikota’daki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden fırlatıldı. Uzay aracı yavaş ve düzenli bir şekilde ay yüzeyine doğru ilerliyordu.

Bu görev, Hindistan’ın aya yumuşak inişi tamamlamaya yönelik ikinci girişimini temsil ediyor. 2019 yılında Chandrayaan-2 kullanılarak yapılan ilk deneme, yazılım sorunları ve iniş frenlerindeki zorluklar nedeniyle ay yüzeyine düştü.