Eylül 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Caz enstrümanının kralı Joe Di Francesco 51 yaşında öldü.

Caz enstrümanının kralı Joe Di Francesco 51 yaşında öldü.

Son yıllarda caz çevrelerinde org’u tekrar moda haline getirmesiyle tanınan Joe Di Francesco vefat etti. 51 yaşındaydı.

Eşi Gloria, ölüm haberini Cuma günü Facebook’ta yayınladı. Nerede ve ne zaman öldüğünü söylemedi ya da sebebini söylemedi.

Bay DeFrancesco’nun müzikal bir genleri vardı: babası John de Francesco, 1950’lerden beri caz çalıyordu. Gençliğinde dinleyicileri büyüledi.

Jane Seymour şunları yazmıştı: “Bulaşıcı ve esprili ifadeleri onu dinlemesi kadar izlemesi de eğlenceli kılan DeFrancesco, ayak basabilir, beşte birini düzleştirebilir ve Bird, Diz, Monk ve Miles’dan alıntıları Eight’in cilalı dublörlüğüyle birleştirebilir,” diye yazdı. 1986’da Philadelphia Daily News, genç Bay DeFrancesco’nun o sırada öğrenci olduğu Philadelphia’daki Settlement Müzik Okulu’nda bir caz grubunu gözlemledikten sonra.

Ve Bay Seymour şunları ekledi: “Ve onu her izlediğinizde ve dinlediğinizde, içinizden bir parça sesin şöyle zikrettiğini buluyorsunuz: “O 15 yaşında!”

İki yıl içinde, Bay DeFrancesco Miles Davis ile turneye çıktı ve Bobby McFerrin ve Grover Washington Jr.’ın açılışını yaptı. 1989’da 17 yaşındayken Duke Üniversitesi’nde trompetçi Clark Terry gibi ünlü müzisyenlerle birlikte yakında açılacak olan Thelonious Monk Caz Konservatuarı’nı duyuran bir konserde çaldı.

“Bay Di Francesco, Doc Ellington’ın ‘Sofistike Hanımı’nı çalarken, yaşlı müzisyenler gülümsedi ve fısıldayarak cesaret verdi.” Jonathan Propper1 kitap The New York Times’daki o sunumdan. “Belirgin izlenim, Bay DeFrancesco’nun gerçekleşme yolundaki umutların bir örneği olduğudur.”

Grup lideri olarak 30’dan fazla kayıt, yan unsur olarak diğerleri ve sayısız konser içeren devasa bir kariyere doğru emin adımlarla ilerliyordu. Yol boyunca org’u cazda modaya geri getirdi.

Bay DeFrancesco bir multi-enstrümantalistti. Ayrıca trompet, saksafon, piyano ve sentezleyici çalıyor. Ama kariyerini eski tarz bir B3 oynayarak inşa etti.

1991’de The Associated Press’e şunları söyledi: “Sentezleyicileri seviyorum ve tüm bu şeyleri çalıyorum, ama B3’ün sesini yenemezsin. Enstrümanın çok sıcak bir tonu var. Zıtlıkları var. İçinde tüm bu hisler var. Çok az şey var. içindeki her enstrümandan bir parça. Bütün bir orkestranın parmaklarınızın ucunda olması gibi.”

Mr. Di Francesco’nun ilk albümü “All of Me” 1989’da yayınlandı ve bunu onlarca müzikal ilgi alanıyla geniş bir yelpazede takip etti. Orijinal müziğini kaydedin. 2004 albümünün adı “Joey DeFrancesco, Sinatra’yı Kendi Yolunda Oynatır.” 2010 yapımı “Never Can Say Goodbye”, Michael Jackson’ın müziğini yeniden canlandırdı. Van Morrison, gitarist Danny Gatton ve diğerleri ile albümlerde işbirliği yaptı.

Gitarist Christian McBride, Bay DeFrancesco’yu Yerleşim Okulu’ndaki öğrenciliklerinden beri tanıyordu.

Bir açıklamada, “Joey Di Francesco, Jimmy Smith’ten bu yana en yaratıcı ve etkili orgcu oldu” dedi. “Üyeyi bir sonraki seviyeye taşımak ve onu genç nesil için yeniden ünlü kılmak açısından, hiç kimse Joey gibi yapmadı.”

Onlarca yıl önce Philadelphia’daki genç Bay DeFrancesco hakkında yazan ve daha sonra Newsday eleştirmeni olan Bay Seymour, Cuma günü bir Facebook gönderisinde Bay DeFrancesco’yu hatırladı.

Şöyle yazdı: “Şöhrete olan meteorik yükselişi beni hiç şaşırtmadı.” “Zaman içinde yaptığı şey, blues ve funk’tan post-pop ve avangard büyülere kadar müzik yelpazesinin her ucunda org caz geleneğinde ne kadar derin ve mükemmel ustalaştığıdır. Çağrı taahhütlerini şu şekilde yerine getirdi: hareketsiz duruyor, ödün vermeden özverili. “.

Bay Di Francesco, 10 Nisan 1971’de Philadelphia yakınlarındaki Springfield’da doğdu. Kariyer yolunu seçmek için fazla beklemedi.

READ  Brad Pitt, Bullet Train galasında kırmızı halıyı giyerken renkli yeşil bir takım elbise giyiyor.

1994’te Boston Herald’a, “Ben dört yaşındayken babam bu korkunç şeyi, B3’ü getirdi ve çalıştırdı. Bir motoru ve bir jeneratörü var. Çalıştırıyorum ve ses beni harekete geçiriyor. Dört yaşında olmak ve yapmak ne olmak istediğine karar ver Hayatının geri kalanında yapacaksın – çok şanslıydım.”

Tabii ki babasını ilk etkisi olarak kabul etti.

“Seninle aynı enstrümanı çalan bir babaya sahip olmaktan daha iyi olamazsın” dedi. “Doğduğumdan beri duyduğum müzik cazdı.”

Bir “etkinlik” kariyerini ilerletmeye yardımcı oldu: Bir genç olarak, Miles Davis’in öne çıkan konuk olduğu Philadelphia’da yerel bir televizyon programında sahne aldı. Tecrübeli Jazzman etkilenmişti ve Bay DeFrancesco onunla altı ay turneye çıktı.

Son zamanlarda “In the Key of the Universe” (2019) dahil olmak üzere beşi Grammy adaylığı alan istikrarlı bir albüm akışı yayınladı. 10 orijinal parçadan oluşan son albümü “More Music” (2021), altı farklı enstrüman çaldı ve oldukça iyi vokaller yaptı.

Hayatta kalanların tam listesi hemen mevcut değildi.

Bay DeFrancesco, yan adam olduğu zamanlarda bile biraz şovmen gibiydi. Örneğin 2010 yılında saksafoncu David Sanborn liderliğindeki bir üçlü ile çaldı. Bay Sanborn liderdi ama Nate Chennin gibi Times’daki kitaplar Üç konserden “sıklıkla Bay DeFrancesco’nun şovu, bazen daha fazlası.”

Bay Di Francesco, 2004’te The Buffalo News’e verdiği demeçte, çağdaşlarından bazılarından daha zekiyse, o zaman kasıtlıdır, dedi.

“Bence bu yeni oyuncular çok ciddi” dedi. “İçindeki neşe ve eğlence, cazın kaybettiği bir şey. Demek istediğim, sonuçta biz sanatçıyız. Sahnede eğleniyor gibi görünmüyorsanız, seyirciler arasında nasıl biri var? yapmak gerekiyordu?”