Mart 21, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin piyasaları ticarete döndü ve Hang Seng Endeksi düştü

Çin piyasaları ticarete döndü ve Hang Seng Endeksi düştü

Çinli çip üreticisi SMIC’in Hong Kong hisseleri, ABD ihracat kontrollerinin yürürlüğe girmesinin ardından %5 düştü

Çin’deki en büyük çip üreticisinin hisseleri SMIC Washington yeni ihracat kontrollerini açıkladıktan sonra düştü. Pekin’in askeri teçhizatta kullanılan yüksek kaliteli çipleri satın alma ve üretme kabiliyetini sınırlayın.

SMIC hissesi hafifçe toparlanmadan önce %5.23 düştü. En son %2,91 düşüşle işlem gördü.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin “Çinli şirketleri keyfi olarak engellemek ve engellemek için ihracat kontrol önlemlerini kötüye kullandığını” söyledi. Bu tür bir uygulama, adil rekabet ilkesi ve uluslararası ticaret kuralları ile tutarsızdır.

– Abigail Ng

CNBC Pro: Porsche artık VW’den daha değerli: İşte profesyonellerin otomobil üreticileri hakkında düşündükleri

Borsaya çıkışından bir hafta sonra lüks otomobil üreticisi Porsche’nin piyasa değeri, eski ana şirketi Volkswagen Group’u geçti.

Bazı fon yöneticileri zaten Alman şirketini tesladünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi, Porsche’nin en çok satan Macan EV için elektrifikasyon planının hemen bir başarı olmasının beklendiğini söyledi.

Yılda yaklaşık 10 milyon otomobil üreten ana şirketi Volkswagen ile karşılaştırıldığında, Porsche 300.000’in biraz üzerinde kazanıyor ancak Volkswagen’in kârının dörtte birini oluşturuyor.

CNBC Pro aboneleri daha fazlasını buradan okuyabilir.

– Ganesh Rao

Döviz Kontrolü: Güney Kore wonunun ABD doları karşısında zayıflaması

Kore wonu, Asya sabah ticaretinde ABD doları karşısında değer kaybedenler arasında yer aldı.

bu Güney Kore para birimi Geçen hafta 1400 seviyesinin altında konsolide edildikten sonra dolar başına en son 1.427.76 seviyesinde işlem gördü.

Japonya yen Dolar karşısında 145,46’ya hafif zayıflarken, Avustralya doları 0,6370 dolara yükseltildi.

READ  GM, yangından geri çağırma sonrasında Chevy Bolt EV satışlarının rekor yılını bekliyor

Offshore Çin yuanı dolar başına 7.1319 civarında geziniyordu.

– Abigail Ng

CNBC Pro: Goldman, bu ‘ucuz’ küresel hisse senetlerinin kısa ve uzun vadede kazanacağını söylüyor

Avrupa yüksek elektrik ve gaz faturalarıyla boğuşurken Goldman Sachs, enerji verimliliğine odaklanan küresel şirketlerin daha iyi performans göstereceğini söylüyor.

Analistler, 3 Ekim tarihli bir notta, “Enerji verimliliği şirketlerinin kısa vadede daha iyi performans gösterebileceklerine ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini izleyen mevcut enerji krizini ele almak için enerji verimliliğine odaklanabileceklerine inanıyoruz.”

“[And] Uzun vadede, iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve iddialı “net sıfır” hedeflerine ulaşmak için enerji verimliliğine odaklanarak.

CNBC Pro aboneleri daha fazlasını buradan okuyabilir.

– Weezin Tan

Özel bir anket, Çin’deki hizmet faaliyetinin Eylül ayında daraldığını gösterdi

Cumartesi günü yayınlanan bir rapora göre, Caixin Hizmet Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Ağustos’taki 55’ten keskin bir düşüşle Eylül’de 49.3’te geldi.

50 nokta işareti, büyümeyi daralmadan ayırır. PMI okumaları, aktiviteyi aydan aya karşılaştırır.

Raporda, ülkedeki Covid kısıtlamalarının Çin’de Mayıs ayından bu yana ilk kez Eylül ayında hizmet faaliyetinin daralmasına neden olduğu belirtildi.

Caixin’in basın açıklamasında, “Aktivitenin azaldığını bildiren şirketler, pandeminin ve virüsü kontrol altına almak için müteakip tedbirlerin operasyonları kısıtladığını ve Eylül ayında talep üzerine ağırlık verdiğini defalarca yorumladı” dedi.

– Abigail Ng