Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin çip stokları, Huawei’nin yeni Mate 60 Pro telefonunu piyasaya sürmesinin ardından yükseldi

Çin çip stokları, Huawei’nin yeni Mate 60 Pro telefonunu piyasaya sürmesinin ardından yükseldi

Huawei markası, 6 Temmuz 2023’te Çin’in Şangay kentinde düzenlenen Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda (WAIC) görüldü. REUTERS/Ali Song/File photo Lisans haklarını edinin

SHENZHEN, Çin/SHANGHAI (Reuters) – Çin çip stokları, Huawei Technologies Inc.’in (HWT.UL) yeni Mate 60 Pro telefonunu piyasaya sürmesinin ardından Çarşamba günü yükseldi. Çin’in yerli yarı iletken sektörü için bir kazanç olacaktır.

Washington, 2019’dan bu yana Huawei’nin ABD şirketlerinden gelişmiş çip ve yazılım satın almasını engelleyerek tüketici elektroniği işini büyük ölçüde azalttı ve stok çipleri kullanarak yalnızca sınırlı sayıda 5G modeli piyasaya sürmesine izin verdi.

Ancak araştırma firmaları geçen ay Reuters’e, Huawei’nin yarı iletken tasarım araçlarındaki kendi geliştirmelerinin yanı sıra Semiconductor Manufacturing International Co’dan (SMIC) çipler kullanarak yerel olarak çip satın alarak 5G akıllı telefon endüstrisine dönmeyi planladıklarına inandıklarını söyledi. Huawei o sırada yorum yapmaktan kaçındı.

Salı günü şirket, Mate 60 Pro’yu herhangi bir önceden bildirimde bulunmadan veya duyuru yapmadan, alışılmadık derecede basit bir şekilde öğlen saatlerinde 6.999 yuan’a (960 $) satmaya başladı. Pekin ve Shenzhen’deki mağazalardaki Huawei çalışanları ve satış personeli Reuters’e şaşırdıklarını söyledi.

Mate 60 için sunulan teknik özellikler, uydu araması yapabilme yeteneğini açıklıyordu ancak dahili çipin gücü hakkında herhangi bir bilgi vermiyordu.

Ancak telefonu satın alabilen çevrimiçi kullanıcılar, telefonun 5G donanımlı telefonların ağ hızlarıyla eşleşebileceğini söyledikleri testleri yürüttükleri videoları ve Kirin 9000 çipini kullandığını gösteren ekran görüntülerini yayınlamaya başladı. Reuters bu iddiaları doğrulayamadı.

Telefonun lansmanı Çarşamba günü X’in Çin versiyonu Weibo’da en çok aranan konu haline geldi ve coşkulu netizenler lansmanın ABD kısıtlamalarının aşılması anlamına geldiğini söyledi.

Telefonların hızla satıldığının bir işareti olarak Huawei’nin web sitesi öğleden sonra alıcıların telefonlarını 17 Eylül’e kadar alamayacaklarını söyledi.

READ  D3 Publisher ve Shade, PS5, PS4, Switch ve PC için SAMURAI MAIDEN Sword Dövüş Oyununu Duyurdu

Washington ile yaşadığı sorunlar ABD ile Çin arasındaki ilişkilerde önemli bir parlama noktası haline gelen Huawei, telefonun 5G ağlarını destekleyip desteklemediği konusunda yorum yapmaktan kaçındı ancak yaptığı açıklamada Mate 60 serisinin en güçlü Mate modeli olduğunu söyledi. durmadan.

Mate 60 Pro telefonunun lansmanı aynı zamanda ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo’nun Çin ziyaretiyle de aynı zamana denk geldi. Salı günü yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’in teknoloji üzerindeki ihracat kontrollerini azaltma talebini reddettiğini söyledi.

Çip stokları yükselişte

Çin’in yarı iletken sektörü (.CSIH30184) Çarşamba günü %2,5’ten fazla artış göstererek haftalık kazançlarını yaklaşık %8’e çıkardı. China International Semiconductor Manufacturing Company’nin hisseleri hafta boyunca yaklaşık %10 arttı.

Perakende yatırımcısı Lu Diong, Huawei’nin yeni telefonunun piyasaya sürülmesinin ardından Huawei ile ticari bağları olan yarı iletken şirketi Sai MicroElectronics Inc’in (300456.SZ) ve teknoloji odaklı STAR 50 endeksinin (.STAR50) hisselerini satın aldığını söyledi.

Lu, “Hisseler yükseldi ve büyük miktarda paranın aktığını gördüm, bu da lansmana ve arkasındaki teknolojiye karşı çok iyi bir tutum sergilediğini gösterdi” dedi. “Teknolojinin orijinal olup olmadığını doğrulayamıyorum ama umarım öyledir.”

Canalys’in mobiliteden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Nicole Peng, pazardaki yüksek ilgi göz önüne alındığında Huawei’nin teknolojisine ilişkin açıklamalar yapmasının önemli olacağını söyledi.

“Eğer Huawei’nin sektörün mevcut geliştirme zaman çizelgesinin ötesinde kendi 5G SoC’sini (çip üzerinde sistem) geliştirebildiği gerçekten doğruysa, bu, Ar-Ge yeteneklerinde büyük bir sıçramaya işaret ediyor. Bu, yarı endüstriyel sektörde büyük bir aksama yaratıyor. ve özellikle de rakiplerini söyledi.

“Öte yandan, Huawei’nin 5G SoC geliştirme becerisine ilişkin şüpheler ve ürün ve piyasaya sürülmesi konusundaki belirsizlik, uzun vadede güvenilirliğine zarar verebilir. İddialar yanlışsa durum kötüye gidebilir.”

READ  SpaceX roketi ikinci kez ateşlemeyi test ediyor

(1 $ = 7,2897 Çin yuanı)

(Shenzhen’den David Kirton, Şanghay’dan Jason Xue ve Pekin’den Mo Yilin tarafından raporlanan; Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanan) Düzenleyen: Lincoln Feast ve Sharon Singleton

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarını edininyeni bir sekme açar