Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Galler Prensesi Kate: Kanser tedavisi görüyorum

Galler Prensesi Kate: Kanser tedavisi görüyorum
  • Sean Coughlan'ın yazdığı
  • Kraliyet muhabiri

Videolu anlatım,

İzleyin: Galler Prensesi'nin video mesajının tamamı

Galler Prensesi, kanser teşhisi konulduktan sonra tedavinin erken aşamalarında olduğunu söyledi.

Bir video açıklamasında Catherine, “çok zor birkaç ayın” ardından bunun “büyük bir şok” olduğunu söyledi.

Ancak olumlu bir mesaj vererek şöyle dedi: “İyiyim ve her geçen gün daha da güçleniyorum.”

Kanserinin ayrıntıları açıklanmadı ancak Kensington Sarayı, prensesin tamamen iyileşeceğinden emin olduğunu söyledi.

Katherine'in videolu açıklamasında, Ocak ayında karın ameliyatı geçirdiğinde herhangi bir kanserin varlığının bilinmediği belirtiliyor.

Prenses, “Ancak ameliyat sonrası yapılan testler kanserin varlığını gösterdi. Bu nedenle sağlık ekibim bana koruyucu kemoterapi almam gerektiğini söyledi ve şu anda bu tedavinin erken aşamalarındayım.” dedi.

Şubat ayı sonlarında kemoterapiye başladı. Saray, kanser türü de dahil olmak üzere başka hiçbir özel tıbbi bilgiyi paylaşmayacağını açıkladı.

42 yaşındaki prenses, kanserden etkilenen herkesi düşündüğünü belirterek, şunları ekledi: “Bu hastalıkla karşı karşıya olan herkes, ne olursa olsun lütfen inancınızı ve umudunuzu kaybetmeyin. Yalnız değilsiniz.”

Catherine, açıklanmayan bir sağlık durumu nedeniyle geçen Ocak ayında geçirdiği ameliyatın ardından iyileşmenin biraz zaman aldığını ve artık önceliğin ailesine güven vermek olduğunu söyledi.

“William ve ben bu konuyu küçük ailemiz için özel olarak ele almak ve yönetmek için elimizden gelen her şeyi yaptık.”

Prenses şunları ekledi: “George, Charlotte ve Louis'e her şeyi kendilerine uygun bir şekilde açıklamak ve onlara benim iyi olacağıma dair güvence vermek için biraz zaman ayırdık.”

Ailenin artık “biraz zamana, alana ve mahremiyete” ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kral ve Kraliçe, Cuma günkü duyuru öncesinde prensesin sağlık durumuyla ilgili haberler aldılar ve Kral Charles'ın kendisi de kanser tedavisi görüyordu.

King Charles ve Catherine aynı anda özel Londra Klinik Hastanesi'nde kısa süre tedavi gördüler; Catherine orada karın ameliyatı geçirdi ve Kral, prostat büyümesi nedeniyle “düzeltici prosedür” için hastaneye yatırıldı.

Buckingham Sarayı sözcüsü, kralın “Catherine'le, açıkça konuşma cesaretine sahip olduğu için gurur duyduğunu” söyledi.

Hastanede birlikte geçirdikleri zamanın ardından “son haftalarda sevgili geliniyle yakın temas halinde kaldı.”

Prens Harry ve Meghan, şu ifadeleri içeren bir mesaj gönderdi: “Kate ve ailesine sağlık ve iyileşme diliyoruz ve bunu mahremiyet ve huzur içinde yapabilmelerini umuyoruz.”

Catherine ve Prens William'ın artık Paskalya'da kraliyet ailesiyle birlikte görünmesi beklenmiyor ve Prenses'in resmi görevlerine erken dönüşü de olmayacak.

Kensington Sarayı ayrıca Prens William'ın 27 Şubat'taki anma törenine aniden katılmamasının Catherine'in kanser teşhisinin ortaya çıkmasından kaynaklandığını söyledi.

Görüntü kaynağı, BBC Stüdyoları

Fotoğrafa yorum yapın,

Galler Prensesi kanser tedavisi gördüğünü duyurduğu sırada videolu mesaj yayınladı

Çift, Ocak ayında geçirdiği ameliyattan bu yana sağlığı konusunda kamuoyunda yoğun spekülasyonlarla ve sosyal medya çılgınlığıyla karşı karşıya kaldı. Noel'den bu yana hiçbir resmi etkinliğe katılmadı.

Video açıklamasında ailesinin kendisine verdiği destekten bahsetti: “William'ın yanımda olması aynı zamanda büyük bir rahatlık ve güvence kaynağı.

“Birçoğunuzun gösterdiği sevgi, destek ve nezaket gibi. Bu bizim için çok şey ifade ediyor.”

Kensington Sarayı, prensesin videosunun Çarşamba günü BBC'nin yapım kolu BBC Studios tarafından çekildiğini söyledi.

BBC News yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Diğer medya kuruluşlarıyla birlikte Kensington Palace bu öğleden sonra BBC News'e bu duyuruyu bildirdi.”

Kraliyet çifti hakkında haftalarca süren spekülasyon ve komplo teorilerinin ardından saraydan mahremiyet çağrıları yapıldı.

Bu durum, fotoğraf ajanslarının 10 Mart Anneler Günü vesilesiyle prensesin bir fotoğrafını dijital düzenlemeyle ilgili endişeler nedeniyle geri çekmesi ve prensesin daha sonra özür dilemesiyle daha da yoğunlaştı.

Ayrıca sosyal medyada Prens William ve Catherine'in bu hafta başında Windsor'da alışveriş yaparken görüntülendiği video görüntüleri hakkında teoriler ortaya atıldı.

Başbakan Rishi Sunak Cuma günü yaptığı açıklamada, Catherine'in açıklamasında “muazzam bir cesaret” gösterdiğini ve kendisine “hızlı bir iyileşme” dilediğini söyledi.

Şöyle konuştu: “Son haftalarda dünya medyasının belirli kesimleri ve sosyal medya tarafından yoğun bir incelemeye tabi tutuldum ve haksız muameleye maruz kaldım.

“Sağlık sorunları söz konusu olduğunda herkes gibi onun da tedavisine odaklanabilmesi ve sevgi dolu ailesiyle birlikte olabilmesi için mahremiyete sahip olması gerekiyor.”

İşçi Partisi lideri Sir Keir Starmer, düşüncelerinin kraliyet ailesiyle olduğunu söyledi ve Catherine'in “iyimser tonu ve inanç ve umut mesajından” “cesaret aldığını” ekledi.

“Herhangi bir kanser teşhisi şok edicidir. Ancak son haftalarda gördüğümüz çılgın spekülasyonların ortasında bu haberi almanın ek stresini ancak hayal edebiliyorum” dedi.

William ve Catherine'in “mahremiyet hakları var ve her ebeveyn gibi onlar da çocuklarına bunu anlatmak için doğru anı seçmek için bekleyecekler.”

Onkolog ve Kanseri Yakala kampanyasının kurucusu Profesör Pat Price, prensesi “böylesine içten ve samimi” konuştuğu için övdü.

“King'in teşhisinde olduğu gibi, bunu yapması şüphesiz birçok insana kendilerini kontrol ettirmeleri için hayati bir teşvik verecek ve kanserli diğer kişilere kendi deneyimleri hakkında konuşma konusunda daha fazla güven verecektir.

“Bu reklam, kanserin yaşa veya sosyal statüye saygısı olmadığının çarpıcı ve şok edici bir hatırlatıcısıdır.”

Gemma Crowe'un ek raporları

READ  Taraneh Alidouosti: İranlı aktris hükümet karşıtı protestoları desteklemek için başörtüsü olmadan fotoğraf yayınladı