Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bu yaz Türk olmak dayanılmaz bir trajedi

Bu yaz Türkiye’de her gün yeni bir öfke getiriyor. Son günlerde güneyin çoğunu harap eden orman yangını en az altı kişiyi öldürdü, zaten kaotik bir yaz turizm sezonunu tehdit etti ve ülkenin en sevilen yeşil alanlarını ve kıyı bölgelerini yok etti.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hükümetin tepkisini savunmak için Antalya’daki aile evini terk ederken, ateşin yaklaşmasını çaresizce izleyen onlarca öfkeli komşu tarafından bağırıldı, rahatsız edildi ve kovalandı. Bir öğrenci ruh halini özetledi. Plaj müdavimleri aceleyle eşyalarını toplarken, Marmaris’in modern tatil beldesinin kulelerine doğru ilerleyen bir alev duvarının videosunu tweetledi.

“Korku filminden tek bir sahne yoktu” dedi. “Burası Türkiye.”

Felaket boyutundaki doğal afetler, salgın kaynaklı korkular ve kontroller, bitmeyen ekonomik sorunlar ve artan hükümet yetersizliğinin sağ fırtınası Türkiye’yi uçurumun eşiğine getirdi ve insanlarını iplerinin sonuna kadar itti.

Türk sokakları ve üniversite kampüsleri, sosyal medya, sandıklar ve ötesi bir süredir burnumuzun dibinde. Ancak, önde gelen anketör Galep’in geçen hafta yaptığı yıllık küresel duyarlılık anketini açıklayana kadar, bir gözlemci, Türklerin dünyadaki herhangi bir vatandaştan daha fazla stresle yaşadığını kesin olarak söyleyemezdi.

Nüfusun yarısından azının günlük yaşamlarında mutluluk bulduğu 140’tan fazla ülkeden ikisi olan Türkiye ve Lübnan, memnuniyet açısından son veya memnuniyetsizlik açısından ilk sırada yer alıyor. Lübnan 2019’dan, Türkiye ise 2018’den beri bu gerçekle yüzleştiğinden, ikincisi karanlık bir yer olarak nitelendiriliyor.

Ateş, birçok Türk kalbindeki asabiyetin fiziksel bir tezahürü gibi görünüyor: Gallup’a göre yüzde 44’ü günlük öfke yaşıyor, Irak’tan sonra ikinci sırada. İran (kişi başına düşen gelir 12.900 dolar) ve Bangladeş (5.200 dolar) gibi ülkelerdeki insanlar neden Türkiye’dekilerden (27.660 dolar) daha mutlu?

READ  Ağır Hizmet Türk Araçları Aydınlatma Tüketimi Pazar Büyüklüğü, Stoku, Büyümesi 2022-2029 | Önemli Oyuncular - Koyto (Japonya), Valio (Fransa), Hella (Almanya), Magneti Marelli (İtalya)

Bağımsız konuşma ile başlayın. Son yıllarda yaklaşık 200 haber kuruluşu kapanarak iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) bir medya ortamı sağladı. 2021’in ikinci çeyreğinde gazetecilere günlük 2,5 faiz oranı uygulandı. Ve hükümet kapsamını genişletmeye devam ediyor: On beş gün önce medya ve sivil toplum aktörleri için yabancı fonları durdurmak için harekete geçti. Sosyal medyada açık konuşun, binlerce kişi gibi cumhurbaşkanlığını eleştirmekle suçlanacaksınız. Dövüşe katılın ve gözaltına alınacaksınız.

Belki de para kazanmaya ve tasarruf etmeye odaklanmak daha iyidir. Bu konuda iyi şanslar: beş yıl önce üç Türk lirası 1 dolara eşittir; Bugün sekiz. Dünya Bankası, salgının yaklaşık 1,5 milyon insanı yoksulluğa ittiğini ve enflasyonun Haziran ayında yüzde 17,5’e yükseldiğini tahmin ediyor. Cüzdanı yüzde 40 oranında azaltan Enflasyon Araştırma Grubu, ikinci tahminin çok düşük olduğunu söylüyor.

Türkiye’de işsizlik oranı son iki yıldır yüzde 13-14. Ancak araştırmacılar, genç işsizliğinin yüzde 40 veya daha yüksek olduğunu tahmin ediyor, bu da on binlerce daha iyi ve daha parlak batılıyı servetlerini aramaya sevk etti.

Türkiye’nin en son Ipsos anketinde Yerlilik Endeksi’nde neden birinci olduğunu, dört milyon mültecinin yoğun nefretini, Türkiye’de yaşamayı ve vasıfsız işleri kapmayı açıklamaya yardımcı oluyor. Ancak bir işe sahip olmak çok daha iyi değil: Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’na göre Türkiye, temel haklar ve ücretli izin de dahil olmak üzere çeşitli parametrelerde işçiler için dünyanın en düşük 10 ülkesinde altı yıldır faaliyet gösteriyor.

Biraz buhar şişirmeniz mi gerekiyor? Türkiye’de 16 aydır kapalı olan içki mağazaları 6 hafta önce yeniden açıldı. Govt-19 vakaları arttığına göre, muhtemelen başka bir grevle karşı karşıya kalacaklar. Sanatçıların intihar ettiği ülke genelinde gece müziği hala yasak.

READ  AM Millî Resurance Türk Anonim Şirketi'nin Kredi Notlarına İlişkin En İyi Görüşler

Türkiye’nin kültürel hayatı bu günlerde çok yoğun ve Turizm Bakanlığı geçen hafta ünlü canlı İstanbul’u tanıtan bir video yayınladığında, Türk sosyal medya kullanıcıları şaşkınlık dile getirdi. Biri, “O kadar güzel ki, hangi ülke olduğunu merak ediyorum” dedi. “Bu Türkiye AKP’siz bir paralel evrende mi?” Pop yıldızı Gaye Su Akyol tweet attı.

2011 otobiyografisinde, İstanbul, Türk romancı ve Nobel ödüllü Orhan Pamuk, şehrin bunalımını tanımlamak için kullandığı Türkçe bir kelime olan “Hüsun” hakkında yazdı. Kökeni büyük bir imparatorluğun çöküşü ve çöküşüdür ve kalıntıları şehrin her yerinde ve Türkiye’nin her yerinde bulunabilir. Bu derin ruhsal kaybın toplumsal düzeyde meydana geldiğini savundu: Milyonlarca kişi tarafından hissedilen siyah bir zihniyet.

Yaz aylarında, temiz havanın çözüm olduğunu düşünebiliriz. Ancak Türkiye’nin çoğu bu yıl şiddetli bir kuraklık yaşadı ve bu korkunç yangınların, kurumuş göllerin ve ölü flamingoların korkunç görüntüleriyle sonuçlandı. Bu baharda birkaç hafta boyunca İstanbul kıyıları ve Marmara bölgesi deniz çamuruyla kaplandı. Giysileri ısırabilen ve dang humması, sarıhumma ve Batı Nil virüsü gibi hastalıkları taşıyabilen, oldukça istilacı bir tür olan Asya kaplan sivrisineği şimdi İstanbul’un nemli ortamında büyüyor.

Sonuç olarak, hükümet ne yaparsa yapsın Türk vatandaşlarının görevlerini yapmadığına dair bir şüphe var. Cuma günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’de şömine olmadığını kabul etti ve Türkiye’nin merkez bankasının yakında silinecek olan faiz oranlarıyla ilgili tweet’ine tehlikeli bir şekilde yığılmış Genca bloklarının bir resmini ekledikten sonra bunu yapmak zorunda kaldı. Komşulardan borç alınca şeker biter.

Sınır dışı edilen Türk gazeteci Can Dündar geçen yıl bana “Ülke ne yazık ki artık gülmüyor” dedi. “Artık burası üzücü bir ülke.”

READ  Muhalefet Lideri Üçüncü Nesil Turks ve Caicos Adalılarına Genişleme Konusunda Açıklama - Magnet Media

Mutluluk her zaman Türk yaşam tarzında vurulmuş gibi görünüyordu. Mustafa Kemal Atatürk, Ekim 1933’te Türkiye Cumhuriyeti’nin 10. kuruluş yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada, “Ne mutlu ‘Türküm!’ diyene! Milliyetçilik tarafından yönlendirilen bir ülkede, bu gururlu iddianın kökleri var. 1970’lerin başında, hükümet bunu ilkokul ve lise öğrencilerinin günlük sabah yeminlerine dahil etti.

Türk kökenliler ile Kürtler ve Ermeniler gibi azınlıklar arasındaki ayrımın bir kısmı, yalnızca milliyetçi bir duygu değil, aynı zamanda ırksal üstünlüğe yapılan vurguydu. AKP’yi Kürt militanlarla barış sürecinin bir parçası olarak 2013’te öğrenci taahhüdünü sona erdirmeye iten de bu bileşendi.

Türk Eğitim Derneği, hareketi engellemek için dava açtı, ancak sekiz yıl sonra başarısız oldu. Mart ayında Türk Danıştay, görev yeminini öğrencilerin günlük rutininden çıkararak, yemini yalnızca ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi’nden değil, AKP’nin aşırı sağ ortağı Milliyetçi Hareket’ten de kınadı.

Bununla birlikte, eski güzel günlerden nefret ediyor gibi görünen, Attock’un Batılı yalın laikliğine Batı karşıtı İslamcılıkla karşı çıkan ve yakında milyonlarca Kürt seçmenin oyunu kaybedebilecek olan AKP, bu mutlu duyuruyu ağızdan ağıza bu mutlu duyuruyu yapan parti oldu. Türkiye gibi Türk çocukları da dünyanın en mutlu yeri olarak ortaya çıkmıştır.

Çıkış Tarihi: 2 Ağustos 2021, 16:00