Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Erdoğan, İran’ın yeni cumhurbaşkanının bir Türk olduğunu ve Türkiye-İran bağlarının güçleneceğini umduğunu söyledi

Erdoğan, İran’ın yeni cumhurbaşkanının bir Türk olduğunu ve Türkiye-İran bağlarının güçleneceğini umduğunu söyledi

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mesud Beseshkian’ın etnik kökenini potansiyel bir diplomatik köprü olarak öne çıkararak, yeni gelecek cumhurbaşkanı döneminde Türkiye-İran ilişkilerinde olumlu bir gelişme yaşanması yönündeki umudunu dile getirdi.

Erdoğan, “Mesud Beşeşkian gerçekten bir Türk” dedi. “Tebriz’de Türkçe konuşuyor, Kürt bölgelerinde Kürtçe konuşabiliyor ve Farsça’yı tamamen akıcı bir şekilde konuşuyor.”

Pezeshkian etnik kökeni aslında İran’da, özellikle de Türkçenin yaygın olarak konuşulduğu Azerbaycan eyaletinde önemli bir etnik grup olan Azeri topluluğuna dayanmaktadır. Kürt şehri Mahabad’da doğdu.

Erdoğan, Ankara-Tahran ilişkilerinde yeni bir “hızlı gelişme” döneminin yaşanmasını umut ederken, İran’daki gerçeklik zorlu olmaya devam ediyor. Türk cumhurbaşkanının yorumları diplomatik açıdan önemli olsa da, aynı zamanda İran’ın iç zayıflıklarından bölgesel çıkarlar uğruna yararlanma girişimi olarak da görülebilir.

Türkiye ile İran arasındaki ticaret 2012’de yaklaşık 22 milyar dolara ulaştı ancak o tarihten bu yana önemli ölçüde azaldı. Türkiye Ticaret Bakanı Omar Bolat’a göre ticaretin bir önceki yıl yaklaşık 10 milyar dolardan 2023’te 7,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

İran’ın ekonomisi, nükleer programı nedeniyle uygulanan yaptırımlar nedeniyle ciddi şekilde sekteye uğradı, ancak Tahran, Batı’nın nükleer silah aradığı yönündeki suçlamalarını reddediyor.

Pezeshkian, Cuma günü tarihsel olarak düşük katılımın gölgelediği seçimlerde aşırı muhafazakar Saeed Jalili’ye karşı ikinci tur yarışını kazandı. İlk tura seçmenlerin yüzde 40’ından azının katılması, İran’ın dini rejimine karşı artan hayal kırıklığının altını çizdi.

READ  Türklerin çoğu ülkelerindeki demokrasi seviyesinden memnun değil: anket