Haziran 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Glencore, ABD, İngiltere ve Brezilya’daki yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarını çözdü

Glencore, ABD, İngiltere ve Brezilya'daki yolsuzluk ve rüşvet suçlamalarını çözdü

glencore

GLNCY %2,32

PLC Salı günü yaptığı açıklamada, en az 1,2 milyar dolar ödeyeceğini ve iki iş biriminin İngiltere’de rüşvet ve ABD yolsuzlukla mücadele yasalarını ihlal etmek için komplo kurmaktan suçlu bulunacağını ve yıllardır madencilik ve küresel ticaret üzerinde asılı kalan cezai soruşturmaları çözeceğini söyledi.

Piyasa manipülasyonu ve rüşvet de dahil olmak üzere bir dizi kabahati kapsayan suçluluk ve uzun zamandır beklenen para cezaları, Glencore’un diğer ticaret güçleriyle birlikte dünyanın dört bir yanındaki mineralleri ve diğer kaynakları satın aldığı ve taşıdığı gelişmekte olan ülkelerdeki geçmiş iş davranışlarıyla ilgilidir. .

Şirkete göre Glencore International AG, ABD Adalet Bakanlığı’nın yabancı rüşvet soruşturmasını çözmek için yaklaşık 700 milyon dolar ve şirkete göre Brezilya’daki rüşvet iddialarını çözmek için 39.6 milyon dolar ödeyecek. Glencore, başka bir birimin, ABD’de akaryakıt fiyatlarının oyulmasına ilişkin cezai ve sivil soruşturmaları çözmek için 485 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini söyledi.

İngiltere’nin Ciddi Dolandırıcılık Bürosu, başka bir birim olan Glencore Energy UK Limited’i, Afrika’da petrol tercihi elde etmek için 24 milyon dolarlık ödemelerle bağlantılı olarak yedi ayrı rüşvet suçuyla suçladı.

Şirket, ABD soruşturmasının çözümünün bir parçası olarak, Glencore International’ın Yabancı Yolsuzluk Faaliyetleri Yasasını ihlal etmek için bir komplo suçlamasını kabul ettiğini söyledi.

Ayrı bir suç piyasası manipülasyon davasında, başka bir birim, Glencore Ltd., emtia fiyatlarını manipüle etmek için bir komplo suçlamasını kabul etti.

Brezilya para cezası, Glencore’un A’daki rolünden kaynaklanıyor. yolsuzluk soruşturması Devlet kontrolündeki Petróleo Brasileiro SA veya Petrobras ile ilgili ödemeleri içeren Oto Yıkama Operasyonu olarak bilinir.

1 milyar doları aşan kurumsal cezalar nispeten nadirdir, ancak farklı ülkelerden gelen yabancı ve kolluk kuvvetlerinin suistimalini içeren davalarda benzeri görülmemiş değildir. biri

READ  TSMC, küresel taleple ilgili endişelere rağmen satış tahminini yükseltti

Allianz

Bu ay, SE’nin ABD yatırım bölümleri bir sorunu çözmek için yaklaşık 6 milyar dolar para cezası ve tazminat ödemeyi kabul etti. Menkul kıymet dolandırıcılığına federal soruşturma.

“Kurumsal açgözlülük bu yaygın kötü davranışı tetikliyor. Adalet Bakanlığı’nın ceza dairesi başkanı Kenneth Bullitt, anlaşmayı açıklarken, Glencore’un yüz milyonlarca dolar kazanmak için bu suçlara karıştığını söyledi. “Dünya çapında ticari avantajlar için yabancı yetkililere rüşvet verdiler ve burada ABD’deki bayileri, şirketin sözleşmelerini daha karlı hale getirmek için petrol standartlarını manipüle ettiler.”

Glencore CEO’su Gary Nagle, çalışanlara gönderdiği bir e-postada, soruşturmaların şirketin bazı bölümlerinde geçmişteki ciddi suistimal vakalarını tespit ettiğini söyledi.

The Wall Street Journal tarafından görülen e-postanın bir kopyasına göre, “Bu tür davranışların sonuçları sadece finansal olarak değil, aynı zamanda itibarımız için de yıkıcı ve maliyetli” dedi.

İngiliz-İsviçreli şirket açıkladı 1.5 milyar dolar ayırdı ABD, İngiltere ve Brezilya’daki yerleşim maliyetlerini karşılamak için.

Glencore, hissedarlarına Adalet Bakanlığı, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Birleşik Krallık Ciddi Dolandırıcılık Bürosu ve Brezilya Federal Savcılığı tarafından cezai ve hukuki soruşturmalarla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Glencore Salı günü yaptığı açıklamada, Birleşik Krallık’taki davasının çözümüyle ilgili ek para cezaları da dahil olmak üzere hala 1,5 milyar dolardan fazla ödemeyi beklemediğini söyledi.

Soruşturma anlaşması, ulaşımı ve enerjiyi karbondan arındırmak için küresel bir baskıdan yararlanmak için kendisini büyük madenciler arasında en iyisi olarak göstermeye çalıştığı için Glencore’dan dikkati dağıtan bir şeyi ortadan kaldırıyor. Şirket önemli bir kömür rakibi olmaya devam etse de, elektrikli araç pilleri ve elektrik iletimi için hayati önem taşıyan kobalt, bakır ve nikel gibi minerallerde de önemli işlere sahip.

READ  Alibaba liderliğindeki kampanyada Çin teknoloji hisseleri yeni dip seviyelerine geriledi

Salı günü açıklanan anlaşmalara göre, ABD’deki suçlamaları kabul eden iş birimleri, üç yıl boyunca bağımsız uyum gözlemcileri atamak zorunda kalacak. Monitörler, şirketin yönetişim ve uyum sistemlerini inceler, herhangi bir zayıflığa işaret eder ve bunları iyileştirmenin yollarını önerir.

Ciddi Dolandırıcılık Bürosu, petrol şirketi Glencore’un Kamerun, Ekvator Ginesi, Fildişi Sahili, Nijerya ve Güney Sudan’daki operasyonlarında rüşvet ve yolsuzluğu ifşa ettiğini söyledi. Ciddi Dolandırıcılık Ofisi yaptığı açıklamada, Glencore acentelerinin ve çalışanlarının, şirketin onayı ile ham petrolü tercih etmek için rüşvet ödediğini söyledi.

Ciddi Dolandırıcılık Bürosu, bir Londra mahkemesinin 21 Haziran’da Glencore’u cezalandıracağını söyledi.

Glencore, rüşvet iddialarına ek olarak, piyasa manipülasyonuna ilişkin bir ABD soruşturmasıyla karşı karşıya kaldı. Eski bir Glencore petrol tüccarı, geçen yıl petrolü tahrif etmek için komplo kurmaktan suçlu bulundu. Akaryakıt ile ilgili standart gemiler tarafından kullanılır.

Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, manipülasyon iddialarını araştırdı ve 2007’den 2018’e kadar uzanan suistimal tespit etti. Tüccarlar, vadeli işlemler ticaretinde karları etkileyebilecek ABD merkezli dört fiziksel petrol standardını ve bu referans fiyatlara bağlı takasları manipüle etmeye çalıştılar. CFTC’ye.

Başka bir eski Glencore tüccarı, geçen Temmuz ayında kara para aklamak ve ödeme yapmak için komplo kurmaktan suçlu bulundu. Milyonlarca dolarlık rüşvet ABD Yurtdışı Yolsuzluk Faaliyetleri Yasası’nı ihlal ederek, devlete ait bir petrol şirketiyle lehte sözleşmeler karşılığında Nijerya’daki ve başka yerlerdeki yetkililere.

Mahkeme kayıtlarına göre, bir İngiliz vatandaşı olan Anthony Stimler, 2013’ten 2015’e kadar Glencore’un Nijerya petrolüne erişimini kolaylaştırmak için yüz binlerce doları aracılara akıttı. Yetkililer, Bay Stimler’in eski Glencore bayileri de dahil olmak üzere komplocularla çalıştığını iddia etti.

Eski Glencore CEO’su Ivan Glasenberg de dahil olmak üzere, yetkililerin incelemesi altındaki dönemde görevde olan birkaç yönetici şirketten ayrıldı. Şirketi 19 yıldır yöneten Bay Glasenberg yorum yapmaktan kaçındı.

READ  Dow vadeli işlemleri: yeni piyasa rallisi Fed kararını bekliyor; AMD, Lityum Levent Koşusu Geç Atlama

Soruşturmalar birkaç yıl boyunca Glencore’un hisse senedi fiyatını etkiledi ve şirketin yasal maliyetlerini yükseltti. Örneğin, 2020’nin ilk yarısı için yasal maliyetler 56 milyon dolardı.

Glencore, İsviçre ve Hollanda makamları tarafından hâlâ soruşturma altında.

Glencore’un hisse fiyatı Salı günü Londra’da yüzde 1.3 yükseldi.

Geçen yıl, şirketin hisse senedi fiyatı, madenciliğini yaptığı kömür, kobalt ve nikel gibi emtia fiyatlarının hızla artması ve büyük ticaret bölümünün kâr elde etmesine neden olan piyasa oynaklığı nedeniyle %70 arttı.

Geçen yıl Bay Glasenberg’in yerine geçen Nagel, küçük varlıkları satarak büyüyen şirketi düzene sokmaya çalıştı.

Liberum’da bir analist olan Ben Davis, anlaşmaların “Glencore için iyi haber olduğunu, ancak hisse senetlerinde hala fazlalık olduğunu” söyledi. Davis, buna şirketin çok karlı olan kömür bölümünü tasfiye etme yönündeki kademeli hamlesinin de dahil olduğunu söyledi.

yaz Dave Michaels [email protected] adresinde ve Alistair MacDonald [email protected] adresinde

Telif Hakkı © 2022 Dow Jones & Company, Inc. tüm hakları saklıdır. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8