Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Danilo Türk: Aşılar, Çin-Afrika işbirliğinin bir numaralı önceliği. 1

Eski Slovenya Cumhurbaşkanı ve Etkileşim Konseyi üyesi Danilo Dirk, Çin’in Afrika ülkeleriyle ilişkilerinde artan önemine dikkat çekti.

Çin-Afrika İşbirliği 8. Bakanlar Konferansı’nın (FOCAC) başlamasından birkaç gün önce CGTN muhabiri Aljosa Milenkoviç ile yaptığı özel röportajda Durk, Çin’in aşı desteğinin “mutlak bir öncelik” olduğunu söyledi. – Çin ve Afrika ülkeleri arasında periyodik işbirliği.

Dirk, 54 Afrika ülkesinden 47’si ile kuşak ve yol girişimi anlaşmaları imzalandığını kaydetti ve kıtanın karşı karşıya olduğu büyük kalkınma zorluklarına dikkat çekti.

Eski Sloven cumhurbaşkanı, “Bu, bölgenin ilk ve en önemli önemini ve Çin’in Afrika ile işbirliğine yatırım yapma anlayışını gösteriyor.” Dedi.

Afrika’da uzun bir sömürge geçmişi olan Avrupa ülkelerinin aksine Durk, Çin’in Afrika’daki işbirliğinin farklı bir yaklaşım izlediğine inanıyor. “Çin çok akıllıca altyapı, telekomünikasyon, üretim ve finansa odaklanıyor” dedi.

Durk, bunu yaparak Çin’in “daha fazla gelişme için iyi bir temel” oluşturduğunu söyledi. FOCAC’ın özel geleceği “Afrika kalkınmasının en önemli yönü” – onun altyapı dediği şeye atıfta bulunmak.

Çin’in COVID-19 pandemisine karşı mücadeleyi desteklemek için Afrika ülkelerine aşı sağladığını kaydeden eski Sloven cumhurbaşkanı, Afrika ülkelerinin yeterli aşılara ve üretkenliğe sahip olmasını sağlamak için bu tür bir desteğin “mutlak öncelik” olduğunu söyledi. aşı üretir.

Yaklaşan FOCAC Bakanlar Toplantısı sırasında Çin’in “Çin-Afrika işbirliğinin istikrarı ve uzun ömürlülüğü konusunda Afrika’ya güvence vermek” amacıyla Afrika’daki aşılar için ek destek sağlama yeteneğini yakında göstereceğini umuyor.

Durk, “Dünya, bildiğiniz gibi, gelecek için işbirliği ve işbirliği yapılarının istikrarı konusunda şüphe uyandıran bir kargaşa döneminden geçiyor. Afrika ulusunu temin edebiliriz” dedi.