Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yatırımcılar Fed’in bir sonraki hamlesi olan Rusya-Ukrayna savaşını izlerken hisse senedi vadeli işlemleri yükseliyor

Yatırımcılar Fed'in bir sonraki hamlesi olan Rusya-Ukrayna savaşını izlerken hisse senedi vadeli işlemleri yükseliyor

Tüccarlar, 11 Mart 2022’de New York City’deki New York Menkul Kıymetler Borsası’nın (NYSE) katında çalışıyor.

Brendan McDermid | Reuters

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın tırmanmaya devam etmesi ve Federal Rezerv’in 2018’den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırabilmesi nedeniyle, önemli bir hafta öncesinde hisse senedi vadeli işlemleri Pazar günü bir gecede yükseldi.

Dow Jones Sanayi Ortalamasında vadeli işlemler 150 puan kazandı. S&P 500 vadelileri %0,5 ve Nasdaq 100 vadelileri %0,6 yükseldi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de çatışmalar sürüyor. Rus kuvvetleri şehirleri bombalıyor Ülke genelinde kaçamayan sivilleri öldürüyor. Şiddetli Rus yaptırımlarının mali sonuçları, planlanan devlet tahvili ödemeleri yapılmadan önceki günlerde daha da keskin bir odak haline gelecek.

Bu arada, Fed’in bunu yapması bekleniyor. Hedef federal fon oranını yükseltin Çarşamba günkü iki günlük toplantısının sonunda sıfırdan çeyrek puan farkla. Yatırımcılar, artan jeopolitik gerilimlerin belirsizliği göz önüne alındığında, merkez bankasının oranlar, enflasyon ve ekonomi için yeni tahminlerini de arıyorlar.

Ally baş piyasalar ve finans analisti Lindsey Bell, “Şimdilik, Ukrayna’daki çatışma göz önüne alındığında, Fed’in 2022’de faiz oranı politikası konusunda temkinli olması bekleniyor” dedi. “Çatışma, Fed’in zaten zor olan görevine karmaşıklık katıyor. Merkez bankası, yıl boyunca faiz oranı kararları verirken büyük olasılıkla veri odaklı kalmaya devam edecek.”

Dow geçen hafta %2 düştü ve art arda beşinci negatif haftasını yaşadı. S&P 500 ve Nasdaq Bileşik endeksleri geçtiğimiz hafta sırasıyla %2,9 ve %3,5 düşerek 21 Ocak’tan bu yana en büyük haftalık kayıplarını bildirdiler.

Jeopolitik riskler ve enflasyon korkuları varlık fiyatlarını aşağı çekerken tüm büyük ortalamalar düzeltme bölgesine çekildi. Dow Jones mükemmel rekor seviyesinden yaklaşık %11 düşerken, S&P 500 tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %13 düştü. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq, Kasım ayının en yüksek seviyesinden %20’den fazla düşerek satışların yükünü çekti.

READ  960 milyon dolarlık piyango ikramiyesinin sonuçları açıklandı

Vital Knowledge Inc.’in kurucusu Adam Crisavoli dedi.