Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Hong Kong: Hükümete muhalefeti engelleme konusunda daha fazla yetki veren bir yasanın kabul edilmesi

Hong Kong: Hükümete muhalefeti engelleme konusunda daha fazla yetki veren bir yasanın kabul edilmesi

HONG KONG – Hong Kong milletvekilleri oybirliğiyle bir yasayı onayladı. Yeni ulusal güvenlik yasası Salı günü hükümete, 2019'daki demokrasi yanlısı protestoların yol açtığı geniş kapsamlı siyasi baskının son adımı olarak görülen muhalefeti bastırma konusunda daha fazla güç veriliyor.

Yasama Konseyi onayladı Ulusal güvenliği koruyan yasa tasarısı Özel bir oturum sırasında. Yasa, yetkililerin vatandaşları, diğer konuların yanı sıra vatana ihanet, isyan, casusluk ve devlet sırlarını ifşa etmekle suçlamanın yanı sıra, yasadışı eylemlerde bulunmak için “dış güçlerle gizli anlaşma” içeren suçlamalarla vatandaşları kovuşturma kabiliyetini genişletecek.

Bu, Pekin'in 2020'de uygulamaya koyduğu ve finans merkezindeki muhalefet seslerini büyük ölçüde susturan benzer bir güvenlik yasasının üstüne geliyor. Eleştirmenler, yeni yasanın, Pekin'in eski İngiliz kolonisi 1997'de Çin yönetimine döndüğünde 50 yıl boyunca korumayı vaat ettiği sivil özgürlükleri daha da aşındıracağından endişe ediyor.

Hong Kong Yasama Konseyi Pekin'e sadık kişilerle dolu Seçim reformundan sonrayasanın onaylanması hızlı oldu. o zamandan beri Tasarı açıklandı Komite, Hong Kong lideri John Lee'nin yasayı “tam hızla” uygulamaya yönelik çağrısının ardından 8 Mart'ta bir hafta boyunca günlük toplantılar düzenledi. Oylamanın ardından Lee, yasanın Cumartesi günü yürürlüğe gireceğini söyledi.

“Bugün Hong Kong için tarihi bir an” dedi.

Yeni onaylanan yasa, yetkililerin ulusal güvenliğe yönelik tehdit olarak tanımladığı çok çeşitli eylemlere ağır cezalar verilmesini tehdit ediyor; bunların en ağırları – vatana ihanet ve isyan da dahil olmak üzere – ömür boyu hapis cezasıyla cezalandırılıyor. Kışkırtıcı yayınlara sahip olmak da dahil olmak üzere daha az ciddi suçlar, birkaç yıl hapisle sonuçlanabilir. Bazı hükümler dünyanın herhangi bir yerinde işlenen fiiller için cezai kovuşturmaya izin vermektedir.

AP muhabiri Charles De Ledesma, Hong Kong'un yeni ve zorlu bir güvenlik yasasını geçirdiğini bildirdi.

Yasama Konseyi Başkanı Andrew Leung sabah yaptığı açıklamada, tüm milletvekillerinin bu “tarihi misyona” katılmaktan onur duyduğuna inandığını söyledi. Konsey başkanları genellikle bu tür oylamalara katılmamayı tercih ediyor. Ancak bu kez Leung bu olayı kutlamak için oyunu kullandı.

READ  Ukrayna'daki karşı saldırı hakkında en son haberler: canlı güncellemeler

Hong Kong Üniversitesi'nde kamu politikası ve yönetimi alanında emeritus profesör olan John Burns, sürecin şehrin “tasarım nedeniyle zayıflatılmış sakat hesap verebilirlik sistemini” yansıttığını söyledi.

Yasa koyucuların yasa taslağını ayrıntılı olarak incelediğini ve hükümetin yasa koyucular tarafından önerilen bazı değişiklikleri kabul ettiğini söyledi. Ancak Burns, birçok milletvekilinin tartışma sırasında ulusal güvenlik meseleleri üzerindeki devlet kontrolünü genişletmenin ve ilgili suçlara yönelik cezaları artırmanın yolları üzerine odaklandığını söyledi. Yürütme yetkililerinin onlara mecbur kalmaktan mutluluk duyacağını da sözlerine ekledi.

Burns, “Sorumlu hükümete önem verenler için süreç hayal kırıklığı yaratıyor ancak 2020'den bu yana merkezi olarak dayatılan değişiklikler göz önüne alındığında şaşırtıcı değil” dedi.

Hong Kong Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden profesör Simon Yeung, yasama organının yasayı “kauçukla damgalamaktan” daha fazlasını yaptığını söyleyerek yetkililerin tasarıyı açıklığa kavuşturmak ve değiştirmek için uzun toplantılara katıldığını belirtti. Ancak Young, geçmişte milletvekillerinin uzman görüşü aramış olabileceğini söyledi.

Şöyle ekledi: “Bunun bu vesileyle gerçekleşmemesi talihsiz bir durumdur.”

Ancak Çin'in Hong Kong'daki İrtibat Ofisi Salı günü yaptığı açıklamada, mevzuatın şehrin istikrarı ve refahı için güçlü bir “güvenlik duvarı” inşa edildiğini ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmeye ve insanların geçim koşullarını iyileştirmeye odaklanmasına izin verdiğini gösterdiğini söyledi. Lee ayrıca diğer ülkelerin gerektiğinde riskleri ele almak için yasalar çıkardığını da söyledi.

Hong Kong'un siyasi manzarası, Çin'in yarı özerk bölge üzerindeki yönetimine ve Pekin'in ulusal güvenlik yasasının dayatılmasına meydan okuyan 2019'daki kitlesel sokak protestolarından bu yana dramatik bir şekilde değişti.

Pek çok önde gelen aktivist yargılanırken, diğerleri yurt dışına sığındı. Apple Daily ve Stand News gibi demokrasi yanlısı etkili medya kuruluşları kapatıldı. Baskılar, hayal kırıklığına uğramış genç profesyonellerin ve orta sınıf ailelerin Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada ve Tayvan'a kitlesel göçüne yol açtı.

READ  Çin, Covid salgınının nüfusun yüzde 80'ine bulaştığını söyledi | Koronavirüs salgını haberleri

Hong Kong'un mini anayasası olan Temel Kanun, şehrin yerel bir ulusal güvenlik kanunu çıkarmasını gerektiriyor. 2003'teki bir önceki girişim, yarım milyon insanı çeken ve yerel olarak Bölüm 23 olarak bilinen yasanın rafa kaldırılmasına neden olan kitlesel sokak protestolarını ateşledi. Mevcut güvenlik yasasının caydırıcı etkisi nedeniyle mevcut yasa tasarısına karşı bu tür protestolar büyük ölçüde yok oldu.

Çin ve Hong Kong hükümetleri, Pekin tarafından uygulanan yasanın 2019 protestolarının ardından istikrarı yeniden sağladığını söylüyor.

Yetkililer, yeni güvenlik yasasının güvenlik ile hak ve özgürlüklerin korunması arasında denge kurduğunda ısrar ediyor. Şehir yönetimi, protestoların tekrarını önlemenin gerekli olduğunu ve bunun yalnızca bölge sakinlerinin “çok küçük bir azınlığını” etkileyeceğini söyledi.

Yeni yasa, belirli suçlarda ulusal güvenliği tehlikeye atmaktan hüküm giyen kişilere, tek başına hareket etmek yerine yabancı hükümetler veya kuruluşlarla çalıştıklarının tespit edilmesi halinde sert cezalar öngörüyor. Örneğin yasa, devleti tehlikeye atmak amacıyla kamu altyapısını tahrip edenleri hedef alıyor ve bu kişileri dış güçlerle işbirliği yapmaları halinde 20 yıl hapis veya ömür boyu hapisle cezalandırabiliyor. 2019'da protestocular Hong Kong havaalanını işgal etti ve tren istasyonlarına zarar verdi.

İşadamları ve gazeteciler bunu dile getirdi Korkular Bu kadar geniş bir yasa onların günlük işlerini etkileyecektir.

Gözlemciler, yetkililerin yasanın uygulanmasını diğer profesyonel sektörlere de genişletip genişletmeyeceğini ve bunun Hong Kong sakinlerinin özgürlüklerini nasıl etkileyeceğini yakından izliyor.

Tasarının geçişi hızla eleştirilere yol açtı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, tasarının aceleyle kabul edilmesini kınadı ve bunu “Hong Kong'da insan haklarını korumaya yönelik geriye dönük bir adım” olarak nitelendirdi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron yaptığı açıklamada, “Ulusal güvenlik ve dış müdahalenin geniş tanımlarının Hong Kong'da yaşayan, çalışan ve iş yapanların işini daha da zorlaştıracağını” ve orada “özgürlükleri aşındırmaya” devam edeceğini söyledi.

READ  Rusya, Polonya'nın Varşova'daki bir büyükelçilik okulunu "ele geçirmesinin" ardından sert yanıt sözü verdi

AB, tasarının AB ofislerinin ve AB üye devletlerinin konsolosluklarının çalışmalarını “önemli ölçüde etkileme” potansiyeline sahip olduğunu ve Hong Kong'daki AB vatandaşlarını, kuruluşlarını ve şirketlerini etkileyebileceğini söyledi. Bir açıklamada “Bu aynı zamanda Hong Kong'un uluslararası bir iş merkezi olarak uzun vadeli çekiciliğine ilişkin soruları da gündeme getiriyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı günlük basın toplantısında yasanın “Hong Kong'un daha önce açık olan toplumunun kapanmasını hızlandırabileceğini” söyledi ve dilinin belirsizliğiyle ilgili endişelerini dile getirdi. Bakanlık sözcüsü Vedant Patel, bakanlığın yasanın Amerikan vatandaşları ve şirketlerine yönelik potansiyel risklerini analiz edeceğini söyledi. Bazı Amerikalı milletvekillerinin talep ettiği gibi ABD'nin herhangi bir eylemde bulunup bulunmayacağına dair konuşmayı reddetti.

Air Force One gemisindeki muhabirler Salı günü Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre'e sorduğunda Beyaz Saray, Hong Kong güvenlik yasasına hemen bir yanıt vermedi.

Çin'le ilgili bir kongre paneline liderlik eden Temsilci Chris Smith ve Senatör Jeff Merkley, Biden yönetimini yeni yasa nedeniyle Hong Kong yetkililerini cezalandırmaya çağırdılar ve yasanın “temel özgürlükleri daha da kısıtladığını ve hukuki süreç haklarını ortadan kaldırarak Hong Kong'u daha küçük hale getirdiğini” söylediler. önemli.” ABD'de yaşayanlar ve işletmeler için güvenlidir.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi Başkanı Michael McCaul yaptığı açıklamada, Çin'in şehrin “yasal, ekonomik ve siyasi sistemi” üzerindeki kontrolünün, Hong Kong'un artık demokrasiye veya yaşanabilir bir düzene inananlar için güvenli bir yer olmadığını açıkça ortaya koyduğunu söyledi. durum. Küresel iş yapılabilecek bir yer.”

___

Associated Press yazarları Didi Tang ve Seung-Min Kim Washington'dan ve Sylvia Hui Londra'dan bu rapora katkıda bulundular.