Ekim 3, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Elektrikli yolcu gemisi, denizde güç sağlamak için geri çekilebilir güneş panelleri kullanacak

Elektrikli yolcu gemisi, denizde güç sağlamak için geri çekilebilir güneş panelleri kullanacak

Çarşamba günü, Norveçli kruvaziyer şirketi Hurtigruten sıfır emisyonlu türünün ilk örneği olan bir gemi planlarını açıkladı. Elektrikle çalışan yolcu gemisinde, rüzgar ve güneşten gelen enerjiyi güçlü pillerde depolarken kullanmak için güneş panelli geri çekilebilir yelkenler bulunacak.

Enerji açısından en verimli güneş enerjisiyle çalışan elektrikli yolcu gemileri hakkında bilgi edinin

Şu anda Norveç’in Hurtigruten gemilerinin yalnızca %0,1’i sıfır emisyon teknolojisi kullanıyor olsa da, şirket radikal bir revizyon planlıyor.

İlk konsepti olan “Sea Zero”nun dünyanın enerji açısından en verimli yolcu gemisi olması bekleniyor. şirket başında ortaya çıktı Proje, sürdürülebilir seyahatte lider olma hırsının bir parçası olarak geçtiğimiz Mart ayında başlatıldı.

2030’da denize indirilmesi planlanan ilk elektrikli yolcu gemisi, gerçekten sıfır emisyonlu bir deneyim için denizdeyken rüzgar ve güneş enerjisinden yararlanmak için 60 megavat saatlik pil paketlerini birkaç endüstri ilkiyle birleştirecek.

Örneğin şirket, güneş panelleri eklenmiş üç bağımsız, geri çekilebilir yelkeni dahil etmeyi planlıyor. Kanatlı kuleler, aerodinamiği geliştirmek için tasarlanmıştır ve ilave itme gücü için hava akımlarını 50 metre yüksekliğe kadar çeker.

Güneş enerjili yolcu gemisi
Sea Zero güneş enerjili elektrikli yolcu gemisi konsepti (Kaynak: Hurtigruten)

Hurtigruten, yaz boyunca “geminin kuzey Norveç’te günde 24 saat parlayan gece yarısı güneşinin mucizevi gücüne sahip olacağını” söylüyor.

Üç geri çekilebilir kanat, toplam rüzgar yüzeyi 750 metrekare (8.073 fit kare) olan 1.500 metrekarelik (16.146 fit kare) güneş panellerine ev sahipliği yapacak.

Güneş enerjili yolcu gemisi -2
Sea Zero güneş enerjili elektrikli yolcu gemisi konsepti (Kaynak: Hurtigruten)

Yelkenlerden veya kargo limanından gelen yenilenebilir enerji, geminin dev 60 MWh pil depolama sisteminde depolanıyor. Pil seviyesini göstermek için kasenin yan tarafında bir gösterge bile var. Şirket, maliyetleri düşük tutmak için kobalt içermeyen ve minimum nikel içeren pil kimyasalları aradığını söylüyor.

Enerji verimliliğini artırma

Düzinelerce sensör, kamera ve AI manevrası ile şirket, köprünün küçültülebileceğini ve bir hava kokpiti gibi ayarlanabileceğini söylüyor.

READ  Terra'nın Defi ve Token Harabelerinden Kalanlara Bir Bakış - Bitcoin Haberleri
Güneş enerjili yolcu gemisi

Tasarım aerodinamiği geliştirir ve konuklara daha fazla yaşam alanı ve manzaranın keyfini çıkarabilecekleri alanlar sunar.

Su altında sürtünmeyi azaltmak için, kıçtaki iki itici, seyir sırasında gövdeye geri çekilirdi. Bu arada şirket, elektrikli geminin baloncuklardan oluşan bir halı üzerinde “sörf yapmasına” izin verecek bir su altı hava yağlama sistemi geliştiriyor.

Hurtigruten, misafirlerinin enerji kullanımını doğrudan akıllı telefonlarından kontrol etmelerine ve izlemelerine olanak tanıyan veri odaklı çözümlerle enerji tüketimini azaltmada önemli bir rol oynayacaklarını söylüyor.

Güneş enerjisiyle çalışan elektrikli yolcu gemisi konsepti, 443 fit uzunluğunda ve 270 kabinde 500 yolcuyu ağırlaması planlanıyor.

Norveç Kruvaziyer Şirketi 2030 yılına kadar bir lansmana hazırlanırken Sea Zero, araştırma ve geliştirme çalışmalarının ilk aşamalarındadır. Önümüzdeki iki yıl boyunca şirket, nihai tasarıma doğru çalışırken önerilen teknolojiyi test edecek ve geliştirecektir.

Şimdilik pil üretimi, tahrik teknolojisi, şasi tasarımı ve enerji tüketimini azaltabilecek diğer sürdürülebilir uygulamalara odaklanılıyor.

Hurtigruten, geminin toplam enerji kullanımının %50’sine tekabül eden otel operasyonları için yeni teknoloji geliştirmenin geminin başarısı için kritik öneme sahip olacağını söylüyor. Şirket, mevcut modellere göre gücü %50 oranında azaltmayı hedefliyor.

FTC: Gelir elde etmek için bağlı kuruluş bağlantılarını kullanıyoruz. Daha.