Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin pazarının toparlanması, küreselleşmenin düşüşüne ilişkin endişeleri gizliyor

Çin pazarının toparlanması, küreselleşmenin düşüşüne ilişkin endişeleri gizliyor

ABD’de listelenen Çin hisselerinin yüzde 33 arttığı ve Hang Seng Teknoloji Endeksi’nin şimdiye kadarki en büyük bir günlük kazancını kaydettiği bir günün ardından, dünyanın en büyük hedge fonlarından birinde deneyimli bir Asyalı yatırımcı geçen Perşembe günü bir dönüm noktası olarak nitelendirdi.

Yürüyüşün ölçeği hoş ve etkileyiciydi, dedi, ancak motivasyonu – bir Çin Komünist Partisi başkanından bir taahhüt Bir dizi ‘piyasaya uygun politikalar’ getirmek ve bunun diğer üst düzey devlet kurumlarından derhal onaylanması büyük sonuçlar doğurdu.

Ona göre, ilk kez, Çin’in politika yapıcılarının ve piyasa yönetiminin sol ve sağ elleri uyum içinde çalışıyor ve önemli bir yön değişikliğinin sinyalini veriyor gibiydi. Haklı olabilir. Ancak soru şu ki, küresel ekonomi ayrışıyorsa bunun çok önemli olup olmadığı.

Çarşamba günü iyimser açıklama Liu HeBaşkan Xi Jinping’e en yakın ekonomik danışman cesaret vericiydi. Bu, geçen yıl devlet ve borsa arasındaki sancılı çatışmalardan sonra, Xi’nin “ortak refah” söylemi ile piyasa güveninin hem arzu edilir hem de kırılgan olduğunun kabulü arasında bir uzlaşmaya varıldığını ima etti.

Görünüşe göre, bu kolaylaştırma Xi’nin kendisinden geldi ve bu sıkıntılı zamanlarda dünyanın en büyük ikinci borsasında uzun süreli bir alevlenmenin politik bir değeri olabileceğinin bazı kabullerini içeriyordu.

Alibaba liderliğindeki teknoloji hisseleri, kısmen sektörün en fazla olduğu için Liu’nun pazar merhemleri listesinde en güçlü olana tırmandı. acı bir şekilde vurmak Çin’in son eylemleriyle ve kısmen Pekin ile Washington arasında ABD’de listelenmiş Çinli şirketlerin düzenlenmesine ilişkin bir anlaşma vaadi, daha genel değerlemeler yapmak için dolaşıma sokulmalıdır.

Fırtınaya yakalanmış bir JPMorgan Chase Raporu Geçen Pazartesi günü, iki düzineden fazla önde gelen Çin İnternet hissesinin notunu düşürdü ve sepeti “çekici olmayan, yakın vadeli değerleme desteği olmayan” olarak nitelendirdi. Rapor, birkaç gün sonra yapılan mitingdeki eğlenceyle alay etti. Başka bir teori, raporun dikkat çekiciliğinin ve olumsuz tonunun, Pekin’in zemini er ya da geç ilan etmesine yardımcı olduğu yönünde.

READ  Brooklyn'de bir hafta içinde ikinci kez bir metro treni raydan çıktı

Bununla birlikte, Çin’in bu hamlesine ilişkin iyimser görüşün önünde bir dizi faktör bulunuyor. JPMorgan’ın notu, Çin hisse senetleri için dikkate değer bir kaba düzeltmeden ortaya çıktı – değerlemelerin Şubat 2021’deki zirvesinin çok altında olmasına yol açan uzun bir satış. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve beraberindeki jeopolitik kargaşa, aşağı yönlü çok az görünür fren olduğu anlamına geliyordu. sarmal. Çin’in bu bağlamdaki hareketi, politika yapıcılar acı eşiğine ulaştığında tetiklenen bir acil durum devre kesicisi olarak zihniyette bir değişiklik değildi.

Tüccarların belirttiği gibi, Perşembe günkü ralli, hedge fonları ve açığa satış yapanlar üzerindeki baskıdan kaynaklandı. Sadece uzun para – yabancı ve yerli – yine de son bahisleri yapmak zorunda. Sıklıklarına ek olarak, Liu’nun ve başkanlığını yaptığı Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi’nin referansları, teknoloji ve diğer şirketler tarafından neredeyse sessizlikle karşılandı. Piyasa rallisi, iç karartıcı tıbbi durumunun kolayca tedavi edilebilir olduğu söylenen bir kişinin sevincini resmediyor; Kurumsal tepki daha çok “beni bir kez kandır” bakışından ibarettir.

Pekin’in değiştiremeyeceği tezgâh dinamiklerinin üstünde. Çin’de güven artırıcı spazmlar nadir olsa da, benzeri görülmemiş değildir. Küresel mali krizi takip eden ve yurt içi büyümeye yönelik panik veya ABD ticaret savaşlarının hüküm sürdüğü 2014 sonrasındaki başarılı deneyimlerle benzerlikleri var.

Bununla birlikte, daha önceki durumlarda, küreselleşmenin hala temelde durdurulamaz olduğunu hissettiği ve ayrışmanın uzak bir risk olarak göründüğü pazarlara Çin güven artırıcısı başlatılmıştı. İkisi de artık güvenle söylenemez.

Ukrayna’nın işgalinden önce bile, küreselleşme, teknolojik milliyetçilik, tedarik zincirlerinin yeniden çizilmesi ve diğer ana eğilimler arasındaki kopukluk korkuları tırmandı. Çin hisse senetlerine yatırım ile ilgili hesaplamalar. Pekin’in Moskova ile olan konumunu çevreleyen belirsizlik azalmadı. Shi’nin Cuma günü yaptığı açıklamalar ABD Başkanı Joe Biden ile uluslararası toplumun “barış ve sükunet için çalışması gerektiğini” belirten bir telefon görüşmesinde, bu yüzeysel bir yatıştırmaydı, ancak ayrılma konusundaki altta yatan endişeyi değiştirmesi pek olası değildi. Yatırımcıların Çin konusundaki tereddütlerinin hala birçok geçerli mazereti var.

READ  SF'nin En Büyük İşvereni Salesforce Yüzlerce Tasarruf Sağlıyor

Pekin tarafından geçen hafta alınan önlemler, borsanın belirli sektörlerini vuran iç politikalarla ilgili daha özel endişelerin bazılarını etkisiz hale getirmek için önemli. Ancak bu, Çin pazarını yatırımcıların küreselleşmenin geleceğine ilişkin görüşleri için daha doğrudan bir vekil yapıyor.

[email protected]