Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin, Ukrayna krizinde her zaman barışın destekçisi olmuştur; Son Suudi Arabistan-İran Diyaloğu Küresel Güvenlik Girişiminin Net Uygulaması: Dışişleri Bakan Yardımcısı

Dışişleri Bakan Yardımcısı Hua Chunying, Ortak Bir Geleceğe Sahip Bir İnsan Topluluğu İnşa Etmenin 10. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen uluslararası bir seminerde konuşuyor.  Fotoğraf: Chen Qingqing/GT

Dışişleri Bakan Yardımcısı Hua Chunying, Ortak Bir Geleceğe Sahip Bir İnsan Topluluğu İnşa Etmenin 10. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen uluslararası bir seminerde konuşuyor. Fotoğraf: Chen Qingqing/GT

Çin’in önerdiği Küresel Güvenlik Girişimi (GSI), çatışma yerine diyaloğu, ittifak yerine ortaklığı ve sıfır toplam yerine kazan-kazan’ı teşvik eden yeni bir yol sunan kapsamlı ve sürdürülebilir bir güvenlik kavramını vurguladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Hua Chunying Salı günü yaptığı açıklamada, Çin’in Ukrayna krizi söz konusu olduğunda her zaman barışı ve diyaloğu desteklediğini söyledi.

Hua, son zamanlarda Suudi Arabistan ve İran’ın Pekin’de başarılı bir şekilde diyalog kurduklarını ve ikili ilişkileri yeniden kurduklarını, bunun sadece GSI’ı anımsatan bir barış zaferi değil, aynı zamanda ortak bir gelecek insan toplumu inşa etmek için açık bir uygulama olduğunu söyledi.

Yorumlar, Çin Kamu Diplomasisi Derneği ve Çin Renmin Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Geleceğin İnsan Toplumunu İnşa Etmenin 10. yıldönümü münasebetiyle Salı günü Pekin’de düzenlenen uluslararası bir seminerde yapıldı.

Hua, “İstikrarlı barış ve ortak güvenlik sağlamak için ülkeler, egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli, diğer ülkelerin iç işlerine karışmamalı. Ülkeler ortaklaşa adaleti ve adaleti desteklemeli, hegemonyayı ve güç odaklı siyaseti reddetmeli. Diyalog ve istişare” dedi. .

Rusya-Ukrayna ihtilafının birinci yıl dönümünde Çin, Çin’in konumunu 12 maddede resmi olarak tanımlayan “Ukrayna Krizinin Siyasi Çözümüne İlişkin Çin’in Pozisyonu” başlıklı bir pozisyon belgesi yayınladı.

Gazetede Çin, düşmanlıkların sona erdirilmesi, barış görüşmelerinin yeniden başlatılması, tek taraflı yaptırımların sona erdirilmesi ve Soğuk Savaş zihniyetinin terk edilmesi çağrısında bulundu. Ayrıca tüm ulusların egemenliğine saygı çağrısında bulundu ve nükleer silahların kullanımına karşı çıktı.

Slovenya’nın eski cumhurbaşkanı ve küresel bir liderlik ittifakı olan Club de Madrid’in başkanı Danilo Turk Salı günü Global Times’a verdiği demeçte, “Bu, daha ileri adımların düşünülebileceği kavramsal bir çerçeve oluşturan bir pozisyon belgesidir.”

READ  Türk diasporası örgütü, Hırvatistan'daki Türklerin tarihinin izini sürüyor

Türk, gelecekteki adımların bir barış planının tasarlanmasını ve böyle bir barış planının geliştirilmesine aktif olarak katılmak isteyen ülkeleri içerdiğini söyledi. Çin’in diğer ülkelerin katılımını memnuniyetle karşılayacağına inanıyorum. [in developing such plan]dedi.

G20 ve BRICS gibi çok taraflı platformlar, Brezilya, Türkiye ve Hindistan gibi ülkelere analizlerini ve konuya nasıl yaklaşmaları gerektiği konusundaki düşüncelerini paylaşma fırsatı sunuyor.

Ortak bir geleceğe sahip bir insan topluluğu, sadece bir söz ya da boş bir retorik değil, aynı zamanda Çin’in dünyanın geri kalanıyla daha fazla angajman ve katılımıyla kademeli olarak gelişen, rafine edilen ve derinleşen, iyi düşünülmüş bir diplomatik stratejik kavramdır. Çin Renmin Üniversitesi’ne (RDCY) bağlı Songyang Finansal Araştırmalar Enstitüsü tarafından Salı günü yayınlanan bir rapora göre küresel yönetişim alanında.

Ortak bir geleceğe sahip bir insan topluluğu kavramının son on yılda gelişimi, Çin kültürünün modern dünyadaki eski büyük geleneğinin güçlü bir şekilde yeniden canlanmasını tamamen yansıtıyor. Gerçek, dedi rapor.

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez liderliğindeki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula van der Leyen, bu hafta Çarşamba’dan Cuma’ya kadar Çin’i ziyaret edecek ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbach’ı Nisan ayı ortasında takip edebilir.

Uzmanlar, Rusya-Ukrayna çatışmasının AB’yi Washington’a yaklaştırdığını ve şimdi stratejik bağımsızlıklarını ve Çin’in önerisinin bilgeliğini yeniden gözden geçirmenin önemli olduğunu söyledi.

RDCY’nin dekanı Wang Wen, “Avrupa trajik bir şekilde Ukrayna krizinin ortasında kaldı ve şu anda İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük insani, siyasi ve güvenlik kriziyle karşı karşıya” dedi. Salı günü Global Times’a söyledi.

Wang, “ABD’nin önerdiği ve güce öncelik veren çözüme kıyasla ateşkesi ve diyaloğu teşvik etme fikrini bulduk ve yaklaşmakta olan üst düzey Avrupa delegasyonunun Çin’e yapacağı ziyaretin bu yaklaşımdan biraz ilham alması gerektiğine inanıyorum.” söz konusu.

READ  Hükümet, ilk Türkiye'yi uzaya göndermek için bir Amerikan şirketiyle anlaşma imzaladı.

Türk, “Barışa doğru nasıl gidileceği konusunda AB’de daha az netlik var ve AB’nin Çin’i de içine alacak şekilde düzenlenmesi gereken bir tartışmaya ihtiyacı olduğuna inanıyorum.” Global Times, tartışmanın barış için daha somut planlara varmasının biraz zaman alacağını belirtiyor.

Çin’in Pekin’de başarılı bir şekilde Suudi Arabistan-İran barış anlaşmasına aracılık etmesi ve dünyanın dikkatini çekmesiyle, bazı uzmanlar Çin’in bir insan toplumu inşa ederek ve bir geleceği paylaşarak daha küresel ve bölgesel çatışmalarda ve bölünmelerde yapıcı bir rol oynayacağına inanıyor. , uluslararası toplumun yüksek beklentileri var.

“Çatışma ve sürtüşme alanlarında giderek daha fazla ilgili liderin Çin’den yüksek beklentileri var. [Ukrainian President] RDCY’den Wang, “Zelensky, Çin’in çatışmaların çözümüne daha derinden katılacağını umarak yakın zamanda Çin’e bir davet gönderdi” dedi.

Çin yavaş yavaş sorunun çözümüne dahil oluyor, ancak sorunu daha karmaşık hale getirmekten kaçınıyor, bu yüzden dünyanın Çin’in bilgeliğini ve planını yeniden gözden geçirmesi ve bazı büyük güçleri aldatmaması gerektiğini düşünüyorum. Ve bazı Batılı güçlerin her zaman öne sürdüğü bazı yanlış kanılara aldanmayın, dedi.