Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed’in Yeni Durumu: Finansal Kaosu Önlerken Enflasyonu Uysallaştırın

Bankacılık sektöründeki kaos, Federal Rezerv’in parasal sıkılaştırmanın hızını durdurması ve hatta tersine çevirmesi yönünde çağrılara yol açtı. Bu arada, Şubat ayına ait ekonomik veriler, işgücü piyasasının güçlü olmaya devam ettiğini ve enflasyonun yaygın olduğunu göstererek, merkez bankasının fiyat artışını dizginlemek için hala yapması gereken iş miktarının altını çiziyor.

Fed için zorluk, bir durgunluğa neden olmadan bankaları nasıl destekleyeceğini ve aynı zamanda enflasyonu nasıl sakinleştireceğini bulmaktır. Fed teorik olarak ikili bir yaklaşım izleyebilse de, faiz oranlarını artırmaya devam etmenin zaten zayıf olan finans sektörünü daha da strese sokma riski var.

Moody’s Analytics’in baş ekonomisti Mark Zandi, “İşleri önemli ölçüde daha karmaşık hale geldi” diyor.

Parasal sıkılaştırmanın durdurulması lehine olan argümanlar, son banka iflaslarının ve artan durgunluk beklentilerinin, tüketici ve iş harcamalarında en azından marjinal bir düşüşe yol açacağı ve Fed’in acil kredi önlemlerini alıp almayacağını bekleyip görmek zorunda kalacağı endişelerine odaklanıyor. faiz oranlarını daha fazla yükseltmeden önce bankacılık kargaşayı durdurmayı başardı.

Bazı iktisatçılar ayrıca iki bölgesel bankanın iflasının bankaları borç verme konusunda daha az istekli hale getireceği, dolayısıyla kredi koşullarını sıkılaştıracağı ve ekonomiyi yavaşlatmak için Fed’in bazı önlemler alması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Goldman Sachs’taki ekonomistler Çarşamba günü, devam eden küçük banka baskısının bir sonucu olarak bekledikleri “borç verme standartlarında daha fazla sıkılaşmanın”, faiz oranında kabaca 25 ila 50 baz puan veya yüzde 0,25 ila 0,50 puanlık aynı etkiye sahip olacağını tahmin ettiler. . O artar.

Duyuru – devam etmek için kaydırın

Ancak bankacılık kargaşası bir boşlukta olmuyor. Bunun nedeni, enflasyonun Fed’in %2’lik hedefinin oldukça üzerinde kalması ve hatta bazı önlemlerle hızlanmasıdır. Finansal oynaklık temkinli olmakla birlikte, açıklanan ekonomik veriler daha fazla faiz artırımına ihtiyaç olduğuna işaret etmeye başladı.

READ  JetBlue, uçuş görevlilerine bahar seyahati artışı için 1.000 $ katılım bonusu sunuyor

Salı günü yayınlanan Şubat ayı TÜFE verileri, çekirdek tüketici fiyatlarının aylık %0,5 arttığını gösterdi. Çarşamba günü açıklanan perakende satış verileri, %0,5 artan çekirdek kontrol satışlarında temel gücü gösterdi. Perşembe günü işsizlik sigortası için yeni başvurular düşerken yeni konutlar yükseldi. Her ikisi de beklentileri aştı ve ekonomik dayanıklılığın devam ettiğini doğruladı.

Avrupa Merkez Bankası da bankacılık kaosu başlamadan önce yaptığı planlarda Perşembe günü harekete geçerek faiz oranlarını yarım puan artırdı. Eylem, en azından bazı merkez bankacılarının, yeni belirsizlikler içinde yol alırken ve finans sektörünü istikrara kavuştururken, para politikasını sıkılaştırmaya ve enflasyonla mücadele etmeye devam edebileceklerini düşündüklerini gösteriyor.

Duyuru – devam etmek için kaydırın

hepsi Ekonomistlere göre bu, Fed’in bölgesel bankalar arasındaki finansal istikrar konusunu ele alırken bile enflasyonla mücadelesinden vazgeçemeyeceği anlamına geliyor. Bu, Fed’in geçen haftaki kaosa rağmen bir sonraki toplantısında faiz oranlarını çeyrek puan artırması gerektiği anlamına geliyor.

Ekonomist Thomas Simmons, “Gelmekte olan çok sayıda haber olmasına rağmen, burada hala geçerli olan şey, enflasyonun hala çözülmesi gerçekten zor olan yapışkan hizmet sektörü kategorilerinden kaynaklandığıdır” diyor. Jeffries. “Fed burada durursa, enflasyon beklentilerinin yeniden yükseleceğinden çok endişeliyim.”

Ekonomistler, Fed’in sıkılaştırma kampanyasını şimdi durdurmasının, Başkan Jerome Powell’ın merkez bankasının enflasyon %2 hedefine dönene kadar fiyat istikrarı mücadelesinden vazgeçmeyeceği taahhüdüne ters düşeceğini söylüyor. Artıştan vazgeçmek, merkez bankasının finansal istikrarı sağlamak için yeterince şey yaptığına henüz ikna olmadığı mesajını verecektir.

Duyuru – devam etmek için kaydırın

Dahası, duraklama, Fed’in faiz oranlarını yükseltmeyi bitirdiğinin bir işareti olarak yorumlanırsa, aşırı fiyat artışının burada kalacağı görüşüne katkıda bulunabilir. Bu da tüketici davranışında enflasyonu %2’ye düşürmeyi zorlaştıracak bir değişime neden olabilir.

READ  Dodge, güçlü V8 destekli Challenger ve Charger araçları için 'son çağrıyı' duyurdu

“Bir hafta sonraki toplantıda faiz artırmaya devam etmenin en güçlü argümanı, aksi takdirde piyasaların ‘Bu, Fed’in faiz artırımlarının sonu mu?’ diye sorması. Citi’nin ABD’li baş ekonomisti Andrew Hollenhorst, “Fed’in faiz artırımlarının sonu buysa, enflasyon hâlâ çok yüksek ve ekonomi hâlâ aşırı ısınmış görünüyor” dedi. Öyleyse neden enflasyonun %2’ye düşeceğine dair bir güven olsun ki? “

Fed’in ne yapacağı belirsizliğini koruyor, çünkü bir karara hâlâ yaklaşık bir hafta var. Ancak yatırımcılar, ABD’den gelen verilerle çeyrek puanlık bir faiz artışı fikrini benimsemeye başlıyor. CME FedWatch aracı Perşembe öğleden sonra, bu hacmin artma olasılığı %80’den fazladır.

Duyuru – devam etmek için kaydırın

Tüccarlar son kargaşadan ürktüler ve borsalar kayıplarının çoğunu telafi edemeden Çarşamba günü düştü. Ancak ekonomistler, Silikon Vadisi bankasının çöküşünün ekonomi hakkındaki görüşlerini önemli ölçüde değiştirmediğini söylüyor. Bazı ekonomistler konuşurken baron Risklerin artık aşağı yönde daha ağır olduğunu, bir durgunluğun önceden beklenenden biraz daha erken gelebileceğini ve hiçbirinin büyüme tahminlerinde önemli değişiklikler yapmadığını veya yakın bir çöküş öngörmediğini söyledi.

Bunun yerine, bankacılık sektöründeki kargaşayı -en azından şimdilik- yaygın bir ekonomik felaketin sembolü olmaktan çok münferit bir zayıflık olarak gördüler.

Zandi bu hafta, “Olayların ne kadar hızlı geliştiği göz önüne alındığında, aşırı belirsizliğe rağmen, banka iflaslarının ekonomik görünüm üzerindeki etkisi kenarda olmalı” diye yazdı. “Ekonomi bu yıl ve gelecek yıl mücadele edecek ve son birkaç gündeki gibi olaylara karşı hala savunmasız olacak, ancak ekonomiyi durgunluğa itecek olan muhtemelen bu bankacılık krizi olmayacak.”

[email protected] adresinden Megan Cassella’ya yazın