Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Dünyamız tehlikede’: Birleşmiş Milletler’de liderler çözümler için baskı yapıyor

'Dünyamız tehlikede': Birleşmiş Milletler'de liderler çözümler için baskı yapıyor

Salı günü, Birleşmiş Milletler dünya liderleri Genel Kurulu’nun yıllık toplantısı, giderek artan krizler ve çatışmalarla kuşatılmış bir gezegenin, yaşlanan uluslararası sistemin başa çıkmak için giderek daha donanımsız göründüğü bir gezegenin üzücü değerlendirmeleriyle başladığında, dünyanın sorunları dikkatleri üzerine çekti.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle birçok liderin videoyla tartıldığı iki yılın ardından, cumhurbaşkanları, başbakanlar, krallar ve dışişleri bakanları şimdi ilk küresel diplomasi etkinliği için neredeyse yüz yüze bir araya geldi.

Ancak ton şenlikli olmaktan uzak. Aksine, gergin ve huzursuz edici bir dünyanın gıcırtısıdır.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Büyük bir küresel işlev bozukluğunda sıkışıp kaldık” diyerek, “dünyamızın risk altında ve felç olduğunu” da sözlerine ekledi.

O ve diğerleri, Rusya’nın Ukrayna’daki altı aylık savaşından İsrail ile Filistinliler arasındaki on yıllardır süren çatışmaya kadar uzanan çatışmalara dikkat çekti. Konuşmacılar iklim değişikliği, artan yakıt fiyatları, gıda kıtlığı, ekonomik eşitsizlik, göç, yanlış bilgilendirme, ayrımcılık, nefret söylemi, halk sağlığı ve daha fazlası hakkında endişelerini dile getirdiler.

İnsan hastalıklarının tedavisine yönelik reçeteler gibi öncelikler de değişiyordu. Ancak dünyayı bir araya getirme fikrine adanmış bir forumda birkaç lider ortak bir temayı gündeme getirdi: Dünyanın şimdi her zamankinden daha fazla işbirliğine, diyaloga ve güvene ihtiyacı var.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Borek, “Bir belirsizlik ve şoklar çağında yaşıyoruz” dedi. “Günümüzde büyük veya küçük, alçakgönüllü veya güçlü hiçbir milletin kendisini kurtaramayacağı açıktır.”

Ya da Guterres’in deyimiyle, “Birleşmiş milletler gibi, dünyanın ittifakı olarak hareket edelim.”

Nadiren bu kadar kolay. Guterres’in kendisinin de belirttiği gibi, jeopolitik bölünmeler Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin çalışmalarını, uluslararası hukuku, insanların demokratik kurumlara olan güvenini ve çoğu uluslararası işbirliği biçimini baltalıyor.

Genel Sekreter şunları söyledi: “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, Kuzey ve Güney, ayrıcalıklı ve geri kalanlar arasındaki anlaşmazlık, gün geçtikçe daha ciddi hale geliyor.” “Aşılardan yaptırımlara ve ticarete kadar küresel işbirliğinin her alanını zehirleyen jeopolitik gerilimlerin ve güvensizliğin kökleridir.”

READ  Biden, Kraliçe Elizabeth'e eyalette yalan söylediği için övgüde bulundu

Büyük ölçekli uluslararası işbirliğini -ya da diplomatik tabirle çok taraflılığı- sürdürme çağrıları bol olsa da, birlikte çalışma ve öz savunma arasındaki denge ve II. -kurulu.düzenleme.

Senegal Devlet Başkanı Macky Sall, “Farklılıklarımıza saygı duyan açık bir çoğulculuk istiyoruz” dedi. BM’nin tüm ulusların desteğini “küresel standartlar olarak belirlenmiş yerel değerler temelinde değil, yalnızca ortak idealler temelinde” kazanabileceğini de sözlerine ekledi.

Pandemi 2020’de tamamen sanal bir toplantıyı ve geçen yıl karma bir toplantıyı zorunlu kıldıktan sonra, dünya uluslarını ve kültürlerini yansıtan delegeler bu hafta yine Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin salonlarını dolduruyor. Toplantı başlamadan önce, liderler ve bakanlar maske takarak toplantı salonunu dolaşarak bireysel ve gruplar halinde konuştu.

Bu, uluslararası toplumun parçalanmış durumuna rağmen, Birleşmiş Milletler’in dünya liderleri için birincil toplanma yeri olmaya devam ettiğinin bir işaretiydi. Yaklaşık 150 devlet ve hükümet başkanı, yaklaşık bir hafta süren “genel tartışma” sırasında konuşmak üzere kaydoldu ve bu, toplantının benzersizliğini gösteren ve çeşitli zorlukları tartışmak için görüşlerini bildirmek ve özel olarak bir araya gelmek için bir yer olduğunu gösteren çok sayıda kişi – ve umarlar ki, biraz ilerleme.

Guterres bir umut notu ile başlamak istiyordu. Ukrayna’dan -Ukrayna ve Rusya arasında, BM ve Türkiye’nin arabuluculuk yapmasına yardım ettiği bir anlaşmanın parçası- tahıl taşıyan, milyonlarca insanın açlığın eşiğinde yaşadığı Afrika Boynuzu’na taşıyan ilk BM’ye ait geminin resmini gösterdi. “Kargaşayla dolu bir dünyada” vaadini örnekledi.

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgali pek çok konuşmacının gündemindeydi.

Çatışma, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’nın en büyük savaşı haline geldi ve büyük güçler arasında Soğuk Savaş’tan bu yana görülmemiş bir şekilde bölünmelere yol açtı. Ayrıca, şu anda Rusya tarafından işgal edilen güneydoğu Ukrayna’daki büyük bir elektrik santralinde bir nükleer felaket korkusunu artırdı.

READ  İşte Biden'ın ABD birliklerini Ukrayna'ya gönderme konusunda söyledikleri

Bu arada, Ukrayna ve Rusya’dan önemli tahıl ve gübre ihracatının kaybı, özellikle gelişmekte olan ülkelerde bir gıda krizine ve birçok ülkede enflasyona ve artan yaşam maliyetine yol açtı.

Ürdün Kralı II. Abdullah’ın belirttiği gibi, nadir görülen kıtlık deneyimlerinden geçen zengin ülkeler, “gelişmekte olan ülkelerdeki insanların uzun zamandır bildiği bir gerçeği keşfediyor: ülkelerin zenginleşmesi için uygun fiyatlı gıda her ailenin sofrasına ulaşmalıdır.”

Birçok ülkedeki liderler, daha geniş bir savaşı önlemeye ve Avrupa’da barışı yeniden sağlamaya çalışıyor. Ancak diplomatlar bu hafta herhangi bir atılım beklemiyorlar.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Parlamentoya yaptığı etkileyici konuşmada, hiçbir ülkenin Rus saldırganlığı karşısında kenarda duramayacağını söyledi. Sessiz kalanları, mevcut dünya düzenini ayaklar altına alan ve barışı imkansız kılan “bir şekilde emperyalizmin yeni bir davasına ortak olmakla” suçladı.

Slovakya Devlet Başkanı Zuzana Caputova, petrol ve gaz için uzun süredir Rusya’ya güveniyor. Ancak Slovakya’nın komşu Ukrayna’ya askeri yardım sağladığını kaydetti.

“Biz Birleşmiş Milletler üyeleri olarak, saldırganın karşısında açıkça mağdurun yanında durmamız gerekiyor” dedi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Ukrayna’da derhal ateşkes, sivillerin korunması ve “taraflar arasındaki tüm diyalog kanallarının korunması” çağrısında bulundu. Ancak, ekonomik toparlanmaya zarar verdiğini ve savunmasız nüfusların insan haklarını tehdit ettiğini söyleyerek “tek taraflı veya tek taraflı” Batı yaptırımlarına karşı çıktı.

Ne Ukrayna ne de Rusya konuşmaya gelmedi. Konsey, Rusya ve birkaç müttefikinin itirazlarına rağmen Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin görüntülü konuşma yapmasına izin vermeyi kabul etti.

Zelensky’nin Çarşamba günü bir konuşma yapması ve ABD Başkanı Joe Biden’in şahsen yapacağı bir konuşma yapması bekleniyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov Cumartesi günü kürsüye çıkacak.

___

Edith M. bu rapora katkıda bulunmuştur. Lederer, Associated Press’in BM baş muhabiri. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu hakkında daha fazla AP kapsamı için https://apnews.com/hub/united-nations-general-assembly adresini ziyaret edin.

READ  Pekin yanlısı Jun Lee, Hong Kong'un bir sonraki lideri seçildi