Nisan 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

EV üreticisi neredeyse tüm araçları geri çağırdıktan sonra Rivian hisseleri düşüyor

EV üreticisi neredeyse tüm araçları geri çağırdıktan sonra Rivian hisseleri düşüyor

10 Ekim (Reuters) – Rivian Automotive, Inc.’deki Hisseler (Rivno) Elektrikli otomobil üreticisinin neredeyse tüm araçlarını geri çağırmasının ardından Pazartesi günü yaklaşık %9 düştü ve yatırımcının şirketin 2023 üretim hedefini karşılayamayacağına dair korkularını artırdı.

Amazon.com Inc tarafından desteklenmektedir (AMZN.O) Cuma günü şirket, sürücünün direksiyon kontrolünü kaybetmesine neden olabilecek olası bir gevşetilmiş kilit nedeniyle yaklaşık 13.000 aracı geri çağırdı.

Rivian, elektrikli araçlarını geçen yılın üçüncü çeyreğinde satmaya başladı ve şimdiye kadar 13.198 araç teslim etti. Devamını oku

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

RBC Capital Markets Pazartesi günü bir notta, “2023 için üretim görünümü hakkında daha büyük endişelerimiz var” dedi. Pil ve motor gruplarının eklenmesinin yanı sıra kapasiteyi artırmak için tesiste yapılması gereken işleri durdurmanın Rivian’ın üretim hızını engelleyebileceğini de sözlerine ekledi.

Wedbush Securities bir notta, geniş bir geri çağırma markaya zarar verebilir ve gelecekteki üretim için uzun vadeli güvenilirlik sorunlarına neden olabilirken, geri çağırmanın Rivian’ın bu yılki üretim veya teslimat hedeflerini etkileyeceğine inanmıyor.

Şirketin hisseleri erken işlemlerde 30.79$’a düştü – bir aydan fazla bir sürenin en düşük seviyesi. Belirsiz makroekonomik ortam ve düşen üretim beklentilerinin yol açtığı satış nedeniyle bu yıl %67,3 düştü.

Şirket, Mart ayında, devam eden tedarik zinciri sorunları nedeniyle 2022 için üretim tahminini 25.000’e indirdi. Devamını oku

Visible Alpha’ya göre Wall Street, Rivian’ın bu yıl 23.590 araç üretmesini bekliyor.

Reuters grafikleri

Rivian’ın 5 milyar dolarlık üretim tesisini inşa etmekte olduğu Georgia’daki bir bölge mahkemesi, eyaletin Ekonomik Kalkınma Departmanı ile şirketin eyaletteki projesi için yerel teşvikler sağlama yönündeki ortak önerisini geçen hafta reddetti.

Yerel Kalkınma Otoritesi, Mayıs ayında şirketin devletten 1,5 milyar dolar teşvik alacağını söyledi.

READ  Rivian, yeni ve eski rezervasyonlar için R1T ve R1S fiyatlarını yükseltti

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Bengaluru’da Akash Sriram ve Savita Mishra tarafından ek raporlama; Shinjini Ganguly’nin düzenlemesi

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.