Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hindko dilbilimci Haider Zaman Durg vefat etti

PEŞAVAR: Tanınmış Hindko dili yazarı, şair ve araştırma uzmanı Raja Haider Zaman Durk, Abbottabad’da kronik bir hastalıktan öldü.

79 yaşında.

Aile kaynakları, Sanibagavan’ın yaşlılıktan kaynaklanan sağlık sorunları nedeniyle bir süredir yatakta yattığını ve Cumartesi günü vefat ettiğini söyledi.

Son namazını memleketi Abbottabad semtindeki Banda Buhariyan’da kıldı ve atalarının mezarına defnedildi.

Elli yılı aşkın edebi kariyeri boyunca Hindko diline, edebiyatına ve kültürüne yaptığı büyük katkılardan dolayı büyük saygı gören merhumun cenazesine edebi şahsiyetler ve hayatın diğer kesimlerinden insanlar katıldı.

1970’lerin başında Hazara bölgesinde Hindko dilini ve kültürünü tanıtmak için başlatılan çabaların öncüsü olarak kabul edildi.

Rahmetli Haydar Zaman, kütüphanecilikte uzmanlaştı ve hizmeti sırasında Hazara mezhebinin çeşitli yerlerinde çalıştı. Yüksek öğrenim alanındaki zamanlarında araştırma çalışmalarına yardım edildi.

Haider Zaman, 1980’lerde Hazara bölgesinden yazar ve şairler için bir platform sağlamak amacıyla Abbottabad, Hindko Adabi Zirka’yı kurdu.

Hindko dilinde çok sayıda kitap ve yayın yayınladı. Bunlardan bazıları “Saudagar Ess Bazaar Da”, “Hindko Sorbade de Rang-O-Rang Nadare”, “Shama Dey Padang”, “Mashal”, “Mübarek Safar-i-Haj”, “Quran Fehmi” ve “Tariq-“. e-Durkan-e-Keşmir-O-Hazara “.

Bu arada yazarlar ve şairler, Hindko dilbilimcisinin ölümünün yasını tuttular ve hizmetlerinden dolayı ona zengin bir haraç ödediler.

Gandhara Hindko Yönetim Kurulu Başkanı Ijaz Ahmed Qureshi, Haider Zaman Sahib’in ölümü Hindko dili için büyük bir kayıp.

Emekli bir memur ve Hayber Pakhtunkhwa ve Sindh illerinin eski genel sekreteri Ijaz Ahmed Qureshi, “Haider Zaman Sahib, Hindko dilini ve edebiyatını tanıtma çalışmalarıyla her zaman hatırlanacak,” dedi.

Hindko dili araştırmacısı, yazarı ve şairi Muhammed Ziauddin, Hindko diline, edebiyatına ve kültürüne yaptığı katkılardan dolayı Haider Zaman Sahib’e parlak bir saygı duruşunda bulundu. “Khyber Pakhtunkhwa’nın Hazara bölümünde Hindko dilinin geliştirilmesi için başlatılan çabalarda öncü oldu ve bunun için yorulmadan çalıştı. Haider Zaman Sahib, Hindko halk masalları üzerine araştırmalar yaptı, kitaplar yayınladı ve Hindko dili ve kültürü hakkında farkındalık yaratmak için etkinlikler düzenledi” dedi.

READ  Jeff Durk'un NHRA FX'i Düşüyor Ama Kazadan Kurtulmadı

Gandhara Hindko Yönetim Kurulu genel sekreteri ve Gandhara Hindko Akademisi yürütme kurulu başkanı Jiawuddin, rahmetli Haider Zaman Sahib’in en büyük başarısının Kur’an-ı Kerim’i Hindko’ya tercüme etmek olduğunu söyledi.

“Haider Zaman Sahib, Kur’an-ı Kerim’i yirmi yıl önce halk tarafından iyi karşılanan Hindko’ya tercüme etti. Yakında yapılacak olan çeviriyi yeniden yayınlamak için kendisinden izin aldık. Jiawuddin, “Hindko dilindeki diğer yayınlarını basılmadığı için zaten yayınladık” dedi.

Gandhara Hindco Yönetim Kurulu Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Adnan Gül, Haider Zaman Sahib’i Hindko diline yaptığı hizmetlerden dolayı övdü.

“Gandhara Hindco Yönetim Kurulu ve Akademisi tarafından davet edildiğinde, edebi konferanslarda, tartışmalarda, kitap tanıtımlarında ve diğer etkinliklerde kendini kolayca bulur. Çalışmaları ve hizmetleriyle unutulmaz olacak” diye konuştu.