Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Buckingham Sarayı, 6 Mayıs’ta Kral Charles’ın taç giyme tarihini açıkladı

Buckingham Sarayı, 6 Mayıs'ta Kral Charles'ın taç giyme tarihini açıkladı

Kral Charles IIITaç giyme planları ortaya çıktı.


Buckingham Sarayı, yeni kralın taç giyme töreninin tarihini Salı günü açıkladı ve etkinliğin 6 Mayıs 2023 Cumartesi günü, İngiliz krallarının 900 yıl önce taç giydiği Londra’daki Westminster Abbey’de gerçekleşeceğini duyurdu.


Tarih, beklenenden daha erken – çoğu kişi Kral Charles’ın 2 Haziran’ı o güne bir haraç olarak seçeceğine inanıyordu. Kraliçe Elizabeth 1953’te taç giyme töreni.


Yaklaşık bin yıllık geleneğin ardından hizmet, Canterbury başpiskoposu. Saray ayrıca 73 yaşındaki Charles’ın karısının yanında taç giydiVe Kraliçe Camilla.


Buckingham Sarayı, “Taç giyme töreni, asırlık geleneklere ve ihtişama dayanırken, kralın bugünkü rolünü yansıtacak ve geleceğe bakacaktır” dedi.
Dan Kitwood / Getty Images

Güncelleme ölümden bir ay sonra geliyor Kraliçe Elizabethkim öldü “güvenli bir şekilde8 Eylül’de 96 yaşındaydı. Charles, annesinin ölümü üzerine kral olarak onun yerine geçti ve resmen ilan edildi 9 Eylül’de Katılım Konseyi tarafından King, yas dönemini onurlandırmak ve kutlama hazırlıklarına zaman tanımak için hemen taç giymedi.


Kraliyet tarihçisi Robert Lacey, People’a yaklaşmakta olan hizmet hakkında şunları söylüyor: “Charles, annesi öldüğü anda Kral Charles oldu, ancak taç giyme töreni iş ve tüm insanların gözünde hükümdar olmakla ilgili.”

READ  Rusya, Almanya'ya doğalgaz akışını daha derinden keseceğini duyurduİnsanlar, Kral Charles’ın taç giyme töreninin geç Kraliçe’nin 1953 töreninden daha kısa ve basit olacağını anlıyor.


8000 kişi tribünlerde toplanırken Kraliçe Elizabeth1953’te üç saatlik taç giyme töreni, oğlu olacak Konuk listesini kırp denir Westminster Abbey’in bir saatlik parti için 2.000 olan gerçek kapasitesine.


Getty aracılığıyla de Agustini

Charles bazılarını iptal etse de eski ritüeller Lacey, modern dünyayla tanışmak için yeni kralın, esasen manevi bir hizmet olan taç giyme törenlerinin dini önemini vurgulayacağını tahmin ediyor.


“Taç giyme töreninin çok daha dini bir karaktere sahip olacağını hayal ediyorum,” diye ekliyor tarihçi, kralın dinler arası ilişkilere olan derin ilgisine dikkat çekiyor.


Elizabeth, 6 Şubat 1952’de babasının ölümünden sonra kraliçe olmasına rağmen, taç giyme töreni 16 ay sonra gerçekleşti. 3 Haziran 1953’te Kraliçe Elizabeth, resmen taç giydi Westminster Abbey’de 27 milyon TV izleyicisini çeken büyük bir galada – anlaşılır bir şekilde, şimdiye kadar yayınlanan ilk taç giyme töreni olarak. onun kocası, Prens PhilipGöreve başlama törenini Taç Giyme Komitesi başkanı olarak organize etmede etkiliydi ve monarşiyi kitlelere ulaştırmanın bir yolu olarak televizyonda yayınlanması için bastırdı.

READ  G20. Yeni Delhi maymunlarının zirveyi bozmasını istemiyor. Ama onun bir planı var
Prens Philip karısına boyun eğmek, Kraliçe Elizabethtaç giyme töreninde.
Fox Images / Getty Images

27 yaşındaki genç Kraliçe, ortaçağ kilisesine peri masalı tarzında gitti ve üç milyon insan, altın bir atlı arabada geçişini görmek için sokakları doldurdu. Westminster’a Düşes’in beyaz saten elbisesiyle geldi. sembolizmle dikilmiş Gelinliğini altı yıl önce tasarlayan Sir Norman Hartnell tarafından yazıldı.


Üç saatlik parti konuklardan önce başladı –Başbakan Winston ChurchillVe 129 ülkeden temsilciler, diğer kraliyet ailelerinin üyeleri ve müstakbel kral. Sadece dört yaşında olan Charles, annesinin resmi olarak taç giyme yeminini almasını izliyordu ve bu da onu bir taç giyme törenine katılan bir kraliçenin ilk görünür varisi yaptı.


anne Kraliçe, Prens Charles ve Prenses Margaret.
Güncel haber ajansı/Getty Images

Canterbury Başpiskoposu yeni kraliçeyi miras aldı Aziz Edward’ın Tacı. Ritüellerde, haçlı kralın asası, küre ve taç giyme kaşığı da dahil olmak üzere, diğer taç giyme amblemleri parçaları da kullanıldı.


Önceki taç giyme töreninden farklı olarak, Kraliçe Elizabeth O taç giyen tek kişiydi. Prens Philip31 yaşındaki King Consort gibi değildi Kraliçe Anne Öyleydi kralın karısı Alternatif olarak, yönetici kralın kocası için uygun unvan “Prens Eşi”dir. Ancak, Canterbury Başpiskoposundan sonra Philip, yeni kralı onurlandıran ilk kişi oldu.

READ  İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella, Başbakan Draghi'nin istifasını reddetti


yeterince alamadım İnsanlarKraliyet ailesinin üyelerini mi koruyorsun? Royals için ücretsiz bültene abone olun En son güncellemeleri almak için Kate MiddletonVe Meghan Markle Ve dahası!


Kraliçe Elizabeth Taç giyme arabasında.
Fox Images / Getty Images

Westminster Abbey’den ayrılan Kraliçe, yaklaşık 5 pound takas etti. Aziz Edward’ın Tacı Kraliyet İmparatorluk Devleti3 kilo daha hafif. Yaldızlı arabası, manastırdan Buckingham Sarayı’na zikzak çizerek mümkün olduğunca çok insanın yeni kralı bir anlığına görmesine izin verdi.


Taç giyme töreni konuşmasının radyo yayını sırasında Kraliçe, İngiliz Milletler Topluluğu halkına ömür boyu bağlı kalacağına söz verdi.


Elizabeth, “Bugün gördüğüm törenler eski ve kökenlerinin bir kısmı geçmişin sislerinde gizleniyor” dedi. “Ama ruhları ve anlamları çağlar boyunca, belki de şimdikinden daha parlak asla parlamadı. Birçoğunuz bana bağlı olduğunuz için size sadakatle hizmet edeceğime söz verdim. Hayatım boyunca ve tüm kalbimle çabalayacağım. güveninize layık olmak için.”


Evrensel Tarih Arşivi / Getty üzerinden UIG

Heyecanlı gün, kraliyet ailesinin geleneksel olarak Buckingham Sarayı’nın balkonunda sergilenmesiyle sona erdi. Bir RAF uçağı, yağmur bulutlarına rağmen alışveriş merkezinin üzerinde uçtu.


günbatımından sonra Havai fişekler Londra’yı aydınlattı Thames üzerinde.