Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Gemini AI, Project Astra, Android 15 ve daha fazlası dahil olmak üzere Google I/O 2024’te duyurulan her şey

Gemini AI, Project Astra, Android 15 ve daha fazlası dahil olmak üzere Google I/O 2024’te duyurulan her şey

Google’ın Mountain View’daki Shoreline Amphitheatre’da düzenlediği yıllık geliştirici konferansı I/O’nun sonunda, Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin 121 kez “AI” dediğini açıkladı. Bu, aslında Google’ın iki saatlik açılış konuşmasının özüydü; yapay zekayı dünya çapında iki milyardan fazla insan tarafından kullanılan tüm Google uygulamalarına ve hizmetlerine dahil etmek. İşte Google’ın etkinlikte duyurduğu tüm önemli güncellemeler.

İkizler Pro

Google

Google, hız ve verimlilik için optimize edildiğini söylediği Gemini 1.5 Flash adlı tamamen yeni bir yapay zeka modelini duyurdu. Flash, Gemini 1.5 Pro ve şirketin cihazda yerel olarak çalışan en küçük modeli olan Gemini 1.5 Nano’nun arasında yer alıyor. Google, Flash’ı yarattığını çünkü geliştiricilerin, Gemini Pro’yu rakip modellerden ayıran milyon karakterlik uzun bağlam penceresi gibi bazı şeyleri korurken yapay zeka destekli uygulamalar ve hizmetler geliştirmek için Gemini Pro’dan daha hafif, daha ucuz bir model istemesi nedeniyle yarattığını söyledi. Bu yılın ilerleyen zamanlarında Google, Gemini içerik penceresini ikiye katlayarak 2 milyon jetona çıkaracak; bu, aynı nefeste 2 saatlik video, 22 saatlik ses ve 60.000’den fazla kod satırı veya 1,4 milyondan fazla kelimeyi işleyebileceği anlamına geliyor . zaman. .

Astra ProjesiAstra Projesi

Google

Google, küresel yapay zeka destekli asistanın ilk versiyonu olan Project Astra’yı tanıttı. Google DeepMind CEO’su Demis Hassabis, bunun Google’ın “günlük yaşamda faydalı olabilecek” bir yapay zeka aracısı versiyonu olduğunu söyledi.

Google’ın tek çekimde çekildiğini söylediği bir videoda, bir Astra kullanıcısı telefonunu tutarak Google’ın Londra’daki ofisinde dolaşıyor ve kamerayı farklı şeylere (bir hoparlöre, beyaz tahtadaki bazı kodlara, pencerenin dışına) doğrultuyor ve doğal bir konuşma yapıyor Uygulamanın neye benzediği hakkında. Ve videonun en etkileyici anlarından birinde, kullanıcı gözlüklerini hiç kaldırmadan, daha önce gözlüğünü nerede bıraktığını doğru bir şekilde söylüyor.

READ  İngiltere, Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın almasını engelliyor

Video bir sürprizle bitiyor; kullanıcı eksik gözlükleri bulup taktığında, dahili bir kamera sistemine sahip olduklarını ve kullanıcıyla sorunsuz bir şekilde sohbet etmek için Project Astra’yı kullanabildiklerini öğreniyoruz. Google, Meta’nın Ray Ban akıllı gözlüklerine rakip olacak bir ürün üzerinde çalışıyor olabilir.

Resimleri sorResimleri sor

Google

Google Fotoğraflar, belirli fotoğrafları veya videoları arama konusunda zaten akıllıydı, ancak Google, AI ile işleri bir sonraki seviyeye taşıyor. ABD’de bir Google One abonesiyseniz, bu özellik önümüzdeki birkaç yılda kullanıma sunulduğunda Google Fotoğraflar’a “Ziyaret ettiğiniz her milli parkın en iyi fotoğrafını bana göster” gibi karmaşık bir soru sorabileceksiniz. aylar. Google Fotoğraflar, size seçenekler sunmak için GPS bilgilerinizin yanı sıra “en iyinin” ne olduğuna ilişkin kendi yargısını da kullanacaktır. Ayrıca Google Fotoğraflar’dan sosyal medyada fotoğraf yayınlamak için altyazı oluşturmasını da isteyebilirsiniz.

GörüşGörüş

Google

Google’ın yeni yapay zeka destekli medya oluşturma motorlarına Veo ve Imagine 3 adı veriliyor. Veo, Google’ın OpenAI’nin Sora’sına cevabıdır. Google, “bir dakikadan fazla” sürebilen “yüksek kaliteli” 1080p videolar üretebildiğini ve hızlandırılmış çekim gibi sinematik kavramları anlayabildiğini söyledi.

Bu arada, Imagen 3, Google’ın metni selefi Imagen 2’den daha iyi işlediğini iddia ettiği bir metinden görüntüye oluşturucudur. Sonuç, “gerçekçilik” için “inanılmaz düzeyde ayrıntıya” sahip, şirketin en yüksek kaliteli metinden görüntüye modelidir. , gerçekçi görüntüler.” “ve daha az eser – bu da onu esasen OpenAI’nin DALLE-3’üyle karşı karşıya getiriyor.

Google aramaGoogle arama

Google

Google, aramanın temel olarak işleyişinde büyük değişiklikler yapıyor. Bugün açıklanan güncellemelerin çoğu, gerçekten karmaşık sorular sorma (“Boston’daki en iyi yoga veya Pilates stüdyolarını bulun ve Beacon Hill’deki teklifler ve yürüyüş süreleri hakkındaki ayrıntıları görüntüleyin”) ve yemek ve tatil planlamak için aramayı kullanma becerisine benziyor. İnsanların beta özelliklerini denemelerine olanak tanıyan şirketin platformu Search Labs’a kaydolmadığınız sürece bu özellik kullanılamayacak.

READ  FTC Raporları, Call Of Duty Anlaşması (Kuzey Amerika) Hakkında Nintendo'dan Bilgi İstiyor

Ancak Google’ın Yapay Zekaya Genel Bakış adını verdiği ve şirketin bir yıldır test ettiği büyük yeni özellik, sonunda ABD’deki milyonlarca insana sunuluyor. Google Arama artık yapay zeka tarafından oluşturulan yanıtları varsayılan olarak sonuçların en üstünde sunacak ve şirket, bu özelliğin yıl sonuna kadar dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcıya sunulacağını söylüyor.

Android'de İkizlerAndroid'de İkizler

Google

Google, Gemini’yi doğrudan Android’e entegre ediyor. Bu yılın sonlarında Android 15 piyasaya sürüldüğünde Gemini hangi uygulamayı, fotoğrafı veya videoyu oynattığınızı bilecek ve onu bir katman olarak sürükleyip bağlama özel sorular sorabilecek. Bu, bunu zaten yapan Google Asistan’ı nerede bırakıyor? Kimi biliyorsun! Google bugünkü açılış konuşmasında bu konuyu hiç gündeme getirmedi.

Bir sürü başka güncelleme de oldu. Google, yapay zeka tarafından oluşturulan videolara ve metinlere dijital filigranlar ekleyeceğini, Gemini’yi Gmail ve Dokümanlar’ın yan panelinde erişilebilir hale getireceğini, Workspace’te yapay zeka destekli bir sanal iş arkadaşını destekleyeceğini, telefon görüşmelerini dinleyeceğini ve gerçekten dolandırılıp dolandırılmadığınızı tespit edeceğini söyledi. zaman ve çok daha fazlası.

Google I/O 2024’ten tüm haberleri canlı takip edin Burada!