Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fransa ve Brezilya, Amazon bölgesi için 1,1 milyar dolarlık yatırım planını duyurdu

Fransa ve Brezilya, Amazon bölgesi için 1,1 milyar dolarlık yatırım planını duyurdu

SAO PAULO (AP) — Brezilya ve Fransa cumhurbaşkanları Salı günü, komşu Fransız Guyanası'ndaki yağmur ormanlarının bir kısmı da dahil olmak üzere Amazon bölgesine 1 milyar avro (1,1 milyar dolar) yatırım yapma planını duyurdu.

İki ülke hükümetleri ortak açıklamada, fonların önümüzdeki dört yıl boyunca yağmur ormanlarının korunması amacıyla dağıtılacağını duyurdu. Bu, Brezilya devlet bankaları ile Fransız Yatırım Ajansı arasındaki bir işbirliği olacak. Brezilya ve Fransa özel kaynakların da memnuniyetle karşılanacağını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Brezilyalı mevkidaşı Luiz Inacio Lula da Silva, eski Başkan Jair Bolsonaro ile yıllar süren sürtüşmenin ardından iki ülke arasındaki ilişkiyi canlandırmak ve yağmur ormanlarını korumak ve ticareti artırmak için iş birliğini derinleştirmek amacıyla bu hafta bir araya geliyor.

Macron, Brezilya'ya yaptığı üç günlük ziyarete, eski müttefiki Lula ile tanıştığı Amazon'un Belem kentinde başladı. Fransa cumhurbaşkanı daha sonra yerli liderlerle görüşmek üzere bir tekneyle Compo Adası'na gitti.

Hem Macron hem de Lula, “Amazon'da petrol yok” yazılı pankartlar taşıyan Brezilya Greenpeace protestosuna tanık oldu. Brezilya hükümeti, Belém'in bulunduğu Pará eyaleti yakınındaki bir bölgeden petrol çıkarılmasına izin vermeyi düşündü.

Lula konuşmasında Macron'un ziyaretinin yağmur ormanlarının korunmasını güçlendirmeye yönelik küresel çabanın bir parçası olduğunu söyledi.

Lula, Fransa Cumhurbaşkanı ile birlikte yaptığı konuşmada, “Ormanları temizleyenleri, hâlâ ormanları olan ülkelerin ayakta kalması için önemli bir katkıda bulunmaları gerektiğine ikna etmek istiyoruz” dedi.

Macron'un ofisi geziden önce Güney Amerika bloğu Mercosur ile olası bir Avrupa ticaret anlaşmasının gündemde olmayacağını söyledi. Çiftçilerin Fransa ve Avrupa çapındaki protestolar sırasında endişelerini dile getirmelerinin ardından, Fransa Cumhurbaşkanı, Güney Amerikalı üreticiler Avrupalılarla aynı çevre ve sağlık standartlarına saygı göstermediği sürece böyle bir anlaşmaya karşı çıkıyor.

READ  Rusya, başkaları tarafından dışlandıktan sonra Afrika'da arkadaş buluyor

Fransa Cumhurbaşkanı, yağmur ormanlarını koruma çabalarından dolayı yerli lider Rauni Metuktir'i prestijli Onur Nişanı ile ödüllendirdi.

Fransız radyosu RFI'ye göre Macron, yerli lidere “Avrupa'daydım ve sizin ormanınıza gelip bu arzu edilen ormanda insanlarınızla birlikte olacağıma söz verdim” dedi. “Başkan Lula ve benim, size ait olan bu topraklardaki dostlarımızdan birine karşı ortak bir davamız var.”

Macron'un ofisi, Lula ve Macron'un iklim değişikliği ve yoksullukla mücadele için “ortak bir yol belirlemeye” çalışacağını, Brezilya'nın ise Kasım ayında Rio de Janeiro'da önde gelen ekonomilerin yer aldığı G20 zirvesine ve Belém'de BM iklim görüşmelerine ev sahipliği yapacağını söyledi. gelecek yıl.

Çarşamba günü Macron ve Lula, Brezilya'da Fransız teknolojisiyle inşa edilmiş bir dizel denizaltıyı Rio de Janeiro dışındaki Itaguay tersanesinde suya indirecek. Fransa Cumhurbaşkanı daha sonra Brezilyalı yatırımcılarla görüşmek üzere Sao Paulo'ya gidecek. Fransa Cumhurbaşkanı'nın Perşembe günü Lula ile tekrar görüşmek üzere Brezilya'ya gitmesi planlanıyor.

____ Courbet Paris'ten bildirdi.